W najbliższą niedzielę, 29 maja 2022, o godzinie 12.00, obok dworca PKP Warszawa Stadion, spotkajmy się, by upamiętnić Maxwell’a Itoyę i razem przeciwstawić się rasizmowi.

Maxwell Itoya zmarł 12 lat temu, 23 maja 2010 r., postrzelony w biały dzień przez funkcjonariusza policji w Warszawie.

Maxwell przyjechał do Polski z Nigerii, pracował na słynnym Jarmarku Europa na byłym Stadionie Dziesięciolecia, największym targowisku w Warszawie. Mówił dobrze po polsku, był mężem i ojcem dzieci wychowywanych od narodzin w Polsce.

Z powodu ograniczonych możliwości znalezienia pracy w Polsce, utrzymywał się ze sprzedaży odzieży i butów na jarmarku. Codzienne kontrole służb sprawdzających legalność pobytu osób pracujących na jarmarku sprawiły, że praca tam nie była łatwa, a im bliżej daty oficjalnego zamknięcia targowiska, tym więcej było kontroli.

W trakcie jednej z tzw. rutynowych czynności policji, w dniu 23 maja 2010 roku, Maxwell Itoya chciał pomóc znajomemu, który słabo mówił po polsku a został zatrzymany przez funkcjonariusza policji w cywilu. Policjanci byli agresywni, rozgorzała kłótnia, jeden z policjantów strzelił z broni i trafił w Maxwell’a Itoyę.

Maxwell zmarł na chodniku po południu w niedzielę, 23 maja 2010 r.

Funkcjonariusz, który strzelił nigdy nie poniósł za to odpowiedzialności, a prokuratura umorzyła sprawę. Rodzina Maxwell’a wyjechała z Polski.

Jak co roku, spotkajmy się, by upamiętnić Maxwella Itoyę oraz wspólnie przeciwstawić się rasizmowi, który jest popełniany codziennie. Aktualnym przykładem może być praktykowanie diametralnie różnego podejścia do sytuacji na granicy Polski z Białorusią, a granicy Polski z Ukrainą. Skutki takiego rasizmu systemowego są tak samo śmiertelne, jak było w przypadku Maxwella Itoyi.

W sobotę, weź ze sobą znicz. Zapal go razem z nami dla świata wolnego od rasizmu.

29 maja 2022, niedziela godz. 12.00 przy dworcu PKP Warszawa Stadion