cross-postowane z: https://szmer.info/post/16673

Tak. I żeby o tym wiedzieć nie trzeba robić głębokiego reseachu, wystarczy wrzucić nazwę w wyszukiwarkę, źródła są dostępne nawet po polsku. Onet za sprawą Marcina Wyrwała wypuścił już dwa materiały, w których przestrzeń dostali azovscy neonaziści.

Dziennikarz Onetu wiedział z kim rozmawia. Pytanie, które zadał jasno to wskazuje.

Posądzani jesteście o neonazizm, Kongres USA także blokował wam pomoc militarną z tego powodu. Jak odnosicie się do tych zarzutów i jaka jest realna ideologiczna formuła “Azowu”?

Wnika z tego, że świadomie, z całej walczącej ukraińskiej społeczności postanowił dać platformę suprematystom białej rasy. Czy było to motywowane chęcią stworzenia “klikalnej” treści, czy sympatiami redaktora, czy jeszcze czymś innym, to nadal jest to wątpliwa moralnie legitymizacja i normalizacja ruchów neonazistowskich.

Wygodnym jest udawanie, że w Ukrainie nie ma nazistów, żeby przypadkiem ktoś nas nie posądził o szerzenie rosyjskiej propagandy. Tylko, że takie twierdzenie, również jest dezinformacją. A wskazywanie jednoznacznie i otwarcie nazistowskiego Azova, jako zwykłej grupy pomawianej przez Putina podchodzi pod manipulację.

Obserwuję wielki strach przed stwierdzeniem faktu, że w Ukrainie są grupy neonazistowskie. Ale gdzie ich nie ma? I czy sama ich obecność daje prawo innym państwom do zbrojnej interwencji? No nie, więc jeśli chcemy walczyć z dezinformacją róbmy to rzetelnie.

Azov jest neonazistowski u samej swojej podstawy i wskazują na to nawet jego logotypy, w których widnieje:

  • wilczy hak - symbol powojennej nazistowskiej organizacji terrorystycznej Werwolf oraz pancernych dywizji SS. Obecnie używany jest przez neonazistów a w ukraińskim nacjonalizmie dodatkowo symbolizuje pierwsze litery hasła „idea nacji” (Ідея нації).

  • czarne słońce - symbol używany przez jeden z oddziałów Waffen-SS oraz przez współczesnych neonazistów

Odwołania do rasy są na stałe wpisane w narracje Azovu.

Członkowie Azovu aż kipią nazistowską symboliką, znajdziemy u nich m.in.:

  • koszulki z wyszczególnionym NSDAP i symbolem tej partii; tatuaż czarnego słońca

  • koszulki Blood&Honour czy swastykę na ukraińskiej fladze

  • swastykę na hełmie

W 2019 roku Azov, wraz z innymi ekstremistycznymi grupami m.in. C14, zajmował się rozbijaniem Romskich wiosek na terenie Ukrainy. Przeganiał ludzi, niszcząc ich domy młotami i ogniem. Podczas pogromów zadźgano kobietę i dziecko.

Czternaście w nazwie ugrupowania C14 odnosi się do czternastu słów „We must secure the existence of our people and a future for White children. - Musimy zabezpieczyć byt naszych ludzi i przyszłość dla Białych dzieci." hasło Davida Lane`a z grupy rasistowskich terrorystów The Order).

Założycielem Azovu był Andrijej Biłecki - lider neonazistowskiego Zgromadzenia Socjal-Narodowego i członek ugrupowania Prawy Sektor, przekształconego następnie w partie polityczną.

Zwolennicy Prawego Sektora wykonujący nazistowskie pozdrowieni, w tle flaga organizacji.

Poglądy Andrijeja Biłeckiego są jednoznaczne - twierdzi, iż oprócz walki z separatystami jego misją jest prowadzenie „krucjaty” białej rasy przeciwko „semickim podludziom”. W Azovie nazywają go “białym wodzem”.

Azow nie jest reprezentatywny dla Ukrainy, w całym kraju działają grupy antyfaszystowskie, które również uczestniczą teraz w walkach. W Kijowie antyfaszyści i anarchiści tworzą Komitet Oporu - autonomiczną obronę terytorialną miasta.

Partia Andrijeja Biłeckiego - Prawy Sektor - zdobyła w wyborach parlamentarnych w 2019 roku 2,15% głosów, więc poparcie dla neonazistów jest marginalne. W Polsce Konfederacja uzyskuje wyższe wyniki.


14 oznacza czternaście słów „We must secure the existence of our people and a future for White children. - Musimy zabezpieczyć byt naszych ludzi i przyszłość dla Białych dzieci." hasło Davida Lane`a z grupy rasistowskich terrorystów The Order)


Opracowali: