• 2 Posts
  • 1 Comment
Joined 2Y ago
cake
Cake day: May 21, 2021

help-circle
rss

(disclaimer: od mojego ostatniego kontaktu z szeregami minęło jakoś 10 lat więc pisze to co przeczytałem w internecie, raczej bezkrytycznie )

Szereg: ciąg sum częściowych czyli: S1=a1 S2=a1+a2 S3=a1+a2+a3 etc

I suma częściowa szeregu to będzie każdy wyraz z jakimś faktycznym n, a suma szeregu to po prostu nieskończony wyraz szeregu, a kolizją oznaczeń nikt się przesadnie nie przejmuje.

Sprawdź czy ten skrypt pomoże: https://www.mimuw.edu.pl/~krych/staszic/skrypt16-szeregi_D.pdf


Gdzie się podziały strefy żółte i czerwone
To nie jest tak, że jest tak dobrze, że jeszcze nie ma miejsc, gdzie zachorowania przekraczają wartości ustanowienia stref. Zgodnie z przedstawionymi przez ministerstwo zaleceniami, duża część kraju już dawno powinna być strefami żółtymi i czerwonymi. ( mapa z zaznaczonymi powiatami łapiącymi się do stref, także z dość duuużym zapasem - zółta powyzej 10/100 000 i czerwona powyżej 24/100 000: ![](https://szmer.info/pictrs/image/rpfKpqSiA9.jpg) źródło: https://twitter.com/PiotrekT/status/1454367305408909314/photo/4 Fun fact: progi zachorowań zostały w sierpniu podniesione dwukrotnie w stosunku do zeszłego roku. "- Chcemy dokonać przeskalowania liczby zakażeń. Podstawowym elementem, który definiował do tej pory strefę na poziomie powiatowym, była liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców. Od 6 zakażeń na 10 tys. mieszkańców była to strefa żółta, a od 12 zakażeń na 10 tys. była strefa czerwona - wyjaśnił minister przypominając, że przy ogłaszaniu tych stref brane były pod uwagę także dodatkowe czynniki." https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-08-24/niedzielski-nowe-zasady-wyznaczania-stref-zoltych-i-czerwonych/

Polska jest takim fajnym krajem, który w obliczu wieloletniej suszy hydrologicznej rozbudowuje swoje kopalnie węgla brunatnego (Turów, Bełchatów, Konin), które przyczyniają się do drastycznego spadku poziomu wód gruntowych (już pomijając niską energetyczność i czystość węgla brunatnego jako takiego) Tylko Polska nie wpada na pomysł, że woda ma w nosie granice państw, i że Czechom może się nie spodobać niszczenie ich zasobów. Ani że Trybunał Stanu UE może niekoniecznie być przychylny postawie 'rozbudujemy bloki i udamy, że to nie nasza ręka i nie zapłacimy za dostawy wody i nie zbudujemy żadnych zapór utrudniających odpływ wody" Tak więc, Turów musi zakończyć działalność. Nowy blok, oddany do użytku tydzień temu, także (transportowanie węgla brunatnego gdziekolwiek jest na szczęście nieopłacalne).

Moderates