Post linkuje do pełnego raportu, ale komu by się chciało czytać? Dlatego macie też dokument w wersji podsumowującej - dużo bardziej przystępny i krótszy :)

https://www.world-psi.org/sites/default/files/documents/research/en_ubi_political_overview_2019.pdf

Dyskutujcie, argumentujcie, wyrażajcie swoje zdanie, krzyżpostujcie gdzie uważacie to za sensowne.

Moim zdaniem to istotny temat i dokument, który dał mi do myślenia czy UBI faktycznie jest tak pożądane. Raport nie porusza problemów obalenai kapitalizmu ale od siebie dorzucę jeden z częstszych argumentów przeciw UBI - przedłużają żywot kapitalizmu jednocześnie zasilając kieszenie posiadaczy tą “dodatkową” gotówką (tj. UBI przejedzą mieszkanicznicy, landlordowie, kapitaliści i inflacja z tym połączona). Do tego UBI może być wymówką by ciąć wydatki na wszystko inne i np. prywatyzować ochronę zdrowia. Tutaj kończę swoje myśli, a poniżej wrzucam przetłumaczone na polski fragmenty podsumowujące zawartość raportu.

Autorzy uznają UBI za niebezpieczną mrzonkę w kontekście obecnego systemu ekonomicznego, kapitulację wobec neoliberalizmu zamiast realnych zmian. Jako alternatywę sugerują

  • Reformę socjalu w połączeniu z powszechnym dostępem do usług publicznych

  • Zapewnie pracy (Job Guarantees) - gdyby rynek zawiódł państwo miałoby gwarantować (dobrowolną) pracę w dobrych warunkach i o godnej płacy. Przy okazji można by te miejsca pracy tworzyć tam gdzie są konieczne np. w ochronie zdrowia i usługach publicznych.

  • Skrócenie tygodnia pracy

  • Wspomniane wcześniej usługi publiczne. Według raportu w krajach OECD usług publiczne to ekwiwalent(?) aż 76% “dochodu rozporządzalnego” (jak rozumiem “luźnego” hajsu) 20% najbiedniejszych.

Podsumowanie z rozdziału 9.

  • Wypłacanie gotówki wszystkim osobom w celu zwiększenia ich siły nabywczej w gospodarce rynkowej jest nieskuteczną metodą rozwiązywania problemów polityki neoliberalnej.

  • Nie ma dowodów, że UBI w jakiejkolwiek wersji może być jednocześnie możliwe do sfinansowania, inkluzywne, wystarczające i zrównoważone [jak rozwój]

  • Nie ma dowodu, że UBI umacnia pozycję pracowników i związków zawodowych, ani że rozwiązuje problemu niskich płac i prekariatu.

  • Szybko zmieniajace się rynki pracy, nie wystarczające świadczenia socjalne, ubóstwo, nierówności i bezsilność to złożone problemy. Na tak złożone problemy potrzeba złożonych zmian na wielu poziomach, nie ma jednego prostego triku mimo, iż tak przedstawia się UBI.

  • Promowanie UBI grozi odebraniem uwagi oraz funduszy istotniejszym sprawom.

  • Konieczne i możliwe jest gromadzenie funduszy w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa, szans i siły dla wszystkich osób. Fundusze konieczne na zapewnienie UBI mogłyby zostać dużo lepiej spożytkowane na reformy zabezpieczeń socjalnych oraz budowę większej liczby i lepszej jakości usług publicznych.