Premiera ksiazki 12 czerwca. “Powiem z podziwem: takiego kompendium to ja jeszcze nie czytałam. A za to, jak ten brytyjski lekarz David Nutt nauczył się medycyny – i nie tylko, bo i psychologii, i filozofii, i historii – to przyznaję mu olimpijski laur. Gorąco polecam tę książkę każdemu, kto lubi czasem się napić. Ewa Woydyłło Osiatyńska”

  • Waćpan
    link
    fedilink
    Polski
    arrow-up
    3
    ·
    8 months ago

    Via transhumanizm akceptuję bezwzględną suwerenność centralnego układu nerwowego – każde przyjmuje, co chce, jak długo funkcjonuje w stanie niepogorszonym (od tego jest zdrowe społeczeństwo lub społeczność, aby zauważyć problem). Etanol (anksjolityk) jest zabawny pod kontrolą, zaś tragiczny po utracie kontroli – tyle i tylko tyle. Alternatywą (także terapia substytucyjna w razie uzależnienia od alko) są: “gebels” (GBL/GHB) rekreacyjnie, kawalaktony, czy, zdaniem niektórych, poppersy. Wiele substancji ma działanie ambiwalentne na organizm – częściowo budujące, częściowo toksyczne – akceptuję interwencje medyczne, które kompensują szkody. Poznano w życiu ludzi, którzy zaznali szczęścia dopiero pod wpływem używek (“antydepresanty o szerokim spektrum i skutkach ubocznych”) – mają do tego święte prawo.

    • KMJOP
      link
      fedilink
      Polski
      arrow-up
      2
      ·
      8 months ago

      Jeszcze nie wiem, jakie podejście do tematu prezentuje autor tej książki. Rekomendacja Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej zasugerowała mi, ze może chodzić o mechanizmy uzależnienia od alkoholu. W szerszym aspekcie uzależnień od chemii uznaję Twoje racje.