Yes, People Are Now Trading and Investing in Water as a Commodity
www.discovermagazine.com
external-link
The futures market has long traded things like gold and oil. Here’s why water recently joined the market, and how it might play out for the life-sustaining resource.

W zeszłym roku giełda Chicago Mercantile Exchange uruchomiła pierwszy w historii rynek kontraktów terminowych na wodę, co oznacza, że rolnicy, inwestorzy, władze miejskie i fundusze hedgingowe mogą kupić umowę prawną zwaną “kontraktem terminowym”, która ustala z góry określoną cenę wody, która zostanie wykorzystana w przyszłości. Jeśli takie wydarzenie jak susza spowoduje wzrost ceny, sprzedawca kontraktu musi wyrównać różnicę (i odwrotnie), jeśli cena spadnie. Tego rodzaju transakcje spekulacyjne są od dawna stosowane w przypadku towarów, takich jak złoto czy ropa naftowa, ale nie w przypadku zasobów podtrzymujących życie, takich jak woda.

@miklo
link
fedilink
1
edit-2
3 miesiące

To jest jakby wersja soft. A w wersji hard to np. Australia już oddzieliła prawo własności ziemi od prawa do korzystania z wody, która w tej ziemi się znajduje ( https://www.awe.gov.au/water/policy/markets/history ). I gdzieś oglądałem już dokument w którym ludzie musieli się wynosić z własnej ziemi bo nie było ich stać na zakup wody z tej ziemi od spekulantów, którzy mieli do niej prawa. Czyli upraszczając - za wodę z własnej studni trzeba komuś płacić bo inaczej to będzie kradzież. Czekamy na komercjalizację praw do oddychania powietrzem na danym terenie…

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
13 miesiące

Już trochę minęło.

South Australia

In 1983, South Australia separated water rights from land title. Private diverters began trading entitlements and allocations. Trading within irrigation districts began in 1989. Trading was allowed between private diverters those in irrigations districts in 1995.

New South Wales

New South Wales began trading water allocations in 1983. Entitlement trading among private diverters began in 1989. Intervalley allocation trading was enabled in 1991.

Victoria

Allocation trading in Victoria began in 1987. It gained momentum after new laws were passed in 1989. Entitlement trading within districts was allowed in 1991. Entitlement trading between districts began in 1989.

While these first steps were significant, trading was restricted and localised. It wasn’t until the mid-1990s that markets started to expand.

8Petros he/him
mod
creator
link
fedilink
13 miesiące

Also: “Wodny Nóż” Paolo Bacigalupi

Wszechkryzys czyli życie w zapaści
!wszechkryzys

  Wszechkryzys nie jest problemem do rozwiązania. Nie jest też naszą przyszłością. Jest rzeczywistością, w której żyjemy już od dekad, jak żyje się w podpalonym od zewnątrz budynku. Teraz dym i płomienie doszły już na nasze piętro.

  I cóż zrobimy z tak pięknie rozwijającą się katastrofą? Wbrew pozorom, da się całkiem sporo…

  Ta społeczność jest zaplanowana jako miejsce, gdzie możemy razem przygotować się do zmian w naszym życiu, jakie narzuca nam Wszechkryzys. Mamy tuż wokół siebie ludzi – poczynając od nas samych – którzy cierpią i będą umierać z powodu Wszechkryzysu. Możemy im pomóc. Ale, jak mawiała moja buddyjska nauczycielka: nie możesz się podzielić tym, czego nie masz.


  Zajrzyj też tu:

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 1 user / week
  • 1 user / month
  • 8 users / 6 months
  • 28 subscribers
  • 56 Posts
  • 81 Comments
  • Modlog