Paczkomaty, przesyłka kurierska czy odbiór paczki w punkcie to najpopularniejsze sposoby dostarczania przesyłek do odbiorcy. Wbrew pozorom jednak wciąż sporo osób decyduje się też na tradycyjne rozwiązanie, jakim jest przesyłka konduktorska.

Coraz większa popularność zakupów internetowych spowodowała duże zainteresowanie firmami kurierskimi, które oferują coraz to nowe rozwiązania dla swoich klientów. Kurierzy dostarczą przesyłkę bezpośrednio pod drzwi odbiorcy w dogodnym dla niego czasie. Historia przesyłek kurierskich w Polsce pokazuje, że branża cały czas się rozwija, a klienci mają coraz więcej możliwości dostosowania metody nadania i odebrania przesyłki do swoich potrzeb. Mimo nowoczesnych rozwiązań, takich jak np. Paczkomaty, dużą popularnością wciąż cieszą się m.in. przesyłki konduktorskie. Są one jedną z najszybszych metod dostarczenia przesyłki do odbiorcy. Sposób ten nie tylko ułatwia nadanie przesyłki, ale także znacznie obniża koszty jej dostawy.

Co to jest przesyłka konduktorska?

Przesyłki konduktorskie to jedna z form dostarczenia paczek, gdzie głównym miejscem odbioru i wysyłki jest stacja kolejowa PKP. Przesyłka konduktorska polega na tym, że paczka jest dostarczana przez kierownika pociągu, który przewozi ją pociągiem pasażerskim na danej trasie. Tym samym pociąg zmienia się w firmę kurierską, a jego pracownicy w kurierów. Paczki przyjmuje i wydaje kierownik pociągu podczas postoju na stacji, a ich przewóz odbywa się w przedziale służbowym.

Zaletą przesyłek konduktorskich jest to, że dotrą do odbiorcy już w tym samym dniu od ich nadania. Jest to więc przydatna opcja dla osób, którym zależy na czasie. Warto pamiętać, że paczki odbierane i doręczane są tylko na stacjach, które znajdują się na co dzień w rozkładzie jazdy danego pociągu, nie można nadać paczki do miejsca, gdzie pociąg się nie zatrzymuje. Jako przewoźnika przesyłki konduktorskiej należy wybrać pociąg łączący stację nadania ze stacją odbioru. Nie ma bowiem możliwości „przesiadki” przesyłek. Przesyłki konduktorskie to wygodna forma nadawania paczek, które w szybki i bezpieczny sposób zostaną dostarczone do wybranej przez Ciebie stacji kolejowej. Jak nadać przesyłkę konduktorską?

Aby nadać przesyłkę konduktorską należy sprawdzić listę pociągów, które oferują taką usługę, a także ich rozkład jazdy. Przesyłkę konduktorską można nadać zarówno w pociągach EIC, Intercity, jak i TLK, na większości stacji kolejowych w Polsce np. Warszawa Centralna czy Gdynia Główna. Przesyłkę nadaje się u kierownika pociągu, u którego uiszcza się tez opłatę przewozową. Warto tutaj pamiętać, że płatność odbywa się wyłącznie gotówką – nie ma możliwości opłacenia przesyłki konduktorskiej kartą.

Dodatkowo, jeżeli nadawca przesyłki nie posiada odliczonej należności lub paczka jest źle zabezpieczona, a wpłynie to na czas odjazdu – kierownik pociągu może odmówić przyjęcia przesyłki konduktorskiej. Za dodatkową opłatą nadanie lub odbiór przesyłki może zostać zrealizowany w punkcie przyjęcia przesyłek konduktorskich, który znajduje się na wybranych stacjach. Zaadresowanie przesyłek konduktorskich

przesyłka konduktorska

Bardzo ważne jest odpowiednie zaadresowanie przesyłki. Konieczne będzie imię i nazwisko, adres oraz numer kontaktowy nadawcy i adresata, a także oczywiście stacja nadania oraz odbioru. Przesyłkę należy też zabezpieczyć przed różnego rodzaju uszkodzeniami podczas podróży. Paczki konduktorskie nie mogą być cięższe niż 10 kg, a ich wartość nie może przekroczyć 1200zł. Maksymalne wymiary przesyłki konduktorskiej to 20x40x50cm. Warto pamiętać, że w paczce nie mogą się znajdować zwierzęta, przedmioty niebezpieczne jak np. broń czy amunicja, a także pieniądze i inne kosztowności. Ile kosztuje przesyłka konduktorska i jak ją odebrać?

