- cross-posted to:
- radar
- cross-posted to:
- radar
Zapraszamy na wernisaż wystawy Rounak Rasoulpour, kurdyjskej artystki z Rojhelat, obecnie mieszkającej w Szwecji, znanej z pięknych plakatów (w tym plakatu Festiwalu), ilustracji i okładek książek, np. wydanego w Polsce zbioru opowiadań Mehmeda Dicle Gorączka (2020). Wernisaż wystawy „Jin Jiyan Azadî” (Kobieta, Życie, Wolność) prac Rounak Rasoulpour: DATA: 07.02.2025 GODZINA: 15:00 MIEJSCE: Łazienki Królewskie, ul. Agrykola, wejście przy Alei Chińskiej Wstęp wolny! Wystawa trwa do dnia 28 lutego 2025.
KURDISH SUN IN WINTER WARSAW to wydarzenie obejmujące projekcje polskich i kurdyjskich filmów fabularnych i dokumentalnych, które przybliżą realia kurdyjskie oraz trudne warunki wpływające na migrację Kurdów do Europy. Wydarzenie to jest częścią projektu Citizenship, Migration and Women’s Activism in Kurdistan and the Diaspora (Obywatelstwo, migracja i aktywizm kobiet w Kurdystanie i diasporze), który skupia się na upowszechnianiu wyników projektu Activism And Its Moral and Cultural Foundation: Alternative Citizenship and Women’s Roles in Kurdistan and the Diaspora (ALCITfem) poprzez cykl dyskusji i warsztatów organizowanych we współpracy z polskimi i kurdyjskimi instytucjami w Europie. Projekt skupia się na pytaniach związanych z migracją, które dotyczą zarówno kurdyjskich migrantów, jak i społeczności przyjmujących, szczególnie w Polsce, gdzie kryzys na granicy polsko-białoruskiej uwydatnił wiele pilnych potrzeb. Nasza uwaga będzie skoncentrowana na kurdyjskich kobietach, ich reprezentacji oraz aktywizmie w małej skali. Festiwal KURDISH SUN IN WINTER WARSAW skierowany jest do warszawskiej publiczności, w tym młodzieży, studentów, aktywistów i akademików. Jedno z wydarzeń jest zaprojektowane specjalnie dla młodej widowni. Tematy takie jak aktywizm kurdyjskich kobiet w małej skali, rodzina, ekologia i dziedzictwo kulturowe Kurdów będą dalej omawiane podczas warsztatów towarzyszących projekcjom. Dyskusje prowadzone przez uczestników projektu i zaproszonych ekspertów, mają na celu przeciwdziałanie dehumanizacji Kurdów i kobiet, a także pogłębianie zrozumienia przyczyn migracji oraz poprawę komunikacji między migrantami a społecznościami przyjmującymi. Przeglądowi towarzyszy plenerowa wystawa prac Rounak Rasoulpour, kurdyjskiej artystki z Rojhelat, obecnie mieszkającej w Szwecji, znanej z pięknych plakatów ( w tym plakatu Festiwalu), ilustracji i okładek książek, np. wydanego w Polsce zbioru opowiadań Mehmeda Dicle Gorączka (2020).
Wydarzenie Kurdish Sun In Winter Warsaw jest realizowane w ramach projektu Citizenship, Migration and Women’s Activism in Kurdistan and the Diaspora (Obywatelstwo, migracja i aktywizm kobiet w Kurdystanie i diasporze), która jest częścią inicjatywy Science and Society: Bilateral initiative in Social Sciences, Arts and Humanities finansowanej przez Narodowe Centrum Nauki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (2014-2021) oraz Mechanizmu Finansowego EOG (2014-2021). Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. www.eeagrants.org www.norwaygrants.org