8Petros he/him

$ rm -rv /capitalism/*

Signal: Petros.63

https://petroskowo.pl/profile/8petros

Nadgorliwość gorsza od faszyzmu

Kanako:

Bo ludzie Cię nie rozumieją. A jak zrozumieją, to uciekają z krzykiem.

Bohater komiczny. Czasem anarchistyczny, zawsze antypaństwowy i antykapitalistyczny.

  • 608 Posts
  • 1.34K Comments
Joined 4 years ago
cake
Cake day: October 3rd, 2021

help-circle


  • Po pierwsze to jest op-ed z listopada 2024. Od tego czasu trochę się już dowiedzieliśmy, jak według trumpistów wygląda dobrowolność etc. Po drugie, monitoruję kolejne kroki “Projektu 2025” w kontekście wcześniejszych iteracji faszyzmu (stalinizm i putinizm, plus historyczne zapisy hitleryzmu, frankizmu i pinochetyzmu). Modus operandi - zarówno przed dojściem do władzy, jak i po jej objęciu - jest wystarczająco podobny, żeby wyciągnąć wnioski, zanim ludzie zaczną być znikani z racji bycia “darmozjadami”?

    To idzie tak: jeśli ktoś myśli jak faszysta i mówi jak faszysta, to najprawdopodobniej będzie postępować jak faszysta, i faszystą jest.

    Pytanie do Ciebie: dlaczego jednym mediom wierzysz bardziej, a drugim mniej?

    Edit: po uwagach przyjaciela usunąłem wstawki pasywno-agresywne. Dzięki, J.
























  • Kaszubski nie jest dialektem, lecz językiem regionalnym https://pl.wikipedia.org/wiki/Język_regionalny#Polska

    Jest jedyną pozostałością słowiańskich dialektów pomorskich. Etnolekt ten należy do grupy języków lechickich; jego centralna odmiana jest bliska polszczyźnie standardowej, z wpływami języka dolnoniemieckiego oraz wymarłych połabskiego i pruskiego[5].

    Śląska mowa jest etnolektem wieloskładnikowym.

    Na kształtowanie się słownictwa etnolektu miały wpływ zapożyczenia z języków: literackiego polskiego, czeskiego (szczególnie z narzecza morawskiego, traktowanego niekiedy jako odrębny język), niemieckiego (najczęściej z germańskiego dialektu śląskiego) oraz częściowo słowackiego. W mowie tej konsekwentnie dominuje dzisiaj fonologia i morfologia słowiańska i przeważa takiż źródłosłów. Dyskusyjna jest kwestia statusu mowy śląskiej. W publikacjach językoznawczych śląszczyzna uznawana jest za dialekt języka polskiego. Jednakże znaczna część wyrażeń bliższa jest językowi staropolskiemu niż współczesnej polszczyźnie standardowej[9].

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Etnolekt_śląski