Linux
!linux
help-circle
rss
Sankcje w kernelu: projekt rozwoju jądra Linuxa odrzucił poprawki od rosyjskiej firmy zbrojeniowej
Firma hardwareowa Baikal Electronics zgłosiła poprawki do swoich urządzeń sieciowych w standardowy sposób. W odpowiedzi Jakub Kicinski, jeden z deweloperów kernela poinformował ich; >Nie czujemy się obecnie dobrze z akceptacją patchy od ani odnoszących się do sprzętu produkowanego przez waszą organizację. > >Prosimy o wstrzymanie zgłoszeń dotyczących sieci do odwołania. Jak zauważa [w wątku poświęconym sprawie](https://mastodon.social/@campuscodi/110052011550991546) kosultant bezpieczeństwa publikujący pod pseudonimem Kravietz; >I słusznie, ponieważ Baikal jest jednym z narzędzi wykorzystywanych przez rząd Rosji do mitygacji efektów międzynarodowych sankcji wobec ich możliwości produkcji zaawansowanego uzbrojenia do wykorzystania przeciw Ukrainie. > >BAIKAL ELECTRONICS JSC jest rosyjską firmą elektroniczną produkującą półprzewodniki i procesory. Baikal Electronics JSC produkuje procesory dla rosyjskiej armii. > >https://sanctions.nazk.gov.ua/en/sanction-company/330

Read It Later to aplikacja na Linuksa napisana w GTK4, która pozwala wyświetlać artykuły zapisane w Wallabag

Ubójbuntu
3

6
 • harc
 • edit-2
  5 miesięcy
Poza kolosalną niedogodnością instalowania na kabelku, bo instalator nie ma nie-wolnych sterowników wifi (nie chciało mi się ściągać alt wersji ze sterownikami), oraz faktem, że musiałem poświecić tych 45 sekund, żeby uruchomić bash complete jak na razie wręcz podejrzanie bezproblemowo. Jak to zwykle na linuchach możliwość przerzucenia katalogu domowego i wlogowania się na nowym systemie do swojego idealnie dopasowanego otoczenia, ustawień przeglądarki (z jej doszlifowanymi filtrami adblocka etc), kluczami, hasłami i preferencjami jest bezkonkurencyjne.


Juno Tablet to tablet z procesorem Intel x86 i systemem Linux

5

Konwersja PDF do SVG z wiersza poleceń za pomocą Inkscape
Za pomocą Inkscape 0.92 przekonwertowałem pliki PDF do SVG z wiersza poleceń w ten sposób: `inkscape --without-gui --file in.pdf --export-plain-svg=out.svg` Z Inkscape 1.1, to nie już działa, ponieważ `--without-gui` i `--export-plain-svg` są przestarzałe, a `--file` nie jest już znany. Czy ktoś wie, jak to teraz zrobić?

Zostało wydane nowe Ubuntu 22.10, choć jeszcze w wersji Beta.


Polska firma EuroLinux wydała system operacyjny EuroLinux Desktop na komputery osobiste. Ma on zastąpić Windowsa.

Fedora 37 Beta jest już dostępna do pobrania.

Ubuntu Unity ze środowiskiem graficznym Unity dołącza do programu Ubuntu Flavours

Microsoft zabija oficjalną aplikację MS Teams na Linuxa. Był to Electron, którego za bardzo nie rozwijali. Sumarycznie jest to krok do przodu.


System YunoHost 11 bazujący na Debianie 11 został wydany.

Linux i memy

 • 0 users online
 • 2 users / day
 • 2 users / week
 • 2 users / month
 • 9 users / 6 months
 • 97 subscribers
 • 55 Posts
 • 113 Comments
 • Modlog