- cross-posted to:
- sci
- cross-posted to:
- sci
Aby dokładnie zbadać wpływ legalizacji marihuany na przepisywanie benzodiazepin, badacze z Georgia Institute of Technology oraz University of Georgia przeprowadzili analizę danych przy użyciu metody syntetycznej kontroli. W badaniu wykorzystano dane z bazy Optum’s Clinformatics, która gromadzi informacje o komercyjnie ubezpieczonych pacjentach w wieku od 18 do 64 lat. Badanie obejmowało okres od 2007 do 2020 roku i uwzględniało ponad 10 milionów pacjentów.
Główne zmienne badania obejmowały cztery kategorie: dostępność medycznej marihuany, dostępność rekreacyjnej marihuany, otwarcie punktów sprzedaży medycznej marihuany oraz otwarcie punktów sprzedaży rekreacyjnej marihuany w różnych stanach USA. Analiza porównywała wskaźniki przepisywania benzodiazepin przed i po wprowadzeniu tych zmian, aby dokładnie ocenić wpływ legalizacji na zachowania pacjentów.
Wyniki badania pokazują, że w stanach, gdzie wprowadzono prawo do medycznego używania marihuany, odnotowano 12.4% spadek przepisywania benzodiazepin, a w stanach, gdzie marihuana rekreacyjna stała się legalna, spadek ten wyniósł 15.2%. Badacze uwzględnili także wpływ liczby otwartych punktów sprzedaży, co pozwoliło na precyzyjne określenie, w jakim stopniu dostępność marihuany wpłynęła na decyzje lekarskie i pacjentów.