SPW na korpospołecznościówce pisze: Jakiś czas temu pisaliśmy tutaj o tym, jak w 500 rocznicę podbicia Tenochtitlánu przez hiszpańskich konkwistadorów, kilkuosobowa grupa zapatystek i zapatystów wypłynęła w symboliczny rejs do Europy. Ich podróż po kontynencie pochodzenia swoich niegdysiejszych okupantów, ma być swego rodzaju „pokojową inwazją”, mającą na celu podzielenie się z europejskimi aktywistkami teoretyczną i praktyczną wiedzą na temat walki o lepszy świat.

Mamy dla was niemałą niespodziankę! Aktywnie współpracujemy z innymi grupami w Polsce, Europie Wschodniej i całej Europie, w celu ściągnięcia oraz ugoszczenia zapatystów w różnych miastach m.in. Polski. Wszystko wskazuje na to, że ten plan się nam uda, ale z pewnością będzie wymagał dużego nakładu pracy, czasu i funduszy. Przed nami wiele spotkań, ustaleń, wylotów za granicę i zbiórek. Rozmowy o tym jak miałaby wyglądać ich wizyta i jakie miasta chciałyby odwiedzić są aktualnie w toku. Będziemy starać się informować was o tym na bieżąco, pozostańcie na nasłuchu bo bardzo możliwe, że szykuje nam się wymiana kulturowa i polityczna stulecia! Na pewno będziemy zachęcać was do przyczynienia się do tego wspólnego dzieła!

Zapatyści to ruch dość dobrze znany w polskim środowisku anarchistycznym, w wielu miejscach w naszym kraju macie okazję choćby spróbować produkowanej przez nich kawy, dystrybuowanej przez Fuegro. Poza ścisłym ruchem nie wszyscy wiedzą jednak czym jest EZLN i jakie wydarzenia doprowadziły do jej powstania.

Ejército Zapatista de Liberación Nacional, czyli Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego powstała w Chiapas, najbiedniejszej prowincji Meksyku, swoją nazwę biorąc od jednego z wielkich przywódców Rewolucji Meksykańskiej, Emiliano Zapaty. Z chłopskiej organizacji samoobrony przed zbirami na usługach lokalnych obszarników, w 1994 przerodziła się w pełnoprawną, choć z pewnością nie klasyczną, armię. Postawiła sobie za cel obalenie neoliberalnego porządku, który symbolicznie zagościł w Meksyku na dobre razem z podpisaniem Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu, a którego symptomem była coraz bardziej agresywna wobec rdzennej ludności polityka wielkich korporacji. Kilku tysiącom rebeliantów i rebeliantek udało się wzniecić powstanie oraz stawić realny opór siłom rządowym. Po trwających kilka lat walkach, przerwanych zawieszeniami broni, zapatystom udało się odrzucić władzę państwa i ustanowić na terenie Chiapas strefy autonomiczne, w których dziś żyje już ok. 100 tysięcy ludzi.

Mimo ciągłych napięć między zapatystkami, a rządem Meksykańskim, aktualnie zamienili karabiny na motyki i komputerowe klawiatury. Skupiając się na ochronie i rozwoju istniejących stref autonomicznych, starają się jednocześnie promować na całym świecie swoje synkretyczne ideały łączące w sobie m.in. wolnościowy socjalizm, rdzenną wiedzę i wiarę, alterglobalizm i teologię wyzwolenia. Wszystkie swoje działania starają się opierać na 7 podstawowych zasadach:

  1. Obedecer y No Mandar (Być posłusznym, nie rządzić)
  2. Proponer y No Imponer (Proponować, nie narzucać)
  3. Representar y No Suplantar (Reprezentować, nie wypierać)
  4. Convencer y No Vencer (Przekonywać, nie podbijać)
  5. Construir y No Destruir (Budować, nie niszczyć)
  6. Servir y No Servirse (Służyć innym, nie sobie)
  7. Bajar y No Subir (Pracować u podstaw, nie piąć się w górę)