- cross-posted to:
- podbeskidzie
- cross-posted to:
- podbeskidzie
Zapraszamy na prelekcję prowadzoną przez prof. Katarzynę Jasikowską, w której przybliżone zostaną Wam informacje dotyczące sprawiedliwości klimatycznej.
Odpowiemy na pytania:
- Co mają prawa człowieka do zmian klimatu?
- Czym jest neokolonializm i wyzysk tzw. Globalnego Południa
- Kto najbardziej ucierpi na zmianach klimatycznych?
- Jak wiek ma się do odczuwania skutków ocieplenia?
- Jak możemy być sprawczymi osobami w dobie kryzysu klimatycznego?
Zajmujemy się tematyką kryzysu klimatyczno-ekologicznego, bo „jak nie my, to kto?”, oraz dlatego że uważamy go za największe wyzwanie, przed jakim stoi ludzkość. Ponadto stanowi on zagrożenie dla praw człowieka, które już teraz w wielu miejscach na świecie nie są respektowane. Na skutek tego kryzysu istniejące nierówności pogłębiają się, a prawa marginalizowanych grup są ignorowane. Na te problemy uwrażliwić się musimy wszystkie_cy, bo tylko solidarność i empatia, za którymi muszą pójść konkretne działania, pozwolą zaadaptować się do życia w nowych warunkach. Wierzymy, że nikogo – żadnej społeczności – nie można zostawić w „płonącym domu”, dlatego przez swoje działania, również na polu naukowym, chcemy podważać status quo zbudowany na kolonialnym i neokolonialnym wyzysku tzw. globalnego Południa. Gdy myślimy o kryzysie klimatyczno-ekologicznym, czujemy strach i zwątpienie, czy jeszcze zdążymy przeciwstawić się katastrofie (bo kryzysu i tak już nie powstrzymamy). Wciąż jednak żywimy nadzieję, że damy radę przeformułować cele, jakie stawiamy sobie jako społeczeństwa, i że w końcu zatroszczymy się o siebie nawzajem.
Kasia Jasikowska - Profesora w Uniwersytecie Jagiellońskim, European Climate Pact Ambassador, pracuje w Instytucie Socjologii, jest członkinią oddolnej inicjatywy klimatUJ oraz, powołanej dzięki staraniom klimatUJ, Rady Klimatycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się działaniami na styku akademii i aktywizmu, które stanowią odpowiedź na wyzwania kryzysu klimatyczno-ekologicznego albo szerzej – epoki antropocenu;
Wstęp wolny.
plac Wolności 4, Bielsko-Biała Przestrzeń Wolności sobota 22.02 17:00