Nasza mała tradycja

Swojego rodzaju tradycją jest już to, że od paru lat aby uczcić święto ludzi pracy czyli 1 maja- wybieramy się mniejszą lub większą grupą z Jaworzna na obchody Święta Pracy do Wrocławia.

Również w tym roku nie mogło nas tam zabraknąć. Przyjechaliśmy mniejszą grupa niż w tamtym roku, ale i tak było super. Jak zawsze zresztą. Odwiedziliśmy lokalne centra kultury niezależnej.

Święto Pracy

Geneza święta pracy wywodzi się od bohaterów poległych w Chicago. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

4 maja 1886 w Chicago wybuchły zamieszki, które na kartach historii zapisały się Haymarket Riot.

W wyniku Haymarket Riot, w starciach z policją zginęło 11 osób. O spowodowanie ich śmierci zostali oskarżeni liderzy chicagowskiego ruchu robotniczego.

Jako antyfaszyści i anarchiści uważamy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy za jedno z ważniejszych naszych świąt. Dzień w którym wyrażamy solidarność ze wszystkimi pracownikami na całym świecie.

Podsumowanie

Tegoroczny 1 maja we Wrocławiu był bogaty w panele dyskusyjne, a na samej demonstracji pierwszomajowej można był zjeść ciepły posiłek od kolektywu lokalnego Food Not Bombs. Cały czas podczas demonstracji, w przerwie przemówień rozgrzewała nas też Samba – rytmy oporu.

Co ciekawe w całej Polsce – inaczej niż przed rokiem nie odbyło się ani jedno wydarzenie pierwszomajowe firmowane przez brunatna hołotę nazywającą się nacjonalistami – jest to niezwykle ważne odnotowania ponieważ w tamtym roku takich wydarzeń było kilka w różnych miastach Polski. Świadczy to zarówno o mizernej kondycji ruchu nacjonalistycznego, jak i o tym że najwyraźniej jednak nie po drodze im z antykapitalizmem i klasa pracowniczą.

Pozdrowienia dla wszystkich towarzyszek i towarzyszy od Antify Jaworzno!

@Anakonda
link
fedilink
125 dni

super

@ANTIFA_JAWORZNO
mod
creator
link
fedilink
224 dni

Dzięki

161 razy było mówione!

Społeczność dotycząca wszystkiego co wiąże się z antyfaszyzmem oraz monitorowaniem organizacji faszystowskich i nacjonalistycznych.

Przy tematach związanych z antyfaszyzmem w nieoczywisty sposób warto dodać wytłumaczenie, jak łączy się to ze sprawą.

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 4 users / week
  • 14 users / month
  • 59 users / 6 months
  • 279 subscribers
  • 1.15K Posts
  • 1.03K Comments
  • Modlog