Meteorologia i Klimat
!meteo_i_klimat
help-circle
rss
We wszystkich regionach nasilenie ekstremalnych zjawisk cieplnych spowodowało śmiertelność i zachorowalność ludzi. Wzrosło występowanie związanych z klimatem chorób przenoszonych przez wodę i drogą pokarmową oraz zapadalność na choroby przenoszone przez wektory. W analizowanych regionach niektóre wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym są związane ze wzrostem temperatur (wysoki stopień pewności), traumą powodowaną ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i klimatycznymi (bardzo wysoki poziom pewności) oraz utratą źródeł utrzymania i [otoczenia] kulturowego. Ekstremalne warunki klimatyczne i pogodowe w coraz większym stopniu powodują wysiedlenia w Afryce, Azji, Ameryce Północnej oraz Ameryce Środkowej i Południowej, przy czym małe państwa wyspiarskie na Karaibach i Południowym Pacyfiku są dotknięte w sposób nieproporcjonalny w stosunku do ich niewielkiej liczby ludności.

Styczeń 2023 okazał się być w Polsce miesiącem bardzo ciepłym, z średnią anomalią równą +4.15°C względem normy z lat 1991-2020. Oczywiście, najbardziej niezwykłym dniem stycznia był Nowy Rok, gdy średnia obszarowa anomalia dobowa osiągnęła +13.8°C (dane dodatkowe wskazują nawet na +13.9°C), a temperatury maksymalne sięgnęły 19.0°C, co stanowi absolutny rekord stycznia w całym okresie pomiarowym (1781-2023). Tego dnia wyjątkowo ciepło było również we wschodniej części kontynentu północnoamerykańskiego, a średnia anomalia globalna osiągnęła niemal +0.5°C (co jak na panującą La Nina i użyty okres referencyjny 1991-2020, jest wartością bardzo wysoką)

Ocieplenie klimatu zmienia polskie zimy. Chociaż wciąż występują i będą występować u nas opady śniegu i temperatury poniżej zera, zimy w przyszłości coraz mniej będą przypominać te, które pamiętamy z lat 70. czy 80. XX wieku. Jak zmiany w pogodowych statystykach odbiją się na naszej przyrodzie i gospodarce?


„Światowy kapitał jest wystarczający, aby szybko zredukować emisje gazów cieplarnianych” – podkreślają najważniejsi naukowcy zajmujący się zmianą klimatu. Mimo to coraz szybciej zmierzamy w kierunku granicy, po której przekroczeniu czeka nas świat o wiele gorszy niż ten obecny

"W ciągu roku przeciętne temperatury są w naszym kraju o prawie 2 st. wyższe niż 70 lat temu. Zimy, podczas których dominują dni z temperaturą ujemną, są już rzadkością, a w ciągu dnia słupek rtęci zazwyczaj wędruje powyżej zera" – wyjaśniła prof. Joanna Wibig, klimatolożka z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Konsekwencją tego stanu jest brak pokrywy śnieżnej, co jest problemem dla rolników, bo topniejący powoli śnieg nawadniał glebę Coraz częściej występuje też tzw. fałszywa wiosna — po trwającym kilka tygodni ociepleniu i rozpoczęciu wegetacji, następuje powrót zimy, co powoduje ogromne starty dla sadownictwa Zagrożeniem związanym ze zmianą klimatu, szczególnie dot. miast, są natomiast upały. W środkowej Polsce liczba dni upalnych w ciągu ostatnich 50 lat wzrosła prawie trzykrotnie

Choć brzmi to jak kolejna teoria spiskowa, to jednak nie jest to żaden wymysł, ale najprawdziwszy pod słońcem spisek, wyciągnięty na światło dzienne przez dziennikarzy śledczych i naukowców oraz poparty wieloma dokumentami. Szkoda, że tak wielu ludzi woli wierzyć w wymyślone spiski, podczas gdy te prawdziwe nie są już dla nich tak pociągające. To, co robiły koncerny paliwowe od lat 50. XX wieku, z pewnością zasługuje na miano spisku. Firmy takie jak Shell, ExxonMobil, Texaco, Total, Amoco, Chevron, Ford czy General Motors dobrze wiedziały o tym, że spalanie paliw kopalnych powoduje zmiany w klimacie Ziemi, a zmiany te stopniowo będą się pogłębiały, aż wywołają kryzys klimatyczny. Dokumenty dowodzące, że to ukrywały, zostały odnalezione m.in. w bibliotekach uniwersyteckich i archiwach, dokąd trafiły, chwilowo zapomniane.

Cześć! Chciałbym zaprosić Was do badania dotyczącego emocji klimatycznych ☺️ Warto wypełnić ankietę nawet jeśli nie macie jakichś szczególnych emocji z tym związanych. Kwestia zdrowia psychicznego jest coraz ważniejsza i tego typu badania przecierają szlaki pod opiekę, z której korzystać będziemy w przyszłości coraz częściej ‼️ PS Badanie nie moje.