Ile kosztuje nadanie przesyłki konduktorskiej? Niezależnie od dystansu, jaki musi przebyć przesyłka, koszt usługi wynosi 30 zł. Wyjątkiem jest przesyłka wielkogabarytowa, której cena wzrasta do 60 zł.

Gdzie należy się udać po odbiór przesyłki konduktorskiej? Przesyłkę należy odebrać na stacji docelowej danego pociągu. Po przyjeździe pociągu należy odszukać przedział konduktorski oraz kierownika pociągu, który jest odpowiedzialny za wydawanie przesyłek. Nieodebrane przesyłki konduktorskie

Jeśli przesyłka nie zostanie odebrana na czas, pojedzie pociągiem dalej do stacji końcowej pociągu lub do ostatniej do której świadczona jest usługa przewozu przesyłek konduktorskich.

Można jednak uniknąć czekania na pociąg na dworcu i skorzystać z możliwości nadania przesyłki konduktorskiej do punktu. Takie punkty znajdują się na najważniejszych stacjach np. w Warszawie Centralnej. Trzeba liczyć się jednak z dopłatą kilkunastu zł. Do stacjonarnego punktu odbioru przesyłek konduktorskich trafiają też przesyłki, które nie zostały odebrane z pociągu pomimo braku dodatkowej opłaty. Odbierając przesyłkę czy to bezpośrednio od konduktora czy też w punkcie odbioru, warto posiadać ze sobą dokument ze zdjęciem, w celu weryfikacji czy dana osoba jest uprawniona do odbioru paczki. Co lepsze – przesyłka konduktorska czy kurier?

Wysłanie przesyłki konduktorskiej niesie wiele korzyści. Największą zaletą przesyłek konduktorskich jest ich szybkość, gdyż przesyłka dotrze do odbiorcy już tego samego dnia.

Jeśli więc zależy nam na czasie, to warto skorzystać z tego rozwiązania. Przykładowo firmy kurierskie nie dostarczą na czas gwiazdowego prezentu, jeśli paczkę wyślemy dopiero w Wigilię. Przesyłka konduktorska może więc być w takiej sytuacji ostatnią deską ratunku dla spóźnialskich, gdyż paczka dotrze pociągiem do odbiorcy tego samego dnia.

Minusem takich przesyłek może być to, że nie wszystkie pociągi przewożą przesyłki i nie na wszystkich stacjach można taką przesyłkę nadać czy odebrać, jest to więc opcja dostępna tylko dla nielicznych osób i dobrze będzie funkcjonować przede wszystkim w dużych miastach, a także na trasach, gdzie częstotliwość kursowania pociągów jest duża. Dodatkowo paczkę trzeba samodzielnie dostarczyć na dworzec, co może być utrudnione ze względu np. na wielkość przesyłki czy jej wagę. Trzeba też pamiętać o tym, że kierownik pociągu może odmówić przyjęcia przesyłki w sytuacji, gdy grozi to opóźnieniem pociągu lub paczka jest nieprawidłowo zapakowana.

Ceny przesyłek konduktorskich są też zazwyczaj wyższe niż te, które oferują firmy kurierskie. Warto też liczyć się z ewentualnym ryzykiem niedostarczenia paczki na czas np. w wyniku opóźnienia pociągu. Bardzo ważne jest też, żeby odbiorca paczki był na dworcu na czas. W przeciwnym razie paczka pojedzie dalej i trafi na inną stację. Przesyłka kurierska

przesyłka konduktorskaUsługi kurierskie będą więc z pewnością znacznie wygodniejsze. Przed wysyłką paczki warto jednak zapoznać się z ofertami różnych firm kurierskich, aby dobrać kuriera, najlepszego dla swoich potrzeb. Pomóc może w tym np. ranking kurierów, czy możliwość dokonania szybkiej wyceny przesyłki. Dobry kurier to przede wszystkim tani kurier, ważne jest jednak także bezpieczne dostarczenie przesyłki do odbiorcy, szybkość dostawy, a często także np. możliwość nadania przesyłki o niestandardowych wymiarach czy wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Opcja zamów kuriera powinna być też szybka i łatwa dla nadającego paczkę.