zapytajszmer
!zapytajszmer
help-circle
rss
 • ether
 • 2 lata
Jak przekonujecie aktywistów/tki, że używanie jedynie fakebooka do działalności nie jest najlepszym pomysłem?
pin
Ciekawi mnie jakich używacie strategii, by ludzieńkowie bezstresowo, bez winy i radośnie zrozumieli, że aktywizm na facebooku nie jest taki fajny. Moje argumenty krążą wokół: - niekolaboracji z policją i technofaszyzmem, - niewzbogacania najbogatszych, - nienarażania na zagrożenie siebie i innych, - niewspierania fałszywej wizji wolności tego techno-portalu, - braku autonomii - niewspieraniu mizoginistycznej technologii białego burżujskiego palanta. Fajnie by było, gdyby następnym razem po prostu można było powiedzieć: przeczytaj sobie ↑ ten wątek na szmerze ;)

Wtyczka do Firefox pozwalająca dodać wyszukiwarki do przeglądarki
Testuję tą wtyczkę, która pozwala instalować wyszukiwarki do firefoxa: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/add-custom-search-engine/ Czy polecicie jakąś inną?

jak znaleźć coś na szmerze? np. apki do nauki języków?
Pamiętam, że było kiedyś na szmerze zapytanie o apki do nauki języków, z wieloma odpowiedziami. Chciałam je dzisiaj wyszukać i... nie da się ani przez wyszukiwarkę szmerową ("ani pod "apka", ani pod "nauka języków", ani pod żadnym innym), ani przez google (jakby nie widziało szmeru O_o) Wiecie może, czemu to nie działa i jak w takim razie można znaleźć wybrany post?

Konfigurowanie buforowania Invidiousa
Możliwe jest zwiększenie buforowania Youtube, np. za pomocą Greasemonkey. Czy istnieje również sposób na skonfigurowanie buforowania podczas oglądania przez Invidious (https://invidious.io/)?


Czynszojad nie chce oddać kaucji
Mam problem z czynszojadem. Z mieszkania wyprowadzilam się we wrześniu, kaucji dotąd nie widziałam. Typ nie odbiera żadnych telefonów, nie odpisuje smsy ani na maile. Wiem że trzeba wysłać list, ale co konkretnie tam zawrzeć?

hej! pytanie w stylu "random". społeczność związana z klubem Karma organizuje celebrację święta Nowruz w formie otwartego pikniku w parku na Powiślu i szukają 20-30 litrowego kazana (zdjęcie poglądowe). może macie jakiś pomysł jak to można ogarnąć nie za miliony monet? (pytali już knajp różnych, ale albo tam osoby same organizują Nowruz, albo np. Uzbecy nie lubią Tadżyków i chcą 200 euro za wynajem;) pomyślałam, że macie kontakty z różnymi społecznościami migranckimi, może ktoś coś.

 • pfm
 • 11 dni
Nauka OSINT?
Hej Szmerfy, Chciałbym nauczyć się podstaw OSINT, ale zawsze fajniej uczyć się razem. Czy są tu osoby, które też chciałyby się tego uczyć? Miłego dnia <3
4

 • make
 • 17 dni
Jakie podcasty polecacie?
Lubię sobie posłuchać, nie bezkrytycznie - działu zagranicznego - raportu o stanie świata - wolskiego o wojnie (don't judge me) - kiedyś panoptykon ale obecnie nie mam epy na technologie - serwisy informacyjne

 • make
 • 19 dni
Macie jakieś swoje takie "odkrycia"? Coś z czego zupełnie nie zdawaliście/łyście sobie sprawy? A być może zmieniło to Waszą perspektywę?
Dla mnie były to np. - jak dużą rolę odgrywają mokradła w "gospodarce" co2 - że odpady z węgla i pokopalniane są bardziej radioaktywne i toksyczne niż te z elektrowni atomowych. A tych pierwszych się w ogóle nie zabezpiecza - miałam jeszcze coś ale zapomniałam

 • make
 • 19 dni
Gdybyś dziś robił/a kapsułę czasu to co by się w niej znalazło?
Ode mnie np.10 tys. memów

Miejsce na praktyki informatyczne
Cześć, znajomy chłopak z Czeczenii, uczeń technikum informatycznego, szuka miejsca w którym mógłby odbyć praktyki. Ma z tym problem, nie zna firm/organizacji plus ze wzg. na pochodzenie. Mówi po polsku. Miasto: Warszawa, ale skoro informatyczne to może da radę zdalnie? Znacie może miejsce, gdzie mógłby się zgłosić...?

