• 62 Posts
  • 135 Comments
Joined 3 lata temu
cake
Cake day: lip 30, 2020

help-circle
rss

Pełna zgoda, w ogóle pierwszy raz z postacią Kropotkina zetknąłem się podczas lektury jednej z książek prymatologa Fransa de Waala, jest on chyba najbardziej znanym kontynuatorem jego myśli w tej dziedzinie


Link do rzeczonego skryptu jeżeli ktoś ma ochotę przejrzeć sobie kod (który polega na uploadzie zrzutów ekranu wykonywanych co jakiś czas przy użyciu pakietu ImageMagick) https://web.archive.org/web/20220207065425/https://jkob.fizyka.umk.pl/so+sk/ssctl


> Według rzecznika MZ, do 1 marca jest za mało czasu, żeby przedstawiciele tych grup zawodowych zdążyli się w pełni zaszczepić. - W przypadku medyków mówimy o tym, że od 1 marca ten obowiązek będzie egzekwowany, to znaczy, że taka osoba będzie musiała być w pełni zaszczepiona. **Więc, co logiczne, tego nie da się przeprowadzić w tak krótkim okresie czasu w stosunku do innych grup zawodowych** - powiedział. Jest jasne że stoi za tym po prostu opór szefów innych resortów, ale i tak przypominam że minister zdrowia obowiązkowe szczepienia dla wszystkich tych grup zawodowych zapowiedział na początku **grudnia** (i wówczas wiele osób danie czasu na wyszczepienie aż do marca skrytykowało jako działanie zbyt wolne). To trochę jak podjąć się przygotowania imprezy sportowej/koncertu i na dobę przed jej rozpoczęciem ogłosić "zabawa odwołana, przecież nie da się takiego przedsięwzięcia zorganizować w jeden dzień".

Co więcej wiele materiałów poruszających istotne społeczne tematy jest po prostu demonetyzowanych, bo zostaną oznaczone przez algorytm lub (okazyjnie) recenzenta jako nieprzyjazne reklamodawcom


Przeczytałem cały tekst i sorki, ale nie. Parę spostrzeżeń jest trafnych, ale może być to sobie i najbardziej progresywny z lewicowych katolickich magazynów, za przemycone w krytyce ugładzonego i powierzchownego podejścia do kwestii zdrowia psychicznego oraz psychoterapii nawołanie by powrócić do (w domniemaniu katolickiej) “duchowości” aby odzyskać poczucie sensu i wspólnoty uprzejmie podziękuję.

Szczególne zniesmaczenie przynosi czelność wytykania że o zaburzeniach psychotycznych instagramowi psychologowie za wiele nie mówią, gdy reprezentowana instytucja dalej przeprowadza na nich egzorcyzmy z salcesonem w ręku.Harcerzowi pewnie chodzi o pack Papaje (bazujący na https://telegram-store.com/catalog/stickers/papaje2) który kiedyś na signalstickers.com był ale go zdjęto </3


Popsuła go literka “T” dodana przypadkowo do końca linku, ale wgl ich serwer jest źle skonfigurowany, znajduje pierwsze pasujące dopasowanie które zaczyna się tekstem po ostatnim wprowadzonym ukośniku w adresie strony (niezależnie od wielkości znaków)


@EbenustomemesyNiebieska morda
link
fedilink
2
edit-2
rok

deleted by creator


Komentarz Federy dotyczący konieczności przywrócenia podmiotowości kobiet w podejmowaniu decyzji o przerwaniu ciąży. > Lekarze często powtarzają – i w mediach, i w rozmowach w gabinetach – że walczą o utrzymanie naszej ciąży za wszelką cenę. Problem polega na tym, że nie pytają nas wcześniej, czy w ogóle chcemy, żeby tę walkę podejmowali. Strata wyczekanej ciąży to często cierpienie nie do opisania, ale niektóre z nas są w stanie się z nim pogodzić, jeśli wiedzą, że dzięki temu ochronią swoje zdrowie i będą miały szansę na kolejne dzieci. > W oświadczeniu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie czytamy nasi lekarze uczynili wszystko by życia uratować. To pacjentka powinna jednak zdecydować, czy życie płodu ma być dla lekarzy priorytetem.

Bardzo dobre tipy, jako dodatek do punktu 1. co jest przydatne także w przypadku innych drobnych przyzwyczajeń które chcemy ograniczyć, to wyuczenie się zaznaczania sobie w tym dzienniczku czy dedykowanej kartce czasu kiedy, jeżeli się nie powstrzymamy otworzyliśmy te social media - pomaga to wypracować bardziej świadomą kontrolę nad automatycznymi zachowaniami.


