Firefox to najbardziej godna polecenia spośród popularnych przeglądarek. Warto wiedzieć, że oferuje szereg bardzo wygodnych funkcji.

Dodatkowe wyszukiwarki

Jeśli często przeszukujemy zasoby jakiegoś serwisu, możemy robić to bezpośrednio z paska adresu.

  1. Wejdź na jego wyszukiwania interesującego Cię serwisu.
  2. W pasku adresowym po prawej stronie kliknij symbol z trzema kropkami.
  3. Kliknij na końcu tego menu “Dodaj tę wyszukiwarkę”.
  4. Otwórz menu Firefoksa i wybierz “Preferencje”.
  5. Przejdź do zakładki “Wyszukiwanie” i przewiń do końca.

W tym momencie powinna być widoczna tabela z listą dostępnych wyszukiwarek. W kolumnie “Słowo kluczowe” znajduje się słowo, które należy wpisać w pasku adresowym żeby użyć tej wyszukiwarki.

Te słowa można dostosowywać — wystarczy dwukrotnie kliknąć w drugiej kolumnie odpowiedniego wiersza.

Przykładowo, jeśli mamy w tabeli wiersz dla DuckDuckGo ze słowem kluczowym @ddg, to w pasku adresowym wpisujemy @ddg emma goldman i po naciśnięciu Enter zostaniemy skierowani na stronę z listą wyników dotyczących tej dawnej działaczki.

Zaawansowane wyszukiwanie

Czasem wiemy, że pewną stronę mamy gdzieś w zakładkach, wśród otwartych tabów albo byliśmy na niej niedawno. Wiedząc to możemy sobie ułatwić odnalezienie konkretnej zakładki.

Na potrzeby poniższego wyjaśnienia, przyjmijmy że mamy w zakładkach:

  1. www.gutenberg.org/ebooks/2162, tytuł “Anarchism and Other Essays by Emma Goldman”, słowa kluczowe essays i anarchism
  2. lostartpress.com/products/the-anarchists-workbench, tytuł “The Anarchist’s Workbench”, słowa kluczowe book i woodworking

Jeśli wpiszemy w pasku adresowym anarch, prawdopodobnie dostaniemy wśród podpowiedzi obie powyższe strony. Możemy zawęzić te podpowiedzi:

  • dopisując spację i + — wtedy zobaczymy tylko strony, które zawierają anarch w słowach kluczowych (czyli pierwsza z przykładowych stron);
  • dopisując spację i * — wtedy zobaczymy tylko zakładki, które w tytule mają ciąg liter anarch;
  • dopisując spację i % — wtedy podpowiedzi zawierać będą tylko otwarte karty (taby) zakładki, które w tytule lub adresie mają ciąg liter anarch.
  • @LiPeK
    link
    2
    edit-2
    3 years ago

    u mnie + nie dziala tak jak napisałeś. Natomiast zawsze korzystałem z wyszukiwania tagów w zakładkach za pomocą *, a nie +:

    % wyszukuje jak napisałeś - w otwartych kartach:

    (moja wersja FF: 87.0 (64 bity) )

    PS: ja wpisuję *[spacja] lub %[spacja] i dopiero szukane słowa. Może stąd taka różnica.

    • pfmOPM
      link
      3
      edit-2
      3 years ago

      Wyszukiwanie o którym Ty piszesz (* zapytanie) korzysta ze słowa kluczowego * i znajdziesz je w tej tabeli, o której napisałem w pierwszej sekcji.

      Możesz zrobić mały eksperyment: wpisz * zapytanie (najlepiej coś, co daje krótką listę wyników) i przyjrzyj się dokładnie liście wyników. Następnie wpisz w pasku adresu zapytanie * i porównaj z listą wyników z pierwszego kroku eksperymentu. Moim zdaniem listy będą takie same. Na stronie Address bar autocomplete in Firefox: Changing results on the fly znajdziesz kompletną listę symboli zawężających wyniki wyszukiwania.

      uzupełnienie: Na ww. stronie jest mowa o dostępności dwóch metod wyszukiwania w zakładkach: * zapytanie i zapytanie *. Wynika to jednak z dostępności słowa kluczowego w tamtej tabeli i nie dotyczy wszystkich symboli (np. ^, # lub $).

      • @LiPeK
        link
        3
        edit-2
        3 years ago

        Zgadza się. Miałem źle dobrany zestaw słów kluczowych i wyniki były dziwne. Przetestowałem dokładniej i wygląda na to, że nie ma znaczenia czy znaki daję na końcu czy na początku. * szuka w zakładkach, a + - w tagach zakładek. Jedyna różnica (wizualna) to niebieska ramka która pojawia się dla * i % kiedy wpisze się je na początku.