Zdaniem naukowców, emisje powstałe przy produkcji żywności, której skutkiem jest największe wydzielanie się metanu (mięso, nabiał, ryż), wystarczą, by podgrzać planetę o 0,7 ° C. Oznacza to, że nawet gdyby zrezygnować w zupełności z paliw kopalnych, globalne ocieplenie i tak przekroczyłoby 1,5° C.


Naukowcy ostrzegają przed perspektywą powrotu El Niño jeszcze w tym roku. Jeśli do tego dojdzie, zjawisko to spowoduje przyspieszenie wzrostu temperatur na Ziemi, ustanowienie nowych rekordów. Wraz z tym świat niewątpliwe czekają większe katastrofy pogodowe niż w ostatnich latach


Połowa lodowców na Ziemi całkowicie się roztopi do 2100 roku. Nawet jeśli ludzkość będzie trzymać się celów określonych w Porozumieniu Paryskim, zawartym w grudniu 2015 na COP21. Przypomnijmy, że celem porozumienia (z ang. Paris Agreement) jest niedopuszczenie do wzrostu globalnej temperatury o 2oC względem ery preindustrialnej. Najbardziej pożądanym przez klimatologów jest utrzymanie globalnej temperatury w ryzach na poziomie 1,5oC. Tak wynika z badań, które pokazują, że skala i skutki utraty lodowców są większe niż wcześniej sądzono. Co najmniej połowa tych strat nastąpi w ciągu najbliższych 30 lat.

Zima, oprócz niższych temperatur to opady, a przede wszystkim te w formie śniegu. Z punktu widzenia hydrologicznego – cenne jest zjawisko zalegania pokrywy śnieżnej, której obecność chroni przed mrozem uśpione rośliny, ale także reguluje wilgotność w warstwie gleby, a w czasie powolnych roztopów – wodozbiór zebrany w postaci śniegu stopniowo zasila głębsze warstwy ziemi, a także cieki powierzchniowe oraz wpływa na formowanie zasobów wód podziemnych
3
Zima bez zimy

Strażnicy Klimatu - szkolenie do prowadzenia kampanii
cross-posted from: https://szmer.info/post/260917 > >DATA: Zjazd I (17-19 marca 2023 r.), Zjazd II (14-16 kwietnia 2023 r.), > > > >MIEJSCE: Stacja Edukacji Ekologicznej Bystra pod Bielskiem-Białą > > > >CENA: Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Zapewniamy noclegi i wyżywienie. > > > >Martwią Cię zmiany klimatu i ich wpływ na Polskę? Czytanie informacji na ten temat, zmiana codziennych nawyków, podpisywanie petycji Ci nie wystarcza i chciał(a)byś zrobić coś więcej? Czujesz, że drzemie w tobie potencjał do bycia aktywist(k)ą ale nie wiesz od czego zacząć? A może już działasz na rzecz klimatu i chcesz robić to lepiej? Jeżeli Twoją potrzebą jest zdobywanie rzetelnej wiedzy i umiejętności jak ją wykorzystać, dołącz do Strażników Klimatu! Tym razem skupimy się na gazie i wszystkich problemach, jakie niesie to paliwo dla klimatu i naszego bezpieczeństwa. > > > >Strażnicy Klimatu to jedyne w Polsce szkolenie z zakresu edukacji obywatelskiej przygotowujące kompleksowo osoby, które chcą samodzielnie prowadzić kampanie na rzecz walki z kryzysem klimatycznym i dewastacją przyrody. Obecna dekada jest kluczowa dla ścięcia emisji gazów cieplarnianych i powstrzymania najpoważniejszych skutków katastrofy klimatycznej. Podczas szkolenia przejdziesz trening medialny i komunikacyjny i zdobędziesz wiedzę z zakresu transformacji energetycznej (m.in. roli gazu kopalnego i wodoru, wpływu metanu na klimat i alternatywnego systemu energetycznego bez paliw kopalnych).

Bezprecedensowy proces za negatywne skutki zmian klimatu ruszył przed Sądem Okręgowym w Piotrkowie 7 lutego 2023 roku. Monika Stasiak pozwała Skarb Państwa za naruszenie dóbr osobistych w związku z biernością wobec zmian klimatycznych. Domaga się konkretnych działań na rzecz ochrony klimatu, a także symbolicznego zadośćuczynienia w kwocie... 1 złoty

Ponieważ śnieg silnie odbija światło, ogromna ilość światła słonecznego, które pada na śnieg, jest odbijana z powrotem w przestrzeń kosmiczną, zamiast ocieplać planetę. Bez pokrywy śnieżnej grunt pochłania od czterech do sześciu razy więcej energii słonecznej. Obecność lub brak śniegu kontroluje wzorce nagrzewania i ochładzania powierzchni lądowej ZiemiMeteorologia i Klimat
!meteo_i_klimat

  Społeczność poświęcona trwającej już obecnie katastrofie klimatycznej, której wyrazem jest m.in. rosnąca częstotliwość i siła ekstremalnych zjawisk pogodowych. Wiedza naukowa, newsy, aktywizm klimatyczny.

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 1 user / week
  • 2 users / month
  • 5 users / 6 months
  • 10 subscribers
  • 19 Posts
  • 6 Comments
  • Modlog