OpenStreetMap, lub w skrócie OSM to mapa, którą każda osoba może edytować i poprawiać. Jest to odpowiednik Wikipedii dla danych geograficznych, podobnie za projekt odpowiada społeczność funkcjonująca nie dla zysku.

Głównym sposobem wykorzystania jest użycie strony lub aplikacji (np. OSMand, wersja bez ograniczeń). W terenie jedną z absolutnych zalet tej mapy jest możliwość ściągnięcia całości, lub dowolnego fragmentu, na nasze urządzenie. Znaczy to, że masz przy sobie mapę, kiedy potrzebujesz jej najbardziej, a nie kiedy masz zasięg.

Opcji jest jednak znacznie więcej. Komplet danych składających się na mapę można ściągnąć i przetwarzać według uznania. Dostępny jest do tego cały szereg narzędzi, w tym proste narzędzia online takie jak mapbox czy stamen. Takie mapy możemy w też w dowolny sposób wykorzystać na stronie, czy w druku bez obawy o prawa autorskie hegemonicznej korporacji…

Brak korporacyjnych interesów to też dodatkowy powód dla którego warto korzystać z OSM; prywatność i pewność, że mapa wyświetla informacje według rozsądnego algorytmu, a nie tego, kto za to zapłacił.

  • @lubor
    link
    3
    edit-2
    4 years ago

    Polecam, zwłaszcza kiedy mieszkacie na zadupiach, pobawić się czasem i podłubać na swoim fyrtlu. Mapy są generowane i to właśnie ta ręczna dłubanina ją jakościuje. Roboty niewiele (czasem wystarczy zmienić jedną właściwość) bo to wiedza, która ma się kiedy się tam mieszka, a komuś może to uratować dupsko albo dać trochę frajdy. Co do programów to używam opensourcowego Maperitive w robocie. Generalnie zajebisty projekt, tony informacji.

    • harcOP
      link
      14 years ago

      Absolutnie. Co przypomina mi też, że precyzyjnie zmapowałem kiedyś całą wioskę znajomych (generalnie na dowolnej mapie będącą co najwyżej punktem), po czym sobie te dane skasowałem zanim zostały skopiowane do OSM :/ Chyba wrócę do tego ‘projektu’ :]