W Polsce jest bardzo mało książek o anarchizmie, czy anarchistycznych autorów - a jeszcze mniej autorek. Takie nazwiska anarchistek jak Lucy Parsons, Voltairine de Cleyre, Maria Nikiforowna, Louise Michel, Maria Orsetti i inne, są całkowicie nieznane.

Nic dziwnego: nie są wydawane książki ani ich, ani o nich. Wyjątkiem jest Emma Goldman, choć i tak najczęściej ludzie znają tylko jej jeden cytat (i to nie znając kontekstu, w którym sławne słowa wypowiedziała), choć na szczęście wiele lat temu została wydana książka “Anarchizm i inne eseje”).

Jest szansa na przetłumaczenie i wydanie kolejnej książki Emmy Goldman pt. “Moje rozczarowanie Rosją”. Jak wiele innych osób, rewolucja (lub, jak niektórzy anarchiści wolą: kontrrewolucja) październikowa zawiodła Emmę, która obserwowała jej przebieg szczegółowo.

Pytanie jest następujące: czy ktoś ma i może dać lub pożyczyć tę książkę? Jeśli nie, to czy ktoś może polecić, skąd kupić? Na razie udało się znaleźć tylko na Empiku i Amazonie, a na pewno są lepsze miejsca, gdzie można ten tytuł dostać.

*z tego co wiem, to publikacja tej książki napotkała problemy związane z cenzurą. Proszę więc o podpowiedź które wydanie tej książki jest najlepsze, pewnie nawet zatwierdzone przez autorkę.

  • @dj1936OP
    link
    21 month ago

    Dzięki, ale xjodzi o to, by fizycznie mieć tę książkę dla tlumaczki.

    • @revslav
      link
      1
      edit-2
      6 days ago

      Czemu jej nie wydrukujecie w punkcie ksero? To koszt kilkunastu złotych plus ewentualne zbindowanie dla wygody. Ja też lubię mieć fizyczne książki i czasem tak drukuję ciężej dostępne/drogie pozycje.

      • @dj1936OP
        link
        23 days ago

        Jasne, że można tak zrobić, ale moje prywatne zdanie jest takie, że wydanie książki to na tyle poważna sprawa, że warto zainwestować w co najmniej jedną książkę dla tłumaczki, jeśli sobie tego życzy. Tym bardziej, gdy tłumaczy za darmo.