J(A)WORZNO
!jaworzno
help-circle
rss


Synchronizacja świateł na Komunie jest kłopotliwa dla mieszkańców
Dla niewtajemniczonych - jedno z osiedli Jaworzna nazywa się KOMUNA PARYSKA

TVP odnosi się do słów jakoby w jaworznickim obozie pracy Polacy mordowali Niemców. Historyk wyjaśnia
Przed paroma dniami w niemieckiej „Compact Geschichte” pojawiła się informacja jakoby Polacy torturowali i mordowali Niemców w obozach zagłady takich jak Lamsdorf, Świętochłowice czy Jaworzno. Do informacji odniosło się wczoraj TVP w głównym wydaniu Wiadomości. Prawdziwą historię jaworznickiego obozu przytacza historyk Adrian Rams z Muzeum Miasta Jaworzna. W czerwcu 1943 r. za czasów okupacji niemieckiej w Jaworznie zbudowano obóz, by ściągnąć tutaj więźniów Kl Auschwitz do pracy w kopalniach i na placu budowy elektrociepłowni. W styczniu 1945 r. do obozu weszła Armia Czerwona. W lutym 1945 r. zabudowania obozowe przejął komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Utworzono obóz pracy przeznaczony dla volksdeutschów i obywateli Rzeszy Niemieckiej. Od maja 1945 r. więziono tutaj też jeńców niemieckich oraz Polaków z organizacji konspiracyjnych (m.in. AK i NSZ). Od 1947 r. po akcji Wisła osadzano też w obozie Ukraińców i Łemków. Niemcy twierdzą, że mogło zginąć w tych obozach ok. 2 mln Niemców. Ilu Niemców wedle zachowanych dokumentów rzeczywiście zmarło w jaworznickim obozie pracy – odpowiada Adrian Rams. Na statystykę śmiertelności składa się kilka elementów – przemoc stosowana przez strażników obozowych, złe warunki higieniczne, wypadki przy pracy, zgony na skutek chorób. Przybliżona statystyka mówi o ponad 6 tys. ofiar. Ciężko powiedzieć czy byli z pochodzenia narodowości niemieckiej czy nie, ponieważ takich szczegółowych statystyk nie prowadzono. Jeśli mówimy o liczbie ponad 6 tys. ofiar, trzeba mieć świadomość czym był jaworznicki Centralny Obóz Pracy.

Rozpoczęła się wycinka zdrowych drzew pod fabrykę Izery
![](https://szmer.info/pictrs/image/2afd94f2-d96a-4a61-97c0-48aea07c335a.jpeg)

Meow
6Blok 910 MW znów wyłączony
Kolejna awaria w bloku 910 MW Elektrowni Jaworzno. Przyczyną przestoju bloku są problemy z odżużlaczem.UWAGA! – Podsłuchiwali na Sosinie
MCKiS wraz z zapisem obrazu udostępnił bowiem zapis dźwiękowy, na którym słychać jak kobieta w momencie dewastacji siarczyście przeklina. Jednak chęć piętnowania chuligańskiego wybryku, ujawniła poważne nadużycie MCKiS-u. Publikacją nagrania MCKiS przyznał, że prowadzi monitoring wizyjny wraz z monitoringiem głosowym. To znaczy, że podsłuchuje osoby, które spędzają wolny czas w ośrodku. Zdaniem prawników, z którymi konsultowaliśmy to zdarzenie, sytuacja ta jest naruszeniem prywatności i nielegalnym przetwarzaniem danych.

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 2 users / week
  • 2 users / month
  • 7 users / 6 months
  • 27 subscribers
  • 75 Posts
  • 39 Comments
  • Modlog