W Polsce jest bardzo mało książek o anarchizmie, czy anarchistycznych autorów - a jeszcze mniej autorek. Takie nazwiska anarchistek jak Lucy Parsons, Voltairine de Cleyre, Maria Nikiforowna, Louise Michel, Maria Orsetti i inne, są całkowicie nieznane.
Nic dziwnego: nie są wydawane książki ani ich, ani o nich. Wyjątkiem jest Emma Goldman, choć i tak najczęściej ludzie znają tylko jej jeden cytat (i to nie znając kontekstu, w którym sławne słowa wypowiedziała), choć na szczęście wiele lat temu została wydana książka “Anarchizm i inne eseje”).
Jest szansa na przetłumaczenie i wydanie kolejnej książki Emmy Goldman pt. “Moje rozczarowanie Rosją”. Jak wiele innych osób, rewolucja (lub, jak niektórzy anarchiści wolą: kontrrewolucja) październikowa zawiodła Emmę, która obserwowała jej przebieg szczegółowo.
Pytanie jest następujące: czy ktoś ma i może dać lub pożyczyć tę książkę? Jeśli nie, to czy ktoś może polecić, skąd kupić? Na razie udało się znaleźć tylko na Empiku i Amazonie, a na pewno są lepsze miejsca, gdzie można ten tytuł dostać.
*z tego co wiem, to publikacja tej książki napotkała problemy związane z cenzurą. Proszę więc o podpowiedź które wydanie tej książki jest najlepsze, pewnie nawet zatwierdzone przez autorkę.
Dzięki, ale xjodzi o to, by fizycznie mieć tę książkę dla tlumaczki.
Czemu jej nie wydrukujecie w punkcie ksero? To koszt kilkunastu złotych plus ewentualne zbindowanie dla wygody. Ja też lubię mieć fizyczne książki i czasem tak drukuję ciężej dostępne/drogie pozycje.
Jasne, że można tak zrobić, ale moje prywatne zdanie jest takie, że wydanie książki to na tyle poważna sprawa, że warto zainwestować w co najmniej jedną książkę dla tłumaczki, jeśli sobie tego życzy. Tym bardziej, gdy tłumaczy za darmo.
Z tej książki ciekawy jest ostatni rozdział. Wcześniejsze to takie szczegóły i szczególiki raczej dla pasjonatów historii.
Czy Twoim zdaniem warto wydać inna książkę Emmy Goldman lub książkę innej anarchistki, która pisała po angielsku?
Myślę że tę książkę też warto, bo to cenne źródło historyczne i z pewnością znajdą się osoby, które się interesują rewolucją rosysjką albo życiorysem Goldman. Natomiast absolutnie warto wydać ostatni rozdział te posłowie. Jeden najlepszych tekstów o marksizmie-leninizmie.
A ten cyctat z Goldman co wszyscy znają jest fejkowy tak w ogóle.
Hm, to ciekawe. Skąd o tym wiesz?
Trojka wydaje autobiografię Emmy Goldman i po różnych rozmowach ta książka jednak nie będzie tłumaczona.
Tłumaczka myśli o “Red Emma Speaks”.