cross-postowane z: https://szmer.info/post/5761647

Bądźmy razem 28.01.2025 roku o 10:30 pod sądem rejonowym w Hajnówce, żeby okazać wsparcie dla 5 osób oskarżonych za udzielanie pomocy humanitarnej na Podlasiu! Zapraszamy wszystkie osoby na demonstrację solidarnościową!

Zgromadzenie jest zarejestrowane. Jest to demonstracja okazująca wsparcie nie tylko dla Piątki, która zasiadać będzie tego dnia na ławie oskarżonych, ale także dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców Podlasia i wszystkich tych, którzy przyjechali na pogranicze wspierać region w niesieniu pomocy dla migrantów i migrantek w lesie.

Rusza proces Piątki: czy niesienie pomocy stanie się przestępstwem?

Pięć osób stanie przed sądem za udzielanie pomocy uchodźcom na granicy polsko- białoruskiej. Proces, który rusza 28 stycznia w Hajnówce, może mieć dalekosiężne konsekwencje dla przyszłości działań humanitarnych w Polsce. Organizacje humanitarne oraz osoby indywidualne wyrażają sprzeciw wobec kryminalizacji pomocy i zapowiadają wsparcie dla oskarżonych.Proces dotyczy pięciu osób, które staną przed sądem za udzielenie pomocy humanitarnej irackiej rodzinie z siódemką dzieci oraz obywatelowi Egiptu. Zarzuty? Absurdalne – pomoc uchodźcom określono jako działanie na ich „korzyść osobistą” poprzez dostarczenie jedzenia i odzieży oraz przewiezienie ich „w głąb kraju”, co w praktyce oznaczało zabranie z lasu do najbliższego miasta. Za ten gest grozi im teraz do 5 lat więzienia. Kolektyw Szpila i Helsińska Fundacja Praw Człowieka, które wspólnie koordynują udzielanie pomocy prawnej pracowni.cz.kom humanitarnym i wolontariusz.k.om działającym na pograniczu, alarmują, że sprawa Piątki nie jest jedynym przykładem prób kryminalizacji pomocy humanitarnej na Podlasiu. Represje mogą przyjmować różne formy: spraw wykroczeniowych, wielogodzinnych<br>kontroli, nadużyć uprawnień przez funkcjonariuszy – w tym stosowania przemocy fizycznej i psychicznej wobec zarówno uchodźców, jak i osób niosących im pomoc.

Wyrok, który wyznaczy kierunek

Wyrok w sprawie Piątki może wyznaczyć kierunek dla przyszłości pomocy humanitarnej w Polsce, kształtując nie tylko praktykę sądową, ale i społeczne postrzeganie działań solidarnościowych. Choć formalnie w Polsce nie obowiązuje prawo precedensu, orzeczenia w tego typu sprawach mogą stanowić punkt odniesienia dla przyszłych postępowań, a przede wszystkim zniechęcić osoby i organizacje do angażowania się w pomoc uchodźcom z obawy przed represjami prawnymi. Efekt mrożący może dotknąć zarówno te osoby, które już pomagają, jak i te, które dopiero planują się zaangażować.Wyrok skazujący mógłby wzmocnić retorykę władz, która – zarówno za czasów Zjednoczonej Prawicy, jak i obecnie – przedstawia pomoc uchodźcom jako zagrożenie dla porządku publicznego, zamiast traktować ją jako akt humanitarnej odpowiedzialności. To także ostrzeżenie dla całego społeczeństwa – sygnał, że niesienie wsparcia potrzebującym może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.Piątka nie będzie szła sama – solidarność płynie z całej Polski. Od momentu ogłoszenia aktu oskarżenia wyrazy wsparcia dla Piątki płyną z całej Polski, a także z zagranicy. Organizacje społeczne, grupy aktywistyczne, artyści i osoby ze świata nauki wyrażają swój sprzeciw wobec kryminalizacji pomocy humanitarnej, walcząc o to, by solidarność nie była traktowana jako przestępstwo, ale jako podstawowy obowiązek społeczny.<br>Niesienie pomocy nie jest zbrodnią, lecz wyrazem człowieczeństwa.

28.01.2025, godz. 10:30 - Sąd w Hajnówce

Więcej info: https://szpila.blackblogs.org/category/polski/