Moja przed mowa: W Opolu, starym piastowskim grodzie gdzie, każda cegła mówi sieghail, obserwuję jak się ma funkcjonowanie mniejszości niemieckiej i jej postrzeganie przez naszych wszech patriotów. Stąd moje zaciekawienie związkami Polskiej mniejszości na przedwojennych terytoriach. Jak można zobaczyć od pewnego czasu mamy swój Polski odpowiednik konfitury na Litwie. Choć ci Litewscy piewcy Polskości jawnie korzystają i kolaborują z Kremlem. Ale nie o tym. Wstawiając ten link chciałbym uświadomić tym którzy, nie są w temacie iż możliwym jest, że w październikowych wyborach na Litwie, Pro Rosyjscy Polscy nacjonaliści wraz z wręcz sowieckimi reprezentantami mniejszości Rosyjskiej znów wejdą do Litewskiego Parlamentu.

Artykuł:

Po poniedziałkowej konferencji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) partia podała pierwsze informacje na temat listy kandydatów, którzy będą się ubiegać o mandat poselski w październikowych wyborach, donosi portal zw.lt. Już wiadomo, że jako nr 1 z listy AWPL-ZChR wystartuje aktualny poseł Zbigniew Jedziński. „Obawiam się, że jest to sygnał, że możemy się spodziewać coraz dalej idących haseł, które będą w kontrze nie tylko do polityki litewskiej, ale także Warszawy” – ocenia w rozmowie z zw.lt dr Andrzej Pukszto, politolog z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.

Jak poinformowano na oficjalnej stronie AWPL-ZChR w okręgach jednomandatowych partia wystawi 40 kandydatów. Jeśli chodzi o konkretne nazwiska na razie padły zaledwie trzy. Już wiadomo, że kandydatami partii będą minister Rita Tamašunienė w okręgu niemenczyńskim nr 55, w okręgu miednickim nr 57 – poseł Czesław Olszewski. W okręgu solecznickim nr 56 z ramienia AWPL-ZChR wystartuje Beata Pietkiewicz, wicemer rejonu solecznickiego. Partia przedstawiła także propozycje dotyczące pierwszej 20 na liście ogólnolitewskiej. „Poza jedną kandydatką, wicemer rejonu solecznickiego Beatą Pietkiewicz, nie mamy tu w zasadzie nowych osób. Można powiedzieć, że partia nie zaskoczy wyborców. Zaskakiwać może jedynie „1”’ – komentuje Andrzej Pukszto.

Zgodnie informacją opublikowaną na stronie partii, pierwsze miejsce na ogólnolitewskiej liście zajmie Zbigniew Jedziński. „Z jednej strony nie można mu odmówić politycznej żyłki. To człowiek bardzo aktywny, także w mediach społecznościowych, często podejmuje tematy społeczne. Z drugiej strony – od wielu lat daje się poznać jako działacz pro kremlowski. Niejednokrotnie krytykował NATO, wydatki na zbrojenia, nawoływał do świętowania 9 maja. Nadal dobrze pamiętana jest jego wypowiedź na temat wojny na Ukrainie. Przypomnijmy, że w 2014 r. twierdził, iż NATO powinno zbombardować Kijów” – mówi politolog.

Według Pukszty taki wybór władz partii sugeruje, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać radykalizacji kursu AWPL-ZChR.

„Obawiam się, że jest to sygnał, że możemy się spodziewać coraz dalej idących haseł, które będą w kontrze nie tylko do polityki litewskiej, ale także Warszawy” – uważa politolog.

Poza Zbigniewem Jedzińskim w czołówce mają się znaleźć aktualni posłowie, czyli Jarosław Narkiewicz, Rita Tamašunienė, Wanda Krawczonok i prezes Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz. Zgodnie z zapowiedzią AWPL-ZChR w czołówce 20 kandydatów mogą się znaleźć: rejon solecznicki – Beata Pietkiewicz, Tadeusz Romanowski, Antoni Bandalewicz, Jadwiga Sinkiewicz; rejon wileński – Czesław Olszewski, Teresa Dziemieszko, Robert Komarowski, Władysław Kondratowicz; rejon trocki – Maria Pucz; miasto Wilno – Jarosław Kamiński, Edyta Tamošiūnaitė, Zbigniew Maciejewski, Tadeusz Andrzejewski, Renata Cytacka i Krystyna Dzierżyńska. Kto z nich znajdzie się poza 20? Pełnej listy partia jeszcze nie przedstawiła, za to poinformowała, że w zapewni na swojej jej liście miejsca znajdą się przedstawiciele innych mniejszości narodowych na Litwie i Litwinom.

„Na razie nie mamy komunikatu o współpracy z Aliansem Rosjan, ale należy się spodziewać, że Waldemar Tomaszewski spróbuje zawalczyć o głosy Rosjan, zapraszając na listy AWPl-ZChR kandydatów Aliansu, bo dodatkowe 1,5 czy 2 proc. głosów, które na partię mogą oddać Rosjanie są niezbędne, by przekroczyć próg wyborczy. Oczywiści, będzie to miało również wpływ na ostateczny kształt listy” – zauważa politolog.

Wybory parlamentarne na Litwie odbędą się 11 października. Ewentualna druga tura w okręgach jednomandatowych odbędzie się 25 października.