Jak się odnaleźć w świecie?
Jak wiadomo współczesny świat jest jaki jest... Chcąc nie chcąc, będę musiała się w nim odnaleźć. Problem w tym, że nie mam żadnego pomysłu na siebie, nie wiem, w co iść, nie wiem co robić dalej. Rzuciłam studia, nie mam pracy. Przez depresję straciłam zainteresowania. Rodzice chcą bym się rozwijała, robiła kursy, spróbowała jeszcze raz ze studiami, ale ja nawet nie wiem co... Czuje się zagubiona w świecie. Większość entry zawodów dostępnych po liceum (typu sklepy, gastro, obsługa klienta) jest dla mnie niedostępna z powodu dość zaawansowanego autyzmu i zaburzeń przetwarzania sensorycznego. Chciałabym być naukowczynią, ale marne są szanse. Umiem angielski (B2, niedługo będzie C1), podstawy programowania w Pythonie, w szkole byłam dobra z matmy, dawałam nawet korki. Co robić, jak znaleźć zawód który mogłabym wykonywać? Iść na studia? Jeśli tak, jak znaleźć kierunek który mnie interesuje?

Czy okap podszafkowy o szerokości 60 cm to dobry wybór?
Jak w tytule, wybieram okap podszafkowy. Pierwsza myśl, to zwykły 60 cm (szafka ma taką szerokość). Ale zaraz sobie pomyślałem, że może by celować w teleskopowy, w końcu będzie miał większą powierzchnię pochłaniania, to i lepiej sobie poradzi. A może iść w szerokość, tj. kupić np. okap o szerokości 80 cm, co by w tę stronę trochę zwiększyć powierzchnię (szafkę się jakoś ogarnie). A może jednak zwykły 60-centymetrowy wystarczy? Co myślicie? [edit] Zapomniałem o najważniejszym - wg instrukcji obsługi mieszkania maksymalna przepustowość w kominie to 190 m3/h, więc nie za duża.

Lewicowy punkt widzenia na utylitaryzm
Jaki jest lewicowy punkt widzenia na utylitaryzm? Marks krytykował utylitaryzm Benthama za to, że mierzył wszystkich jedną miarą, a rzeczy mają przecież różną wartość dla różnych ludzi w różnych kontekstach socjoekonomicznych. Na polskiej Wikipedii napisano, że Stanisław Brzozowski również krytykował utylitaryzm. Jednocześnie utylitaryzm to dość dobry punkt wyjścia np. przy projektowaniu systemów sztucznej inteligencji (choć nie bez wad), więc jego całkowite odrzucenie wydaje mi się nie być rozsądne. Jak to w końcu jest?Nie czekajmy, aż Stackoverflow/Stackexchange zostały muskowane jak Twitter. Lemmy już ma kilka funkcji, aby działać tak samo. Czego nadal brakuje? Powinno się, np., być możliwe renderować formuły takie jak LaTeX lub MathML?

Czy takie łóżko otwierane do góry nie rozleci się po roku? Macie jakieś protipy na kupno łóżka?
Na przykład takie: https://www.agatameble.pl/meble/lozka-i-szafki-nocne/lozka-dwuosobowe/nordic-ii-lozko-ze-stelazem-i-pojemnikiem-160-200-dab-artisan Chciałbym pojemnik w łóżku, ale w pokoju mam mało miejsca i muszę chyba wziąć takie otwierane do góry. Ale boję się, że ten mechanizm nie wytrzyma zbyt długo. Co o tym myślicie?

ACTA a kontrola czatu
Tak do refleksji... Miałam ostatnio rozkminę, jak potężne były protesty przeciwko ACTA. Indymediów już wtedy nie było lub dogorywały, fb czy twitter - wprawdzie było, ale bardziej na zasadzie "1 z wielu", niż monopolistów (a przynajmniej tak to pamiętam) - a mimo to ludzie z różnych środowisk (oraz tacy nienależący do żadnych aktywistycznych środowkisk) potrafili się skrzyknąć i zorganizować, protesty były potężne, czy to w Polsce, czy ogólnie na skalę europejską. Teraz są plany cenzury (bo świadomość, że masa ludzi będzie mieć dostęp do tego co wysyłasz działa autocenzurująco), zaostrzenia inwigilacji, ingerencji w intymność na takim poziomie, o jakim przy dotychczasowym poziomie retencji danych nie było mowy. I owszem, temat w mediach istnieje, NGOsy protestują, ludzie narzekają w socialmediach - i tyle. Masowych protestów nie ma, mimo, że wydawałoby się, że możliwości ku temu są znacznie większe, niż kiedyś przy ACTA. Macie może jakieś pomysły, z czego to może wynikać i w jaki sposób można to zmienić?
4

Społeczność Szmerfów pytających :) Masz pytanie? Zadaj je, inne Szmerfy chętnie odpowiedzą.

 • 0 users online
 • 14 users / day
 • 14 users / week
 • 28 users / month
 • 50 users / 6 months
 • 122 subscribers
 • 189 Posts
 • 1.08K Comments
 • Modlog