Zacząłbym od przeglądania forów/grup branżowych (EDIT: w poszukiwaniu tipów rekrutacyjnych bardziej ukierunkowanych pod Twoją pracę). Jeżeli udaje Ci się dostawać na rozmowy to wprost przekłamywanie CV raczej bardziej zaszkodzi niż pomoże. Z własnego doświadczenia jako osoby pomagającej w rekrutacji od tej drugiej strony mogę powiedzieć że jest ono raczej używane jako wstępny filtr czy wgl osoba kandydująca zostanie zaproszona, ew. dla punktów zaczepienia w czasie spotkania “widzę że pracowałoś przy użyciu technologii XYZ opowiedz o tym coś więcej”.


Totalnie się zgodzę z tym że na spotkaniu za bardzo skacze się po różnych wątkach. Na pewno wpłynęło na to trochę to że pytań od oglądających nie zostawiono na koniec spotkania, tylko cała jego formuła to było takie Q&A. Mimo wszystko i tak doceniam że wgl się nad tym zagadnieniem pochylono - poza wykładami doktora Brudkiewicza nie ma za wiele porządnych, przekrojowych omówień tematu w polskim internecie.

-forsowanie CBT

Wg badań po zastosowaniu lekarstw jest to najbardziej efektywna forma wsparcia funkcjonowania osób z ADHD, zwłaszcza u osób dorosłych (dla dzieci bardziej pomocne są bezpośrednie interwencje behawioralne i przede wszystkim zajęcie się też ADHD rodzica lub rodziców jeżeli u nich również występuje, a co z powodu czynników genetycznych jest bardzo możliwe).

-dzielenie na wysokie i niskie funkcjonowanie

Nie zwróciłem uwagi, jeżeli wystąpiło w pogadance to zgoda i należy się skupić się raczej na skali potrzeb pomocowych danego człowieka. Jednej osobie problemy z koncentracją uwagi mogą uniemożliwić ukończenie wymarzonych studiów ale będzie prowadzić owocne życie towarzyskie, inna będzie w stanie zdobyć wybrane wykształcenie czy pracę, ale rozłoży ją dysregulacja emocjonalna która bardzo utrudni funkcjonowanie społeczne, dla kogoś innego dotkliwsze będą współwystępujące zaburzenia lękowe lub depresyjne itd.


Gratulacje, zdecydowanie krok w dobrym kierunku :D


Instagrama zaorałbym, a co do Facebooka to pozbyłbym się pompy dopaminowej poprzez wyłączenie śledzenia wszystkich stronek i znajomych, tak żeby mieć kompletnie pusty feed. W razie potrzeby nie pozbawia Cię to możliwości uczestnictwa w np. grupach zajęciowych czy czytania o wydarzeniach które są publikowane tylko na FB.Dla osób które nie są w temacie tej konkretnej społeczności: kilka lat temu paru anarchonihilisów i post-leftowców założyło subreddit który opowiadał się przeciwko pracy (i głównie polegał na dystrybucji memów). W okresie okołocowidowym dołączyło do niego mnóstwo pracowników którzy byli niezadowoleni ze złych warunków zatrudnienia, wyzysku, niewystarczającej ochrony przed koronawirusem i niewysyłaniem chorych na zwolnienia lekarskie. W większości posiadali oni jednak znacznie bardziej umiarkowane postulaty, opowiadające się za organizowaniem się w miejscach pracy i zwiększaniem uzwiązkowienia - w klimatach anarchistycznych jeżeli już to syndykalizm oraz postulaty powrotu do solidarności pracowniczej w stylu przedwojennego IWW.

Parę dni temu miała tam miejsce jedna z największych dram w lewicowym internecie ostatnich lat, gdy jedna z moderatorek wystąpiła w Fox News niby reprezentując cały subreddit, ale kompletnie wbrew woli i bez wiedzy większości użytkowników (którzy jakiś czas temu w ankiecie na subreddicie zagłosowali przeciwko takim akcjom). Z wielu powodów zrobiła tam bardzo słabe wrażenie, reprezentując zresztą pozycję tej grupy założycielskiej modów a nie de facto nowego mainstreamu grupy co podirytowało wielu ludzi i ostatecznie doprowadziło do kompletnego przetasowania w moderacji, ale też i masowych odejść wściekłych osób które subreddit traktowały jako zaczątek nowego ruchu pracowniczego, a który został w publicznej percepcji zbłaźniony.

