Sześć miesięcy po drugiej dawce szczepionka jest w ponad 90 proc. skuteczna w ochronie przed COVID-19 i ponad 95 proc. skuteczna przeciwko ciężkiemu przebiegowi tej choroby.

Sześć miesięcy po drugiej dawce szczepionka jest w ponad 90 proc. skuteczna w ochronie przed COVID-19 i ponad 95 proc. skuteczna przeciwko ciężkiemu przebiegowi tej choroby.

Taką informację podała firma Moderna, powołując się na zaktualizowane dane z trzeciej fazy badania klinicznego. To przybliża Modernę do złożenia wniosku o pełne (a nie awaryjne) zatwierdzenie szczepionki w Stanach Zjednoczonych. Wymaga ono bardziej rygorystycznego procesu weryfikacji.

Nowe dane obejmowały przypadki COVID-19 do 9 kwietnia. Wyniki badań są na razie wstępne. Moderna oświadczyła, że przez cały rok będzie udostępniać zaktualizowane dane dotyczące skuteczności przeciw bezobjawowej infekcji, a także trwałości powstałych po szczepieniu przeciwciał.

Niedawno firma Pfizer również zadeklarowała, że jej szczepionka (która wykorzystuje technologię podobną do technologii Moderny) również okazała się bardzo skuteczna sześć miesięcy po drugiej dawce.

Szczepionka Moderny jest preparatem najnowszej generacji. Zawiera samą informację o syntezie białka szczytowego S (kolca, którym SARS-CoV-2 przyczepia się do naszych komórek) koronawirusa w postaci mRNA, czyli tzw. RNA messengerowego (posłańca).

Jest on zamknięty w lipidowych nanocząsteczkach pełniących funkcję ochronną i pomagających w transporcie mRNA. Posłaniec wnika do komórek osoby zaszczepionej i prowokuje w nich produkcję białka S koronawirusa. Białko silnie pobudza układ odpornościowy osoby zaszczepionej do produkcji przeciwciał neutralizujących SARS-CoV-2.

Dr Isaac Bogoch, specjalista od chorób zakaźnych, który zasiadał w kilku komisjach monitorujących dane o lekach i bezpieczeństwie, powiedział CNBC, że „można uczciwie oszacować, że obie szczepionki będą miały przyzwoitą skuteczność jeszcze przez wiele miesięcy”.

Moderna nadal bada swoją szczepionkę u osób w wieku 17 lat i młodszych. Firma podała we wtorek, że jej próba testowania szczepionki u nastolatków w wieku od 12 do 17 lat jest teraz w pełni zarejestrowana - to około 3 tys. uczestników. Trwa zaś nabór na testy szczepionki u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat.

Podobnie jak w badaniu Pfizera, dzieci zaczną od otrzymania małej dawki szczepionki Moderny, a następnie stopniowo przejdą do wyższych dawek.

COVID a sprawa internacjonalistyczna, czy coś.

Chcesz współmedrować tą społeczność? Wrzucaj materiały i daj znać!

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 2 users / week
  • 4 users / month
  • 23 users / 6 months
  • 36 subscribers
  • 182 Posts
  • 133 Comments
  • Modlog