IT geek. Wolne media.Świeckie państwo. #WolneSądy i prawa mniejszości. Prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Energia odnawialna i zrównowazony rozwój. #openstreetmap #foss #ubuntustudio #CreativeCommons .

Friendica: https://soc.citizen4.eu/profile/miklo

Mastodon: https://fosstodon.org/@miklo

  • 5 Posts
  • 109 Comments
Joined 3M ago
Cake day: Apr 18, 2021

#

Ja bym tego pokojowego nie brał w cudzysłów bo to sugeruje że protest bez przemocy jest niestkuteczny. A tu chodzi raczej o prostest pokojowy ale z aktywnym działaniem w kierunku realizacji celów.


8 tyś zł dla koła gospodyń wiejskich tylko za to że zorganizuje wydarzenie podczas którego “będzie możliwość przyjęcia szczepionki.” Czyli : nie ma znaczenia czy ktoś się zaszczepi, bęðzie impreza bęðzie kasa. Tylko dla gospodyń zresztą. Jakby inne organizacje działące na wsi były jakieś gorsze.
To nie pieniądze są problemem. W przypadku grup , których celem jest jakiegoś rodzaju aktywna działaności w realu, zmobilizowanie ~nastu tyś ludzi do poniesienia mięsięcznych kosztów rzędu ~500zł (tyle pi x oko kosztuje hosting fediversowych instancji dla kilkunastu tyś kont) nie powinno być problemem. kwestia jest bardziej w mentalności “skoro już jesteśmy na FB i wszystko działa w dodatku za darmo (…) to po co mamy coś zmieniać ?”. Wydaje się że takie inicjatywy łatwiej “wynieść” na wolne media w momencie kiedy powstają bo potem jest już za późno.


W sensie software’u to niczego więcej ponad to co oferują projekty fediverse, które obsługują grupy czyli np friendica, hubzilla, zap. Liczba uczestników w grupach WR na FB oscyluje od kilkuset w małych miastachj do kilku , kilkudziesieciu tyś w najwięszych (WAW - 9tyś, WRO - 40tyś ). Te liczby okreslają z kolei maksymalne (docelowe) wymagania co do serwera. Ale kluczowa jest zmiana podejścia ludzi do social mediów. Najwazniejszy argument za FB jest od zawsze “bo wszyscy tam są” i niewiele osób rozumie , że przystapienie do takiej grupy , obojętnie czy w roli potrzebujacego czy pomagajacego wymaga założenia konta w firmie, której cel działania jest zgoła inny niz pomaganie komukolwiekw czymkolwiek.


Coś wrzucają: https://social.rebellion.global/@XRPolska . Nawet odpowiadają na komentarze.


Korporacyjne media jako jedyny (praktycznie…) publiczny kontakt do międzynarodowej organizacji to jak proszenie się o kłopoty. Może ta sytuacja da im do myślenia, że prowadząc działalność, która jest niewygodna dla wielkiego biznesu, nie można sie jednoczesnie od niego uzalezniać w zakresie m.in. przekazu informacji.


Czekamy na pierwszych (polskich!) rodziców, którzy pozwą szkołę za nauczanie sprzeczne z wiedzą naukową…


Wg wyników głosowania ( https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/PV-9-2021-07-06-RCV_FR.xml#reds:iPlRp/A-9-2020-0258 ) WSZYSCY parlamentarzysći z Polski od lewicy dio prawicy, głosowali ZA masowym skanowaniem prywatnej komunikacji obywateli EU…


Kler i policja - nie podchodź bez właczonej kamery…


Chyba gdzieś mi mignęło, że mafijny wojewoda już się odgrażał, że uwali tą decyzję.


