cross-postowane z: https://szmer.info/post/1068317

Dom Socjalny im. Piotra Kropotkina ,Hulajpole” został zaproszony na festiwal ‘miasta i filmu’ ,Miastomovie”. W ramach Festiwalu Miasta i Architektury Miasto Movie 2023 czekają nas dwa wydarzenia związane z naszym Domem:

  1. 01.10.2023r. niedziela: Godz. 10:30 – SPACER “Dom Socjalny im. Piotra Kropotkina – z pustego w pełne (ludzi i działań) mieszkanie (obowiązują zapisy).

Zapraszamy na wspólne odwiedziny w największym wrocławskim skłocie, który nie tylko pełni funkcję mieszkalną, ale jest także miejscem wielu działań społecznych i kulturalnych, ośrodkiem wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności, ogrodem społecznościowym czy udostępnia mieszkania interwencyjne dla Kultury Równości i Stowarzyszenia Nomada.

Jak wygląda budynek od środka? Co jedzą skłotersi? Czy skłot jest miejscem bez zasad? Dlaczego jego mieszkańcy i mieszkanki nie zamierzają brać kredytu na własne mieszkanie? Czy zajmą nasze mieszkanie jak wyjedziemy na wakacje? Jak piszą sami członkowie i członkinie kolektywu Hulajpole: „Wiemy jak bardzo nurtują Was te pytania, widzimy jak dużo ich jest w dyskusjach internetowych. Chętnie odpowiemy na nurtujące Was pytania, albo i nie – ale i tak warto przyjść!”.

Zmierzymy się wspólnie z wyobrażeniami o skłotach, stereotypowymi ich przedstawieniami w mediach i powszechnej narracji przeciwników tej formy zamieszkiwania. Poznamy też praktyczne rozwiązania budowlane czy techniczne, jakie wykonali i wykonały osoby zamieszkujące Hulajpole, by dostosować budynek do swoich potrzeb.

Do udziału zachęcamy szczególnie osoby, które zawsze chciały skłot odwiedzić, ale objawiały się samodzielnie do niego wybrać.

  1. 01.10.2023r. niedziela, Kino Nowe Horyzonty: Godz. 16:25 – DYSKUSJA Squatowanie koniecznością czy wyborem? (wstęp wolny).

Squatowanie koniecznością czy wyborem? Niedoskonałości systemu mieszkaniowego w Polsce a potencjał pustostanów Prowadzona po filmie „Surowiec, z którego wyrabia się sny”, przez Mateusza Nowackiego dyskusja z architektem i badaczem Mateuszem Piegzą oraz aktywist(k)ami i działacz(k)ami lokatorskimi – osobami przedstawicielskimi z kolektywu Hulajpole i z kolektywu Rozbrat, o pozyskiwaniu i przeznaczaniu pustostanów na cele mieszkaniowe pozwoli nam na przyjrzenie się jednej z alternatyw dla wiodącego modelu deweloperskiego. Przyglądając się praktykowanym z sukcesem od lat 70. modelom spółdzielni i kooperatyw, zastanowimy się nad realnymi możliwościami dywersyfikacji naszego rynku mieszkaniowego.

Dzięki obecności praktyczki i praktyków podejmowania działań mających na celu przejmowanie i dostosowanie pustostanów na potrzeby bytowe – zarówno dzięki ścisłej współpracy samorządów i innych podmiotów publicznych z organizacjami pozarządowymi i firmami prywatnymi, jak i poprzez zajmowanie ich bez formalnej zgody właściciela, poznamy kilka dróg do tego, aby zwiększyć zasób mieszkań. Przedstawicielka wrocławskiego Hulajpola opowie o modelu działania tutejszego squatu, który odwiedzimy na porannej wizycie, a przedstawiciel i przedstawicielka najstarszego, obchodzącego w tym roku swoje 29-lecie squatu Rozbrat m. in o wsparciu dla studenckiego ruchu obrony akademika Jowita w Poznaniu. Członek Habitat for Humanity Poland przedstawi nam praktyczne narzędzia stosowane przy adaptacji pustostanów pozyskanych z zasobów samorządów. Rozmowa towarzyszyć będzie projekcji filmu „Surowiec, z którego wyrabia się sny” Wstęp wolny. Opisy wydarzeń wzięte ze strony: https://miastomovie.pl/#