Anarchizm - Pod brukiem jest plaża!
!anarchizm
help-circle
rss
🏴PRZEDSTAWIAMY NAJBARDZIEJ KOMPLETNĄ LISTĘ INICJATYW ANARCHISTYCZNYCH W POLSCE 🏴
pin
Znajdziecie tu linki i krótkie opisy inicjatyw anarchistycznych, zarówno IRL jak i online. Kolektywy, fanpejdże, organizacje, kanały na YT i strony internetowe - to wszystko na anarchizm.info! Lista która pochodzi ze Szmeru wróciła tu w wersji DX ;)
W tym roku mija 22 lata od protestów antyglobalistów i anarchistów przeciwko szczytowi G8 w Genui. Dziś wszyscy pamiętają ofiarę policyjnego morderstwa - Carlo Giulianiego. 23-letniego aktywistę, zastrzelonego przez policjanta podczas tamtych wydarzeń. Gdy furgonetka z trzema policjantami (karabinierami) zablokowała się przy śmietniku - została obrzucona kamieniami przez czarny blok. Jeden z karabinierów - Mario Placanica, wycelował w stojącego obok auta demonstranta i strzelił trafiając go w policzek. Chłopak zginął na miejscu. Potem furgonetka karabinierów dwa razy przejechała po zwłokach Carlo Giulianiego. Dziś jego imię zna każdy chyba działacz anarchistyczny, lewicowy, antyglobalistyczny. Między 19 a 21 lipca 2001 roku spalonych zostało 87 samochodów, zdewastowano 34 banki, 16 stacji paliw, 41 sklepów. ![](https://szmer.info/pictrs/image/baaf1de8-beba-4ee2-bf7f-c52139ef361e.jpeg) W 2012 roku pojawił się film "Diaz. Nie uprzątajcie tej krwi." będący historią policyjnego szturmu na Armando Diaz, szkołę, która podczas protestów przeciwko szczytowi G8 była centrum koordynacyjnym Genoa Social Forum oraz siedzibą niezależnych mediów Indymedia. Nocowali tam też aktywiści z różnych krajów mający opuścić Genuę następnego dnia. Podczas nocnego szturmu, który zaczął się po godzinie 22, ponad 300 policjantów zaatakowało aktywistów i dziennikarzy, poważnie raniąc 61 z nich, a jednego wprowadzając w śpiączkę. Zatrzymanych w Diaz zarówno aktywistów jak i dziennikarzy przewieziono do aresztu śledczego Bolzaneto. Tam ich torturowano - bito, pluto na nich, grożono im gwałtem, ubliżano im, gaszono im papierosy na ciele. Wszyscy byli zastraszani. Później, w toku śledztwa i wyjaśniania zajść podczas protestów wyszło na światło dzienne dużo faktów, które policja starała się ukryć. Wiadomo, że policja wniosła do Diaz i ukryła dwa koktajle Mołotowa, znalezione wcześniej na ulicach Genui. To one miały być niezbitym dowodem, że w budynku nocowali członkowie czarnego bloku. Podrzucono też pręty i kije, znalezione na pobliskiej budowie. Dlaczego 22 lata po tych krwawych wydarzeniach powinniśmy o nich pamiętać? Bo pierwszy raz od czasów II wojny światowej w kraju Europy Zachodniej zawieszono na okres paru dni jakiekolwiek zasady "państwa prawa" , jakiekolwiek demokratyczne standardy. Policja nagminnie łamała prawo na oczach całej Europy i świata. Wtedy, w Genui została też zniszczona oddolna polityka - tworzona przez niezależne alternatywne stowarzyszenia, komuny, kolektywy, związki zawodowe i inne nieformalne grupy. Dzisiaj po ponad 22 latach nawet tacy ekonomiści, jak Carlo Cottarelli, były dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przyznają, że „ antyglobaliści widzieli znacznie dalej, podczas gdy ci, którzy kierowali wówczas ekonomią i finansami, byli tylko częściowo świadomi rozmiarów zachodzących zmian.” Carlo Giuliani pamiętamy ✊
10


Cóż się stało z anarchizm.info?
Stronka padła?

