wolna Ukraina
!wolnaua
help-circle
rss

>Na 14 marca liczba ofiar cywilnych wojny w Ukrainie wynosi 1 834, w tym 691 zabitych – podaje Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka. Są to dane potwierdzone. Według niepotwierdzonych danych – w samym Mariupolu do 13 marca mogło zginąć 2 500 cywilów. > >Tekst jest aktualizowany w poniedziałki, środy i piątki na podstawie raportów Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OHCHR).

Jak pomagać — pad do edytowania / udostępniania
pin
zrobiłem text-pada z linkami do materiałów pomocnych przy pomaganiu osobom z Ukrainy. dopisujcie, edytujcie, udostępniajcie wersja do edytowania - https://cryptpad.fr/pad/#/2/pad/edit/qJxs+oE7ZlhhmJO-OZzIPjtD/embed/ wersja do udostępniania - https://cryptpad.fr/pad/#/2/pad/view/4vBZmjukWA4JmJKDdntoZ2Idsv3BCcJ0rn59JSDmS18/embed/>Najemnicy walczącej na Ukrainie po stronie Rosji Grupy Wagnera są okrutnie traktowani przez dowódców, niechętni do boju są zabijani, resztę posyła się do bezmyślnej, niezaplanowanej walki - powiedział w wywiadzie dla CNN Andriej Miedwiediew, były dowódca z Grupy Wagnera, który zbiegł do Norwegii, gdzie ubiega się o azyl.

negatywna perspektywa dla pohamowania entuzjazmu ale mało konkretu

> – Rosja zdołała już uczynić z Ukrainy niemożliwy do zarządzania wrak – powiedział niedawno Orban grupie zagranicznych konserwatystów. > >– To teraz Afganistan – powiedział w czasie dyskusji okrągłego stołu, opisanej w "The American Conservative". Przekonywał, że Władimir Putin nie przegra, a czas jest po stronie Rosji, nazywając Ukrainę "ziemią niczyją".
"The dogma of the left is, whoever you are, no matter how brutal the dictatorship, if NATO is against you, there must be ultimately something not totally bad in you. NATO is the automatic opponent. And I find all this reasoning so stupid…. This is exactly the abstract pacifism that German propaganda was playing on in Europe just before World War II -- they [called] it…anti-imperialism. French, English, American imperialism tries to dominate Europe, we will provide Europe [with] autonomy, we will save Europe and so on and so on. And the paradox is that Chomsky, who proclaims himself politically an anarchist, ended up not supporting Russia. The popular term today is "understanding Russia.""

>W wyniku rosyjskich ataków przeprowadzanych z użyciem pocisków manewrujących precyzyjnego rażenia zginęły setki ludzi i pozbawiły miliony osób w Ukrainie dostępu do elektryczności i ogrzewania. > >Bellingcat i jego partnerzy, „The Insider” i „Der Spiegel”, odkryli istnienie nieznanej dotąd, tajnej grupy kilkudziesięciu inżynierów wojskowych z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym w zakresie programowania rakiet.

25 stycznia Wołodymyr Zełenski skończył 45 lat. W tym czasie pokonał drogę od komika pochodzącego z industrialnego sowieckiego Krzywego Rogu do przywódcy Ukrainy walczącej z państwem, które uznaje się za następczynię ZSRR. Z Natalią Bryżko-Zapór, autorką książki “Ja tu zostaję. Fenomen Wołodymyra Zełenskiego” rozmawiam nie tylko o obecnym prezydencie, ale też o tym, jak zmieniła się tożsamość Ukraińców ze Wschodu w ciągu ponad 30 lat niepodległości.wolna Ukraina
!wolnaua

  Społeczność dotycząca naszej sąsiadki o pięknych tradycjach wolnościowych, która od kilku ładnych lat jest w stanie wojny. Aż dziw, że dopiero teraz powstaje tu taka społeczność :)

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 4 users / week
  • 13 users / month
  • 25 users / 6 months
  • 68 subscribers
  • 842 Posts
  • 393 Comments
  • Modlog