- cross-posted to:
- kurdi
- cross-posted to:
- kurdi
Zapraszamy na pokaz filmu „Drzewa milczą” (reż. Agnieszka Zwiefka). Po filmie odbędzie się dyskusja „Wyobraźnia i migracja: Kurdyjki w filmie i sztuce".
Goście: Fatma Edemen, Wendy Hamelink, Rounak Rasoulpour
Prowadzenie: Kaja Klimek
godz. 17:00 / Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
WSTĘP WOLNY!
Runa, szesnastoletnia Kurdyjka, uciekła wraz z rodziną z Iraku przed atakami ISIS i jak wiele innych osób uchodźczych, trafiła na polsko-białoruską granicę. W końcu udaje jej się dotrzeć do Polski, jednak cena jaką ponosi za bezpieczeństwo i azyl jest ogromna. Jej matka, będąc w zaawansowanej ciąży, umiera w szpitalu wskutek wycieńczenia i warunków, jakie panowały w przygranicznym lesie. Teraz Runa musi dorosnąć w przyspieszonym tempie — to ona zostaje głową rodziny, by zaopiekować się czwórką młodszych braci i ojcem, który nie radzi sobie z narastającymi trudnościami. „Drzewa milczą” to kreatywna fuzja kina dokumentalnego i animacji rysunkowej kreski autorstwa młodej bohaterki. Film miał swoją polską premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył główną nagrodę w Konkursie Polskim — Złotego Lajkonika, wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym, a także, przyznaną po raz pierwszy w historii festiwalu, nagrodę dla bohaterki filmu, którą otrzymała Runa. Laureat nagrody za przezwyciężanie zagrożeń im. Aleksandra Kamińskiego od Uniwersytetu Łódzkiego na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu
KURDISH SUN IN WINTER WARSAW to wydarzenie obejmujące projekcje polskich i kurdyjskich filmów fabularnych i dokumentalnych, które przybliżą realia kurdyjskie oraz trudne warunki wpływające na migrację Kurdów do Europy. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Wydarzenie to jest częścią projektu Citizenship, Migration and Women’s Activism in Kurdistan and the Diaspora (Obywatelstwo, migracja i aktywizm kobiet w Kurdystanie i diasporze), który skupia się na upowszechnianiu wyników projektu Activism And Its Moral and Cultural Foundation: Alternative Citizenship and Women’s Roles in Kurdistan and the Diaspora (ALCITfem) poprzez cykl dyskusji i warsztatów organizowanych we współpracy z polskimi i kurdyjskimi instytucjami w Europie. Projekt skupia się na pytaniach związanych z migracją, które dotyczą zarówno kurdyjskich migrantów, jak i społeczności przyjmujących, szczególnie w Polsce, gdzie kryzys na granicy polsko-białoruskiej uwydatnił wiele pilnych potrzeb.
Nasza uwaga będzie skoncentrowana na kurdyjskich kobietach, ich reprezentacji oraz aktywizmie w małej skali. Festiwal KURDISH SUN IN WINTER WARSAW skierowany jest do warszawskiej publiczności, w tym młodzieży, studentów, aktywistów i akademików. Jedno z wydarzeń jest zaprojektowane specjalnie dla młodej widowni. Tematy takie jak aktywizm kurdyjskich kobiet w małej skali, rodzina, ekologia i dziedzictwo kulturowe Kurdów będą dalej omawiane podczas warsztatów towarzyszących projekcjom. Dyskusje prowadzone przez uczestników projektu i zaproszonych ekspertów, mają na celu przeciwdziałanie dehumanizacji Kurdów i kobiet, a także pogłębianie zrozumienia przyczyn migracji oraz poprawę komunikacji między migrantami a społecznościami przyjmującymi. Przeglądowi towarzyszy plenerowa wystawa prac Rounak Rasoulpour, kurdyjskiej artystki z Rojhelat, obecnie mieszkającej w Szwecji, znanej z pięknych plakatów ( w tym plakatu Festiwalu), ilustracji i okładek książek, np. wydanego w Polsce zbioru opowiadań Mehmeda Dicle Gorączka (2020).
Wydarzenie Kurdish Sun In Winter Warsaw jest realizowane w ramach projektu Citizenship, Migration and Women’s Activism in Kurdistan and the Diaspora (Obywatelstwo, migracja i aktywizm kobiet w Kurdystanie i diasporze), która jest częścią inicjatywy Science and Society: Bilateral initiative in Social Sciences, Arts and Humanities finansowanej przez Narodowe Centrum Nauki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (2014-2021) oraz Mechanizmu Finansowego EOG (2014-2021). Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.