Grupa przedsiębiorców i naukowców, w tym Elon Musk i obecny dyrektor generalny firmy Sam Altman, założyła firmę zajmującą się sztuczną inteligencją w 2015 roku. Obecnie OpenAI jest wyceniana na 157 miliardów dolarów, co stawia ją na równi z kapitalizacją rynkową spółek publicznych, takich jak AT&T, Goldman Sachs i Uber, według The Wall Street Journal. Jej flagowa oferta, ChatGPT, uruchomiona w 2022 roku, ma mieć dziś 250 milionów użytkowników tygodniowo i 11 milionów płatnych subskrybentów.

Wśród inwestorów OpenAI są Microsoft, który zainwestował w firmę 13 miliardów dolarów, Nvidia, która zainwestowała 100 milionów dolarów i SoftBank, z 1,5 miliarda dolarów. W październiku OpenAI otrzymało linię kredytową w wysokości 4 miliardów dolarów - z opcją przedłużenia o kolejne 2 miliardy dolarów - od JPMorgan Chase, Citi, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Wells Fargo, UBS i innych inwestorów instytucjonalnych.

OpenAI nie przyniosło jednak zysków. Firma prognozowała 5 miliardów dolarów strat przy 3,7 miliarda dolarów przychodów w 2024 roku. Pod koniec roku ogłosiła, że zmieni swoją strukturę korporacyjną, zasadniczo przechodząc od organizacji non-profit do spółki z inwestorami i potencjałem akcji. „Po raz kolejny musimy zebrać więcej kapitału, niż sobie wyobrażaliśmy” - napisał zarząd OpenAI w oświadczeniu.

  • Waćpan
    link
    fedilink
    Polski
    arrow-up
    1
    ·
    2 days ago

    Pod koniec roku ogłosiła, że zmieni swoją strukturę korporacyjną, zasadniczo przechodząc od organizacji non-profit do spółki z inwestorami i potencjałem akcji.

    – kwintesencja. Do niedawna byli hybrydą – non-profit/not-for-profit (wówczas brak zysku jest normalny i spodziewany) z for-profit. Np. Anthropic PBC, ich rywal (modele z rodziny Claude), to jest tzw. public benefit corporation.