Solarpunk
!solarpunk
help-circle
rss


https://pastebin.com/NtijkXSj

O tym dlaczego "sustainability" to nie "zrównoważony rozwój"
Po dwóch latach od przekładu "Manifestu Solarpunka" spisałem wreszcie nasze notatki na temat tego, dlaczego sustainability to nie zrównoważony rozwój i dlaczego takie tłumaczenie ogranicza naszą wyobraźnię.Kuchenki solarne, systemy fotowoltaiczne, kompostowniki, przyczypki rowerowe, ogrody dachowe, toalety kompostowe i duzo ciekawych rzeczy :D

Solarpunkowy Konkurs Fikcji Klimatycznej
Wreszcie mamy więcej szczegółów na temat https://szmer.info/post/46823

Zespół z MIT pracuje nad nową technologią łączenia elementów w drewnianych konstrukcjach. Polega ona na zastąpieniu stalowych złączeń drewnianymi, wykorzystując naturalne rozwidlenia konarów drzew. Te rozwidlenia są odpadem z tartaków, gdzie do produkcji desek używa się tylko prostych i odpowiednio grubych pni. W tym celu odcięte rozwidlenia fotografuje się smartfonową aplikacją, powstały model 3D jest wrzucany do katalogu. Następnie zaprojektowaną konstrukcję wrzuca się do jakiegoś mądrego algorytmu, który te zeskanowane rozwidlenia dopasowuje do projektu (w artykule jest grafika, gdzie kolor oznacza jakość wpasowania). Kolejny krok to ewentualna poprawa projektu oraz ostruganie "łącznika" za pomocą automatycznej obrabiarki.

3

to jest ok
5

SolarPunk na żywo!
SolarBaza wczoraj wieczorem: troszkę się pomęczyliśmy z braku wiedzy praktycznej. Na YT jest JEDEN film pokazujący pobieżnie jak rozkładać namiot NS64 i znalazłem go dopiero po powrocie do domu. 🙂 ![](https://szmer.info/pictrs/image/3f750b1f-06ad-4e47-b20e-e02c2b4f4370.jpeg) ALE stelaż już stoi, a w najbliższy piątek, przed sobotnim pogorszeniem pogody, zębami i pazurami (jeśli trzeba) dokończymy stawianie namiotu. **Jak ktoś chce i może przyjechać pomóc i ogólnie się dowiedzieć, co dalej, to zapraszam ze śpiworem i prowiantem w ten weekend do Skrzetuszewa koło Lednogóry.** Zapewniamy: transport z/do kolei w Lednogórze, nocleg na łóżkach w namiocie (jak sobie postawimy), kuchenkę turystyczną i trochę słoikowych przetworów (jeszcze po Długim Stole -- została głównie passata, dżemy i kiszonki). Dostęp do toalety i umywalni jest (200 metrów). Nieagresywne/niepolujące zwierzęta mile widziane. Na miejscu są dwa psy i trzy koty. ## Zaczynamy solarpunk na żywo! Bardzo proszę się zapowiadać na priv albo w komentarzach tutaj.

Ogłoszenie, które ukazało się w majowej Nowej Fantastyce. Skrócona wersja tekstowa: http://miastoliteratury.pl/oglaszamy-solarpunkowy-konkurs-fikcji-klimatycznej-ktorego-wyniki-ogloszone-zostana-podczas-tegorocznej-edycji-festiwalu-przyszlosci-bomba-megabitowa/

#SolarBaza (od ang. Solar -- słoneczny i pol. Baza -- zgodny z #RiGCz.em) 1. Kawałek wykoszonej łaki czekającej na postawienie pierwszego namiotu nieopodal Gniezna 2. Miejsce bazowanej działalności w stylu #solarpunk.
3

