- cross-posted to:
- micromobility@lemmy.world
- cross-posted to:
- micromobility@lemmy.world
After traveling 4,500 miles, I have spent less than $5 on electricity. Five dollars! That’s less than a cost of a mocha latte something at Starbucks. That is astounding. That’s less than the cost of two gallons of gas. It means that on days I bike the 10 miles to and from work, I’m spending less than one cent on electricity to get there. And about half the time, I’m carting a bike cargo trailer behind me (often full of groceries) which means it’s a heavier load for the bike to carry.
Nie przekonuje mnie to. Większość ludzi nie zapierdala do pracy tak, żeby się spocić bardziej niż jadąc np w lecie w tłoku autobusem bez możliwości otwarcia okien (i bez klimy). Argumenty z wożeniem rzeczy - od lat ludzie używają zwykłych cargo, sama używam, świetnie dają radę i bez elektryki. A mam nawet nie żadnego alfline 11 czy nexus 7, tylko nexus 3 (ale to akurat możliwe tylko w płaskowarszawiu). Odnośnie osób mieszkających w wymagającym terenie albo dojeżdżających dalej - no właśnie to już są sytuacje, gdy wydaje mi się, że de facto bardziej ekologicznie będzie skorzystać ze sprzętu z mocniejszym silnikiem niż ten w rowerze elektrycznym. Choćby elektrycznego skutera. To jest oczywiście argument dotyczący wyłącznie ekologii, pomijający to, ze ludzie po prostu chcą jedzić rowerami.
Dlaczego skuter z mocniejszym silnikiem (czyli także większymi bateriami) miałby być bardziej eko od roweru elektrycznego?
A co do cargo — chciałbym naszą rodzinną firmę przestawić, chociażby w części na cargo e-bike’a. Ale bez wspomagania nie ujadę z towarem nawet ja, a reszta już w ogóle nie da rady. Zamiana samochodu spalinowego na elektryczny czy hybrydowy to półśrodek, ale pewnie na tym się skończy, bo nie mogę się w ogóle przebić z koncepcją dostaw towaru rowerem…
Większa moc=mniejsze zużycie=rzadsze zmienianie na nową, ale jestem oczywiscie otwarta na informację iż rozumuję błędnie.
Myślę, że mniejsza moc w przypadku roweru nie musi oznaczać większego zużycia, bo część pochodzi z pracy mięśni.
To do mnie trafia, ale wciąż mam ale:) W skuterze silnik jest lepiej chroniony przed warunkami atmosferycznymi niż w rowerze, to też może mieć wpływ.
Podkreślam tylko jeszcze raz, że rozważam tylko kwestię ekologii, a jest jeszcze np. kwestia wpływu jazdy na rowerze na fizyczny i psychiczny dobrostan człowieka, no i tu rzeczywiście elektryki wygrywają, umożliwiając jazdę szerszej kategorii osób. Choć też nie wszystkim ze wzg na cenę