Es-Suwayda – nowa autonomia w południowej Syrii

Udane przetrwanie projektu libertariańskiego w Rożawie doprowadziło do rozprzestrzenienia się idei konfederalizmu demokratycznego na Bliskim Wschodzie.

Kim są Druzowie?

Grupa etniczno-religijna Arabów wyznających religię Druzów i żyjących w zwartych skupiskach na południu Syrii, w pobliżu Damaszku. Podobnie jak Jazydzi , stanowią zamkniętą społeczność, gorliwie pielęgnującą swój styl życia, religię i starożytne tradycje. Nie można zostać Druzem, można się nim tylko urodzić.

Druzizm rozwinął się w średniowieczu jako odłam szyickiego odłamu islamu, ale jego teologia jest na tyle odmienna, że ​​niektórzy naukowcy uważają druzizm za oryginalną naukę. Na przykład wiara w wędrówkę dusz. Istnieją również inne istotne różnice:

U Druzów monogamia jest obowiązkowa, modlitwa może być zastąpiona medytacją i nie jest obowiązkowa, post jest zastąpiony okresami ciszy i jest postrzegany jako powstrzymanie się od ujawniania prawdy osobom niewtajemniczonym, zakat (jałmużna dla ubogich) nie jest regulowany i jest postrzegany jako wzajemna pomoc.

  • Wikipedia

W As-Suwajdzie mieszka około 400 tysięcy ludzi, z czego 90% stanowią Druzowie, kolejne 7% to arabscy ​​chrześcijanie i jedynie 3% to muzułmanie. Nie trzeba dodawać, że islamiści z ISIS, Al-Kaidy i Hayat Tahrir al-Sham (obecnie rządzącej grupy) mają do nich wyjątkowo negatywny stosunek.

🛡 Rada Wojskowa Es-Suwayda

Po atakach HTS w grudniu 2024 r.🇸🇾 pod przywództwem Al-Dżulaniego wkroczył do Damaszku, reżim Assada ostatecznie upadł. Powstało pilne pytanie, jak zapobiec marszowi brodatych ekstremistów na południe, w przeciwnym razie istniało ryzyko masowych mordów.

Rada Tymczasowa rozpoczęła rekrutację byłych oficerów armii Assada do swojej milicji i nawiązała współpracę z Rożawą🇸🇾 , skąd przejęła niektóre zasady organizacji i elementy konfederalizmu demokratycznego. Innym sojusznikiem był Izrael, który nie chce, aby islamiści umocnili swoją pozycję na jego granicach.

W lutym 2025 r. ostatecznie utworzono Radę Wojskową As-Suwajda. Według niepotwierdzonych danych populacja wynosi ok. 9000 osób. Bojownicy ustawili punkty kontrolne na głównych drogach prowadzących do regionu i rozpoczęli patrolowanie terenu.

⚔️ Konflikty zbrojne z HTS

Pod koniec lutego doszło do pierwszych starć Rady z policją HTS w mieście Jaramana, zamieszkanym głównie przez Druzów i Chrześcijan. Sytuację dodatkowo komplikował fakt, że miasto jest położone zaledwie 3 km od Damaszku, gdzie urzęduje reżim Al-Dżulani. Przywódcy HTS obawiali się otwartej walki ze względu na możliwą eskalację konfliktu z Izraelem i Rożawą. Następnie wymyślono nikczemną prowokację mającą na celu zorganizowanie ataku pod fałszywą flagą.

Pod koniec kwietnia w Internecie pojawiło się fałszywe nagranie audio bluźnierczej mowy przeciwko prorokowi Mahometowi, rzekomo należącej do jednego z druzyjskich przywódców religijnych. W dniach 28-30 kwietnia niezidentyfikowane grupy bojowników przeprowadziły serię ataków na siły Rady w miastach Druzów, w tym w administracyjnym centrum autonomii, Suwajdzie. Syryjski rząd HTS oficjalnie zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w tych incydentach.

🕊 Spokój… na jak długo?

2 maja w wyniku negocjacji między Suwaydą a Damaszkiem osiągnięto kruchy pokój. Jak długo to potrwa, nikt nie wie. Druzowie przedstawili wspólne z Rożawą żądania decentralizacji, demokratyzacji i sekularyzacji kraju, których z oczywistych względów nie może spełnić islamistyczny rząd HTS. Oni z kolei podejmują wysiłki mające na celu rozbrojenie Druzów i możemy się domyślić, dokąd to wszystko zmierza.