Tak z ciekawości zajrzałem co oznacza “zielony konserwatyzm” o którym autor pisze. Zgodnie z podejrzeniami - to “ekologia bez ekologizmu” 😱 . Czyli taki Jędraszewski to chyba się mieści w tym nurcie… No i w ogóle zieloni konserwatyści to tradycyjne wiejskie życie (duża rodzina, kościół, palenie gumiaków w piecu z troski żeby nie produkować odpadów, te rzeczy…) które jest prawdziwą ekologią a miastowa lewica im zawłaszczyła to pojęcie więc go nie lubią… Wiecej tutaj: https://klubjagiellonski.pl/2021/03/08/przelamac-ekologizm-w-poszukiwaniu-trwalych-fundamentow-narracyjnych-zielonego-konserwatyzmu/


“wszystkie stadiony skręciły mocniej w prawo” ? Ja bym powiedział, że stadiony piłkarskie od zawsze są skręcone w prawo tak bardzo, że już im się koła w tym skręcie zablokowały.


Twórcy takich memów z jakiś (dziwnych dla mnie) powodów zakładają, że fanatycy religijni u władzy kierują się w swoich decyzjach racjonalnymi przesłankami.


Dlatego przeciętnemu użytkownikowi łatwiej przygotować (w miarę) bezpieczny system komunikacji w postaci laptopa ze 100% otwartym oprogramowaniem niż smartfon


To ja się odniosę od razu do tego “bardzo długiego komentarza” i tego co napisałeś powyżej: Jasne ,że można sobie YT oglądać anonimowo przez darknet ale to jest proteza która nie usuwa głownego problemu - że nadal karmimy korporacje, która żeruje na naszej prywatności i jesteśmy dla nich produktem bez żadnych praw. Argument, że nikt tyle nie daje za darmo co oni jest , delikatnie to nazywając, hipokryzją. Zwłaszcza ze strony kogoś, kto chce serwować edukację w zakresie prywatności. To właśnie (m.in.) ten mit darmowośći trzyma ludzi przy korporacyjnych social mediach. Jeżeli chcemy “naprawić internet” to trzeba wyraźnie mówić , że za darmo to można być tylko czyimś (cyfrowym) niewolnkiem.
Wydaje się, że fediverse jest jednak lepszą alternatywą do YT niż serwisy w darknecie - z jednej strony mamy prywatność (choć nie anonimowość) z drugiej to jest wg mnie ta alternatywa do korpo mediów która ma szanse pozyskać “zwykłych ludzi” nie geeków, bo buduje naturalne relacje między ludźmi i nie wymaga żadnego dodatkowego software’u ponad standardową przeglądarkę. I jeszcze sprawa zbierania kasy. Jakich wpłat się spodziewasz podając konto w BTC ? Koszt pojedynczej transakcji w tym roku wynosił od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. A jak ktoś tych BTC nie ma to najpierw musi je kupić więc jeszcze kolejna prowizja…


Co to znaczy “autorytarnie” ? Zdaje się, że to było zrobione zgodne ze statutem PO a decyzję podjęto większością głosów zarządu.


Skoro “Trzaskowski miał umowę z Borysem Budką, że Budka będzie dbał o PO, a Trzaskowski szukał nowych środowisk” to trochę RT się wyrwał jak filip z Konopii z tymi wyborami. Mając w dodatku na głowie Warszawę do zarządzania.Tak naprawdę to temat oryginalnego projektu zamyka żądanie firmy podpisania przez developerów nowego Contributor License Agreement : https://github.com/audacity/audacity/discussions/932 w którym przenoszą wszystkie prawa na nowego właściciela, włacznie z prawem do zmiany licencji na zamkniętą. Bez tego cyrografu nie przyjmą od nikogo żadnych zmian.
Projekt #EUnomia - pożądany czy podejrzany ?

W roku 2019-tym konsorcjum 10 firm i instytucji akademickich z 9 krajów europejskich rozpoczęło projekt Eunomia , którego (deklarowanym ) celem jest "pomoc użytkownikom mediów społecznościowych (dziennikarzom mediów tradycyjnych, dziennikarzom społecznościowym i użytkowniko…


Bydgoski sąd orzekł, że policja ma prawo legitymować obywatela, tylko gdy ten robi coś złego. W przeciwnym razie to nadużywanie władzy - pisze na łamach “Przeglądu” Małgorzata Szczepańska-Piszcz…