EDIT: link do wywiadu na YouTube


"Na starcie programu mamy 64 apteki, w których można wykonać test antygenowy. Kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe" - poinformował w mediach społecznościowych minister zdrowia Adam Niedzielski. Oznacza to, że na 13 tys. aptek w całej Polsce przetestować się na obecność koronawirusa można w zaledwie 0,5 proc. placówek tego typu.

„Niestety dziś, 25.01.2022r otrzymaliśmy w godzinach popołudniowych telefon, że Agnieszka pomimo prób ratunku zmarła w Blachowni. Jesteśmy zdruzgotani a ból jaki nam towarzyszy jest nie do opisania. Bardzo prosimy o pomoc. Dysponujemy niezbitymi dowodami na popełnione przestępstwo jak i próby utajenia przyczyn stanu zdrowia Agnieszki a także podawanie przez personel szpitala fałszywych informacji co do okoliczności śmierci bliźniąt.” – fragment oświadczenia rodziny zmarłej Agnieszki z Częstochowy. Miała 37 lat, osierociła trójkę dzieci.

Z tego co widzę praktycznie najczęściej używa się ich jako synonimu neuronietypowości “wrodzonych” typu autyzm i adhd. Jeśli moje obserwacje są błędne- wyprowadźcie mnie z błędu.

No mogę wyprowadzić, bo są używane w jeszcze bardziej ograniczony sposób - pojęcie neuronietypowość/neuroatypowość w “polskim Internecie” jeżeli ktoś w ogóle sięgnie po taki termin zwykle traktowane jest jako synonim ASD, z pominięciem nawet innych zaburzeń neurorozwojowych. Myślę że to po prostu kwestia czasu, w języku angielskim poszerzanie znaczenia tych pojęć w powszechnym języku też było (i jest) stopniowe.

Inną kwestią jest też dystansowanie się niektórych aktywistów od terminu niepełnosprawność. Moim zdaniem wszyscy by zyskali na tworzeniu wspólnego i szerokiego frontu.

Z tym pełna zgoda.


Rozmowa z cyklu spotkań dotyczących ADHD, tym razem przedstawia tematykę ADHD u osób dorosłych. Psychiatrka Kajetana Foryciarz przybliża zagadnienia deficytów funkcji wykonawczych oraz osiowej prezentacji ADHD, powodów dla których pomimo jego występowania przez całe życie osoby często nie zostaje ono rozpoznane w dzieciństwie, diagnostyki, różnic płciowych, zmian dokonujących się wraz z wiekiem i jego ekspresji u ludzi starszych. Nakreśla także formy farmakoterapii oraz psychoterapii. Gościni spotkania odwołuje się do zagadnień różnorodności psychicznej i neuroatypowości, a także znacznej skali współwystępowania ADHD ze spektrum autyzmu.

Copernicus College - darmowe kursy i wykłady online w języku polskim
Darmowe kursy z większością materiałów dostępnych "na żądanie", organizowane pod patronatem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, głównie z zakresu psychologii, neuronauki, kognitywistyki, filozofii. Od siebie polecam szczególnie obszerny kurs [Wprowadzenie do psychologii poznawczej](https://www.copernicuscollege.pl/kursy/wprowadzenie-do-psychologii-poznawczej) oraz [Zagadnienia psychiatrii i psychologii klinicznej](https://www.copernicuscollege.pl/kursy/zagadnienia-psychiatrii-i-psychologii-klinicznej) (zwłaszcza materiały dotyczące choroby afektywnej dwubiegunowej oraz ADHD osób dorosłych).

Sapolsky <3 Fantastyczna seria, bardzo polecam też jego wykłady z psychofizjologii stresu (tutaj materiał bazujący na jego książce z napisami w j. ang, YouTube)


Też dzięki dla @stella@szmer.info, społeczność mnie skłoniła żeby coś udostępnić po paru miesiącach lurkowania :)


Objawy ADHD u dziewczynek i kobiet są znacznie rzadziej rozpoznawane, a przyczyna problemów prawidłowo diagnozowana - w ich prezentacji przeważają zwykle zaburzenia koncentracji uwagi, zaś objawy nadpobudliwości/impulsywności przechodzą w sposób bardziej zinternalizowany. W rozmowie z psycholożką Michaliną Mruczyk psychiatrka Wenesa Gajos przybliża ten temat.

Standardowym źródłem w temacie jest: Anarchistyczne FAQ

Moim zdaniem wspólnej “podstawy programowej” dla anarchizmu ponad opozycję wobec państwa i kapitału po prostu nie ma, to bardzo szeroka ideologia łącząca zróżnicowane często kompletnie sprzeczne ze sobą doktryny polityczne (zastrzeżenie - nie jestem anarchistą, mam uszanowanko dla osób z ankomowym pierwiastkiem dobra w sercu).