 • WFA
 • 2M
cross-posted from: https://szmer.info/post/301018 > cross-posted from: https://szmer.info/post/301017 > > > "Hulajpole - stolica legendarnego Wolnego Terytorium/Machnowszczyzny. Dziś znów znajduje się na linii frontu walki o wolność. Miasto jest mocno zniszczone przez niekończące się rosyjskie ostrzały. Tak jak 100 lat temu, oprawcy połamią sobie w Hulajpolu zęby." > > > > Napis na czołgu: "Za Hulajpole" > > > > https://t.me/theblackheadquarter
2


cross-postowane z: https://szmer.info/post/292954 > Dariusz Zalega jak zwykle nie zawodzi i w swoim cyklu tekstów o ruchach politycznych na Śląsku nie pomija anarchistów: > > "To z Raciborza wywodził się Augustin Souchy, jeden z ówczesnych liderów europejskiego anarchizmu, o których potem wspomnimy jeszcze. Raciborzanin Tomasz Pilarski, który przeszedł z ruchu komunistycznego, wydawał we Wrocławiu wściekle antyreligijne pismo „Freiheit”. Był też jednym z pomysłodawców powołania antyfaszystowskiej bojówki Czarne Szeregi (Schwarze Scharen). Pierwsze grupy powstały jesienią 1929 roku w Raciborzu i Bytomiu, a kolejne w Kietrzu, Olesnie, Gliwicach i na Bobrku." > > (...) > > "To właśnie śląscy anarchiści, mieszkający w Barcelonie, byli w szeregach pierwszych ochotników walczących z frankistami. Zdobyli m.in. gmach Domu Niemieckiego, gdzie mieściła się jedna z największych za granicą ekspozytur NSDAP."

cross-postowane z: https://szmer.info/post/292910 > >Siedziba "Hellenic Trains" w Atenach została zaatakowana w imię pamięci ludzi, którzy zginęli w katastrofie kolejowej w Tempi w Larissie. Ataku dokonała organizacja Rouvikonas. > > Zanim doszło do tragedii [ostrzegał, że jest to tylko kwestia czasu związek zawodowy kolejarzy](https://szmer.info/post/288306).

Anarchistyczne know-how organizacyjne
Też Was wkurwiają osoby-widmo, mizerna frekwencja na zebraniach, obojętność na sprawy kolektywu i inne tego typu zjawiska? Macie dość osób, które przychodzą do organizacji i wypatrują przywódcy, umywając rączki od własnej inicjatywy i zniechęcając się po czasie? Jakie są sposoby na to, żeby utrzymać aktywność w organizacji o płaskiej strukturze? Jak pokonywać psychologiczne bariery osób przyzwyczajonych do hierarchii? Dawajcie wszelkiego rodzaju tipy, poradniki i przemyślenia własne.

cross-postowane z: https://szmer.info/post/292053 > Jak informują na swoim koncie mastodona na powiązanym z projektem serwerze Kolektiva: > > >Wiedzieliśmy, że to tylko kwestia czasu, zanim spadniemy z platformy byłego męża Grimes jak nieudany satelita SpaceX. > > > >Czas polegania na korporacyjnych platformach mediów społecznościowych już dawno się skończył. > > > >Jaramy się wzrostem społeczności tutaj na mastodonie i zamierzamy udostępniać tu nasze anarchistyczne, antykapitalistyczne i antykolonialne filmy przez kolejne lata. > > Załączone zrzuty ekranu nie dają odpowiedzi co dokładnie "poświęcony wolności słowa" Twitter uznał za uzasadnienie trwałego bana. SubMedia oferują jednak własne wytłumaczenie, zwracając uwagę na rzekome nowe zasady: > > ![](https://szmer.info/pictrs/image/de9ce180-638c-49c9-b8f2-2f407a7ca677.jpeg) > > Według których zasady Twittera łamie wszystko na co wskaże palcem jako "antifę /transseksualizm/lewactwo" Andy Ngo, skrajnie prawicowy pseudodziennikarz, budujący swoją karierę na zwalczaniu "antify". • WFA
 • 4M
cross-posted from: https://szmer.info/post/262230 > cross-posted from: https://szmer.info/post/262229 > > > cross-posted from: https://szmer.info/post/262228 > > > > > Została aresztowana w Nowym Jorku, za swoją działalność aktywistyczną polegającą na uświadamianiu kobiet na temat opieki prenatalnej.

Nie wiem, gdzie to wstawić, ale chciałem podzielić się tym absurdalnym claimem z czasu, gdy jeszcze byłem na ćwierkaczu. Przez jeden dzień.
3

 • WFA
 • 4M
cross-posted from: https://szmer.info/post/260746 > 08.02.1921, zmarł Piotr Kropotkin, główny teoretyk anarcho-komunizmu. > > "W Rosji, tak jak w Anglii, w Niemczech, tak jak we Francji, ludzie nie walczą już o zadowolenie królów; walczą, aby zagwarantować dochody i powiększyć majątek ich Finansowych Wysokości, panów Rothschildów, Schneiderów i Co. oraz aby utuczyć panów rynku pieniężnego i fabryki. Rywalizacja królów została wyparta przez rywalizację burżuazyjnych klików." > > "Wojna", rok 1914
4Anarchizm - Pod brukiem jest plaża!
!anarchizm
  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 1 user / week
  • 1 user / month
  • 19 users / 6 months
  • 100 subscribers
  • 127 Posts
  • 186 Comments
  • Modlog