Z cyklu o tym, jak nie czytać wykresów i nie wykorzystywać tytułu profesora oraz opinii sojusznika osób trans.

Wojciech Dragan popełnił u siebie post krytykujący Niebinarny Spis Powszechny organizowany przez Słownik Neutratywów Języka Polskiego.

W ramach wolności słowa osoba z kolektywu, która wdała się w dyskusję, została zbanowana “za chamstwo”. Dragan zaliczył instant trans FAFO i przez kilka komentarzy najpierw ustawił możliwość komentowania posta tylko dla osób obserwujących powyżej 24h, a potem zmienił tryb na “dla znajomych”.

Widocznie tym zdradzieckim ciosem okazało się wypomnienie, że z tego wykresu nijak odczytać rzeczone dwu- i dziesięciolatki (bo wtedy oś 20-70 traci sens, ale kogo interesowałby ten szczegół?) oraz to, że ANONIMOWA ANKIETA NIE WYMAGA PODANIA DANYCH ANI ZGODY RODZICA.

Kiedy jest się sojusznikiem osób trans, wypadałoby posiadać minimum pokory i wrażliwości w temacie. Nie jest tajemnicą, że młode osoby trans, w wieku 13-18 lat są szczególnie narażone na przemoc, zwłaszcza ze strony rodziców i opiekunów prawnych. Wykluczanie ich z badania z powodu “etyki” czy wymaganie zgody rodzica na anonimowe podanie swoich zaimków w internecie (?!) to de facto dążenie do wymazania istnienia i podmiotowości tych osób. I to jest nieetyczne.

Dragan wysnuwa także zarzut, że to nie jest odpowiednio naukowe, pod auspicjami uczelni czy innej naukowej instytucji… No to wklejamy skład Rady Języka Neutralnego.

A przytyki dot. słowa “kolektyw” czy inne niemerytoryczne uszczypliwostki zwyczajnie nie licują z powagą profesury, na którą Dragan się powołuje z pozycji autorytetu.

Jaki z tego morał? Chyba taki, że Kodeks rodzinny i opiekuńczy to nie ubezwłasnowolnienie dziecka, społeczność ma prawo do “policzenia się”, a cis sojusznikowi przystoi pokora. I niebanowanie ludzi, którzy ledwo wyrażą krytykę jego postaw.

  • Pajonk
    link
    fedilink
    arrow-up
    1
    ·
    2 年前

    Po pierwsze nie wiem co ma jego tytuł naukowy do rzeczy jeśli nie wypowiada się na tematy które nie są jego dziedziną. Sam też nie widzę żeby on jakoś się z tym tytułem obnosił w tej dyskusji. Sam jakoś fanem tego profesora nie jestem, nie mam też nic przeciwko niemu, podobno ma sporo zasług w popularyzowaniu nauki co w tych czasach jest bardzo ważne.

    Jeśli chodzi o seksualność osób bardzo młodych to temat jest bardzo śliski i dane zbierane od dzieci będą bardzo subiektywne. Z drugiej strony pytanie o to rodziców, czy sama ich zgodą przełoży się na znacznie zaniżony wyniki.

    Uważam takie badania za potrzebne i ważne, ale mam wrażenie że jakość tego co tu widzimy jest taka sobie. Samo blokowanie komentarzy pod postem jest czymś normalnych w internecie, szczególnie że na takim FB bardzo ciężko o sensowną dyskusje.

    Ma ktoś linka do tych badań?

    • RottenKriegOPM
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      2 年前

      Facet uznał w ukrytych komciach, że skoro jest profesorem, to jak najbardziej ma uprawnienia do wypowiadania się i oceniania metodologii. Wiele z tego syfu było widoczne na profilu, ale schował, osoby z SNJP albo dostały bana, albo zostały wyrzucone ze znajomych, żeby nie mogły zobaczyć posta.

      • Pajonk
        link
        fedilink
        arrow-up
        1
        ·
        2 年前

        Nie ma nikt screenów? Żadnych szpiegów ani nic?