BTW: Osoby anarchosyndykalistyczne to też anarchisy


Zajmująca się cyberbezpieczeństwem organizacja Huntress Labs twierdzi, że atak został wymierzony w firmę informatyczną Kaseya z siedzibą na Florydzie, a następnie rozprzestrzenił się w sieciach korporacyjnych które korzystają z jej oprogramowania. Jako sprawców identyfikuje powiązaną z Rosją grupę ransomware REvil. Hack wyszedł na jaw w piątek po południu, gdy firmy w całych Stanach Zjednoczonych kończyły pracę przed długim weekendem z okazji Dnia Niepodległości (4 lipca).

Osobiście nie cierpię cross-postowania w Lemmym i tego że robi kopię wątku z nowym id zamiast stworzyć jedynie link do oryginału, pewnie ma to więcej sensu w federacji a nie gdy odnosimy się do postu na tej samej instancji.


Semmelweis zauważył, że gdy lekarze badali rodzące kobiety, nawet jeśli myli się wodą z mydłem na ich rękach pozostawał zapach trupów. W odpowiedzi na to i zgodnie z panującą teorią miazmy (według której choroby przenoszą się przez szkodliwe powietrze i zapachy) wprowadził zasadę, że studenci medycyny i lekarze muszą myć ręce w roztworze wapna chlorowanego, które najlepiej usuwało zapach trupów z rąk. Praktyka ta zmniejszyła połogową śmiertelność matek na jego oddziale porodowym niemal dziesięciokrotnie, z ok. 13-18% do 1,8%. Sammelweis był poniżany i wyśmiewany za swoje poglądy w czasie swojego życia przez wielu przedstawicieli środowiska medycznego. Jednak mimo oporu trzymał się swojej teorii, a lekarzy, którzy się pod nią nie podpisywali, uważał za morderców. W końcu zapadł w depresję oraz inne problemy psychiczne skutkiem których było popadnięcie w alkoholizm i częste korzystanie z usług pracownic seksualnych. Koledzy i żona Ignaza Semmelweisa w końcu uznali, że staje się zbyt kłopotliwy. W 1865 roku udało im się zwabić Semmelweisa do zakładu psychiatrycznego pod pretekstem zwiedzenia nowej placówki. Semmelweis szybko zorientował się, co się dzieje i próbował uciec, został jednak dotkliwie pobity przez sanitariuszy i zakuty w kaftan bezpieczeństwa. Prawdopodobnie podczas tego bicia, choć mogło to być również podczas kolejnych, Semmelweis otrzymał śmiertelny cios. Jedna z jego ran uległa zakażeniu i w ciągu dwóch tygodni od przyjęcia do zakładu Semmelweis zmarł 13 sierpnia 1865 r. na sepsę.
Naukowcy opracowują "tanią i łatwą" metodę pozyskiwania litu z wody morskiej [streszczenie PL]
Naukowcy z King Abdullah University of Science and Technology opracowali ich zdaniem ekonomicznie opłacalny system ekstrakcji litu o wysokiej czystości z wody morskiej. Technologia ta pozwoliłaby zmniejszyć szkodliwe dla środowiska wydobycie litu w kopalniach, a ponadto znacząco obniżyć koszty produkcji baterii, co uczyniłoby elektrownie wiatrowe i słoneczne które nie są w stanie pracować przez cały czas jeszcze bardziej opłacalnymi.


Dlaczego potrzebujemy radykalnej kreatywności? - Mexie [napisy ang]
Mexie wyjaśnia czemu radykalne, progresywne wizje ekologicznej przyszłości są nam potrzebne i rolę takiej twórczości w inspirowaniu nas do budowania lepszego świata https://www.invidiou.site/watch?v=HIaFfhRB15s

Czym jest Solarpunk? [napisy ang]
Podsumowanie czym jest Solarpunk, wyjaśniające czemu jest godnym uwagi nurtem artystycznym, ekologicznym praxis i wzorcem który może stać się źródłem inspiracji dla ruchów wolnościowych https://www.invidiou.site/watch?v=hHI61GHNGJM


Pięć największych zakładów JBS w USA które łącznie uśmiercają ~22500 sztuk bydła dziennie wstrzymało przerób po weekendowym ataku na sieci komputerowe firmy. Jest to 1/5 całej produkcji wołowiny w USA. Nie działają również ubojnie w Australii, a także jeden z największych zakładów w Kanadzie.

Obchodzony dwa tygodnie po dniu, w którym umarł Douglas Adams, twórca serii "Autostopem przez Galaktykę"