7mego października o 19:00 zapraszamy Was do Spółdzielni Ogniwo, gdzie odbędzie się spotkanie otwarte z udziałem Zapatystek. Więcej szczegółów dotyczących samego wydarzenia wkrótce.
▔▔ ▔▔▿▔▔ ▔▔▿▔▔ ▔▔▿▔▔ ▔▔▿▔▔ ▔▔▿▔▔ ▔▔▿▔▔ ▔▔▿▔▔ ▔▔▿▔▔ ▔▔
Po spotkaniu zachęcamy osoby uczestniczące w nim do zrobienia fotografii solidarnościowej w związku z porwaniem i przetrzymywaniem przez 8 dni dwóch compañeros Sebastiána Nuñez Pérez i José Antonio Sánchez Juárez, jakie miało miejsce 11 września w Meksyku na zlecenie meksykańskiego rządu przy pomocy paramilitarnej organizacji ORCAO. Jak czytamy w komunikacie Zapatystów, ORCAO to polityczno-wojskowa organizacja o charakterze paramilitarnym: mają mundury, wyposażenie, broń i amunicje, kupowane z pieniędzy, które dostają od rządu w ramach „programu socjalnego”. Z tych pieniędzy częściowo opłacani są urzędnicy, którzy później potwierdzają, że członkowie organizacji spełniają warunki programów socjalnych. Z pozyskiwanej w ten sposób broni i amunicji ostrzeliwane są zapatystowskie społeczności „Moisés y Gandhi”.
Dzięki interwencji organizacji zajmujących się obroną praw człowieka, a także progresywnej części kościoła katolickiego w Meksyku compañeros udało się uwolnić. Zabrano im walkie-talkie oraz 6 tysięcy pesos, które należały do autonomii zapatystowskiej. To nie pierwsze tego typu zagranie ze strony rządu Rutilio Escandóna, jeśli te sytuacje będą się powtarzać Autonomia odpowie czynami.
❓ FAQ ❓
▪️ W jakim języku odbędzie się spotkanie? Odwiedzające nas Zapatystki mówią w językach majańskich, dlatego towarzyszy im osoba tłumacząca na język hiszpański, z kolei nasze przyjaciółki i przyjaciele będą tłumaczyć z języka hiszpańskiego na język polski.
▪️ Kim są Zapatystki? W 1994 meksykańscy Indianie i Indianki, zwani Zapatystami (od nazwiska historycznego chłopskiego rewolucjonisty Emiliano Zapaty), powstali zbrojnie przeciw neoliberalnemu wyzyskowi, którego ofiarą padali nie tylko oni sami, ale wszyscy ubodzy i wykluczeni. Zorganizowali się w Zapatystowską Armię Wyzwolenia Narodowego (EZLN), by móc lepiej koordynować swe partyzanckie działania. „Ubieramy kominiarki, by być lepiej widocznymi” – mówią i to zdanie najlepiej opisuje ich walkę. Przechodząc od rewolucyjnej przemocy, przetykanej poezją, do praktycznej realizacji zasad autonomii, pomocy wzajemnej i demokracji bezpośredniej, tworzą i pokazują realne alternatywy dla kapitalizmu i hierarchicznej władzy. Zapatyści wszelkie decyzje podejmują wspólnie, nie ma wśród nich przywódców czy autorytetów – stawiają na współpracę, nie rywalizację. Symbolem ich pozytywnych rozwiązań i zbrojnego oporu jest podkomendant Marcos – poeta, partyzant, niestrudzony bojownik o równość i wolność wszystkich ludzi, bez względu na ich status majątkowy, płeć czy orientację seksualną. (opis za: Fuegro)
▪️ Jak to się stało, że Zapatystki jadą do Krakowa? W 500 rocznicę podbicia Tenochtitlánu przez hiszpańskich konkwistadorów, kilkuosobowa grupa zapatystek i zapatystów wypłynęła w symboliczny rejs do Europy. Ich podróż po kontynencie pochodzenia swoich niegdysiejszych okupantów, ma być swego rodzaju „pokojową inwazją”, mającą na celu podzielenie się z europejskimi aktywistkami teoretyczną i praktyczną wiedzą na temat walki o lepszy świat. Wspomniana grupa zapoczątkowała kolejne „fale” przyjazdów Zapatystów i Zapatystek do Europy. W pierwszej „fali” znalazło się kilka krajów Europejskich, w tym również Polska i miasto Kraków.
Czy szanowne osoby zorientowane w temacie wiedzą, gdzie jeszcze Zapatystki się udadzą oprócz Krakowa i (chyba) Poznania?
Są dwie trasy: Grupa męska Wrocław -> Poznań Grupa kobieca Warszawa -> Kraków -> Rzeszów