Jestem organizatorem SolariseConu, nadchodzącej jednodniowej konferencji Solarpunkowej po angielsku. Widząc, że "Solarpunk" oznacza dla wielu ludzi bardzo różne rzeczy, wraz z innymi pisarzami, artystami, reżyserami postanowiliśmy zrobić konferencję na którą zaprosimy też technologów, aktywistów i edukatorów, szczególnie z krajów Globalnego Południa, aby opowiedzieli nam co już istnieje i czego nie trzeba wymyślać na nowo opowiadając o pełnej nadziei przyszłości. Wstęp za darmo, będzie na YouTube, ale patrzę, czy da się też zorganizować na PeerTube albo gdzie indziej :)

Właśnie uzyskałem prawo bezpłatnego użytkowania za darmo, co najmniej do końca roku, 200-metrowego domu w okolicach Gniezna. Możemy tam zrobić dużo, pod warunkiem: - Powstrzymania się od wprowadzenia nieodwracalnych zmian. - Zadbania, żeby do zimy pokryć dach (koszt ok. 10 tys. PLN). - Zbudowania, na założeniach solarpunkowych, zaplecza socjalnego dla dwóch sąsiadujących domów, które będą wykańczane dla potrzeb uchodźców. W budynku planuję uruchomić: - Kuchnię z jadalnią (piec rakietowy, kuchenki słoneczne, chłodziarki i zamrażarki słoneczne) - Zaplecze sanitarne (toalety kompostujące z permanentną pryzmą kompostową, prysznice, wannę i pralnię ze słonecznym grzaniem wody, oczyszczalnię korzeniową na szare ścieki) - Pomieszczenia mieszkalne dla kilku osób prowadzących projekt, z zapewnioną dostępnością dla osób na wózkach. - Przestrzeń na spotkania. - Pomieszczenia warsztatowe i laboratoryjne. W bezpośrednim sąsiedztwie mamy miejsce na: - Tymczasowe postawienie namiotów, przyczep, samochodów. - Urządzenie ogrodu (po uzgodnieniu z gospodarzami terenu). - Instalacje artystyczne (jak wyżej). W razie potrzeby, na oddzielnie ustalonych warunkach, jest możliwość skorzystania z domu gościnnego na 20 miejsc oraz z pola biwakowego nad jeziorem kilka kilometrów dalej. Zapraszam chętnych do współtworzenia tego miejsca oraz do wsparcia inicjatywy (np. poprzez organizację solarpunkowo-dewzrostowo-permakulturowych spotkań, warsztatów, wolontariatu, fundraisingu i innych takich).
11

Manifest Solarpunka (Polski) – ReDes – Regenerative Design
Dawno nikt nic solarpunkowego nie wrzucał. To wrzucam.

10

 • harc
 • 6 miesięcy
we have plants that need watering
14
wake the fuck up
 • harc
 • 6 miesięcy

Solarpunk to ruch fikcji spekulatywnej, sztuki, mody i aktywizmu, próbujący odpowiedzieć na pytanie „jak może wyglądać odżywalna cywilizacja i jak możemy do niej dotrzeć?”

Estetyka Solarpunka to połączenie pięknego z praktycznym, dobrze zaprojektowanego z bujnie zielonym, jasnego i kolorowego z mocnym i ziemistym.

Solarpunk może być bardzo utopijny, tylko trochę optymistyczny, może zajmować się codziennymi problemami napotkanymi na drodze do lepszego świata, ale nigdy nie będzie dystopijny. Kiedy nasz świat ulega kolejnym katastrofom, potrzebujemy wizji rozwiązań, a nie tylko kolejnych ostrzeżeń.

Wizji jak rozkwitać bez paliw kopalnianych, jak sprawiedliwie zarządzać prawdziwymi niedoborami i dzielić się dostatkami – zamiast podtrzymywać pozory sztucznych bogactw i braków. Jak być lepszymi dla siebie nawzajem i dla planety którą wszyscy dzielimy.

Solarpunk jest jednocześnie wizją przyszłości, wnikliwą prowokacją, stylem życia i zestawem możliwych do osiągnięcia celów, które mogą nas do tej przyszłości doprowadzić

(Manifest Solarpunka)

 • 0 users online
 • 1 user / day
 • 1 user / week
 • 3 users / month
 • 15 users / 6 months
 • 57 subscribers
 • 34 Posts
 • 24 Comments
 • Modlog