wiem, że mastodon jest teoretycznie bardziej prywatny niż twitter/fb, stąd te wszystkie dziwne ograniczenia…Ale przez to trudniej jest cokolwiek wyszukać. Widziałam pare razy listę instancji, widzę co jakiś czas news o tym, że ta czy tamta instytucja migruje na mastodona, jest trochę profili prywatnych…Natomiast brakuje mi czegoś zbiorczego - jakaś lista wszystkich polskojęzycznych organizacji, firm, mediów, osób publicznych itp. dostępnym na mastodonie. Jest coś takiego?

  • @rysiek
    link
    32 years ago

    Dla mnie najlepszą metodą jest odpalenie jakiegoś hasztagu, który nas interesuje, i followowanie pierwszych kilkunastu kont, których posty tam widać. To już jakoś nam konto wypełni treścią, potem można followować osoby, których posty są boostowane itp.

    Nie ma algorytmu rekomendacji, musimy sami zadbać o nasz feed, ale z perspektywy czasu (>5 lat na fedi) uważam, że warto.

    • @didlethOP
      link
      12 years ago

      a jak się to robi? tzn. jak się te hasztagi odpada? I wtedy masz info z całego fediwersum czy tylko ze swojej instancji?

      • @rysiek
        link
        22 years ago

        Najprościej wpisać jakiś #hashtag w pole wyszukiwania (tak, ze znakiem “#” na początku). Dostajesz wtedy wpisy nim otagowane z tej części fedi, którą widzi Twoja instancja. Czyli również z innych instancji, o ile była jakaś komunikacja między nimi a Twoją instancją.

        Możesz też po prostu kliknąć dany hasztag w wpisach, które widzisz.

        Tu masz informacje (po angielsku, niestety) o tym, jak przełączyć się na “zaawansowany interfejs”, by móc mieć oddzielne kolumny np. na hasztagi, które chcesz śledzić: https://docs.joinmastodon.org/user/preferences/#interface

      • @rysiek
        link
        42 years ago

        Chyba ważne, żeby rozróżnić rozwiązania “nie wrogie” prywatności, i rozwiązania “chroniące” prywatność.

        Fediverse jest “nie wrogi” prywatności w tym sensie, że (jak mówisz) nie przechwytuje linków, nie buduje profili marketingowych, nie sprzedaje danych jakimś brokerom danych itp.

        Ale nie jest technologią “chroniącą” prywatność w tym sensie, że celem fedi nie jest ochrona prywatności. Wiadomości bezpośrednie nie są szyfrowane, na większości instancji posty domyślnie są publiczne, i tak dalej.

        Więc tak, fedi jest znacznie lepsze dla prywatności niż fujzbuki czy inne ćwierkacze, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że nie jest to sieć magicznie chroniąca naszą prywatność przed wścibskimi scraperami czy potencjalnym złośliwym adminem. Standardowe zasady opsecu w Internecie jak najbardziej na miejscu!

      • @didlethOP
        link
        12 years ago

        btw - jak sprawdzić, na jakim w ogóle serwerem jestem, kto za niego odpowiada, gdzie się taki serwer znajduje itp.? Czyli kto potencjalnie ma do niego dostęp?

          • @didlethOP
            link
            12 years ago

            czyli jakbym chciała, żeby moje konto było gdzieś w EU pod europejską jurysdykcją, to jak to ogarnąć? Jeśli admin jest z EU to można przyjąć, że instancja/serwer też?