Jeśli masz znajomych myślących i czujących podobnie, spróbujcie regularnie się spotykać. Pomyślcie, co możecie zrobić tu i teraz. Nie w każdym mieście jest przestrzeń na otwartą działalność polityczną czy organizowanie debat. Możesz jednak przeprowadzać zbiórki darów i benefity na rzecz ośrodków dla uchodźców, domów samotnej matki, noclegowni czy domów dziecka. W niektórych polskich miastach działa też inicjatywa „Jedzenie zamiast bomb”, wydająca posiłki osobom potrzebującym, promując tym samym pomoc wzajemną i sprzeciw wobec militaryzmu.

Możesz założyć grupę affinity to niewielka grupa ludzi, którzy zebrali się by przygotować i przeprowadzić akcję bezpośrednią. Grupy te organizują się w sposób niehierarchiczny, są autonomiczne, nie mają przywódców i przywódczyń, wszystkie osoby mają równy głos i zakres odpowiedzialności. Niekiedy grupy te tworzone są do przeprowadzenia jednej akcji, częściej jednak są trwałe, organizują akcje i biorą w nich udział przez wiele lat. Grupy affinity działają najlepiej, gdy ich uczestnicy i uczestniczki mają ze sobą coś wspólnego (to właśnie ‘affinity’). Może to być fakt zamieszkiwania w tym samym mieście, udział w tych samych kampaniach, preferowana taktyka czy konkretne umiejętności (jak na przykład w grupach medycznych), lub też połączenie wielu cech wspólnych.

Jak znaleźć przyjaciół i przyjaciółki? To często trudniejsze, niż się wydaje! Znalezienie osób, z którymi można się zabawić to coś zupełnie innego, niż znalezienie takich, z którymi będziemy wspólnie działać. Idealną grupę affinity tworzą ludzie, którzy wzajemnie się lubią, mieszkają w jednej okolicy, dysponują podobną ilością wolnego czasu i chcą go poświęcić na przygotowanie podobnych działań, z użyciem zbliżonej taktyki. Jednak nawet wtedy, gdy sytuacja jest daleka od tego ideału, nie znaczy to, że nic się nie da zrobić.

Organizowanie i udział w lokalnych wydarzeniach może być dobrą metodą na spotkanie gotowych do działania osób o podobnych poglądach. Wydarzeniem takim może być spotkanie poświęcone interesującym was problemom lub coś mniej formalnego, jak choćby pokaz filmów. Możecie również poszukać ludzi z waszej okolicy, którzy biorą udział w akcjach ogólnokrajowych i regionalnych, i po powrocie zorganizować spotkanie z ich udziałem.

Jeśli planujecie założenie grupy, która ma istnieć przez dłuższy czas, dowiedzcie się, jak wiele was łączy. Być może tego ‘pokrewieństwa’ wystarczy tylko na jedną akcję? Może możliwa będzie dłuższa, lecz niezbyt ścisła współpraca? A może udało się znaleźć ludzi gotowych stworzyć grupę na dobre i na złe? Wszystko może się zresztą zmienić z upływem czasu. Być może warto zacząć od kilku prostszych, obciążonych mniejszym ryzykiem akcji, a potem zacieśnić współpracę, jeśli będziecie z niej zadowolone/zadowoleni?

więcej o codziennym antyfaszyzmie przeczytacie tu: http://podbrukiem.bzzz.net/2020/11/08/codzienny-antyfaszyzm/

o grupach affinity tu: https://spina.noblogs.org/materialy-resources/

o rozpoczęciu działań tu: http://161crew.bzzz.net/a-wiec-chcesz-zaczac-dzialac/

#CodziennyAntyfaszyzm