Pierwsze w serii wywiady przeprowadzono z osobami mieszkającymi na KØPIPLATZ, osiedlu “wagonów” mieszczącym się przy budynku skłotu, które jest najbardziej zagrożone eksmisją. Wywiady dają unikatowy wgląd w to czym jest taka przestrzeń, okazję poznać osoby, które je tworzą i ich poglądy.

Więcej o zagrożeniu wobec którego stoi Kopi i Kopiplatz w ich zeszłorocznym klipie z okazji 30lecia, prezentującym projekt.

harc
creator
15d

edit: poprawiłem tytuł dla wyszukiwalności nazwy

harc
creator
43M

Taka luźna refleksja; w 100% “recyklowana” estetyka przestrzeni może być pewnie zaskakująca dla osób przyzwyczajonych do sterylnej estetyki kapitalistycznego realizmu. Możne wręcz kojarzyć się z “3 światem”, którego w czystych zachodnich miastach być nie powinno.
Polecam wtedy dla porównania jeśli nie wycieczkę i rozmowę, to obejrzenie wywiadów, z mieszkańcami biedniejszych dzielnic tych sterylnych miast i obejrzenie ich przestrzeni - z której czują się wyobcowani, przytłaczającej formą, zionącej obcością. Jeśli jest ona sterylna to przemocą wobec jej mieszkańców. Jeśli nie, to często zniszczeniem tego co traktują jako obce i wrogie. Jeśli zamieszkują projekty socjalne, które właśnie pomogły im się wynieść z krytycznej biedy - mogą być szczęśliwi i chwała za to twórcom tych projektów. Jednak generalnie nie są to przestrzenie szczęśliwych ludzi. Nie są to przestrzenie, gdzie ludzie czują się dobrze i bezpiecznie. Zazwyczaj czują się stłoczeni, sfrustrowani, pozbawieni wpływu i znaczenia.
Na swój sposób faktycznie wagenplatz może być fragmentem 3 świata na zachodzie - nie poddającym się upiększaniu na siłę, nie udającym, że sterylność jest czymś realnie możliwym, albo pożądanym przez zamieszkujące przestrzeń osoby. Jest przestrzenią w pełni plastyczną i kształtowaną przez swoją społeczność. Z perspektywy zasobnych społeczeństw może być eksperymentem w istnieniu poza “zasobnością”, życiem w realnym świecie świadomym skończoności ziemskich zasobów, koniecznością recyklingowania absolutnie wszystkiego i radykalnej minimalizacji konsumpcji.
To też miejsca które już teraz wiedzą i mogą nauczyć nas o życiu po upadku fałszywej rzeczywistości w której większość z nas dalej stara się żyć, udając, że nie zabijamy w ten sposób całości życia na naszej planecie.

trzeba kliknąć w obrazek dla listy nagrań, tytuł przesyła bezpośrednio do jednego. dziwne

wszystko o ruchu skłoterskim

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 2 users / week
  • 6 users / month
  • 8 users / 6 months
  • 32 subscribers
  • 25 Posts
  • 16 Comments
  • Discussion
  • Modlog