Od siebie dodam, że czasami przedszkola są, ale na tyle słabe, że jedno z rodziców wybiera “mniejsze zło” - czyli rezygnację z pracy zawodowej i pozostanie z dzieckiem w domu.

  • Pajonk
    link
    fedilink
    arrow-up
    2
    ·
    2 years ago

    Ale o co dokładnie chodzi? Czy przedszkola są teraz takie ważne jeśli chodzi o wychowanie dzieci?

    “Kiedyś to były czasy, dziś nie ma czasów”, za mojej młodości mało które dziecko chodziło do nich

    • didlethOP
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      2 years ago

      Przede wszystkim są ważne dla aktywizacji zawodowej czy rozwoju kobiet - bo to głównie na nie spada opieka nad dziećmi, zwłaszcza na wsiach, gdzie dominuje tradycyjny model rodziny. I ok, jeśli to świadomy wybór - ale często to po prostu przymus sytuacyjny, a potem jeszcze matka dostaje zjebki od lekarzy, że dzieciak nie chodzi do przedszkola, jakby to była jej wina. " za mojej młodości mało które dziecko chodziło do nich" - tak, za naszych czasów dzieci wychowywała głównie ulica. Teraz to nie przejdzie. Równie dobrze możesz wypierać istnienie wszystkich problemów cyfrowych i cieszyć się, jak ktoś ci ukradnie telefon/komputer, bo za twojej młodości pisało się listy i wysyłało telegram na poczcie, a nie jakieś komputery i internety wymyślało…

      • Pajonk
        link
        fedilink
        arrow-up
        2
        ·
        2 years ago

        Ja nie twierdzę że dawniej było lepiej, a teraz to gorsze czasy. Po prostu temat był mi obcy. Dzięki za kilka argumentów za istnieniem przedszkoli.

        • didlethOP
          link
          fedilink
          arrow-up
          2
          ·
          2 years ago

          ogólnie w przypadku sensownych przedszkoli, a nie “przechowalni”, poza socjalizacją dzieci i aktywizacją zawodową rodziców, dodałabym dbanie o dobrostan psychiczny rodziców (nawet, jeśli nie są aktywni zawodowo, to mogą odetchnąć psychicznie nie musząc przebywać z dzieckiem 24h/dobę), ułatwienie integracji dzieciom z mniejszości narodowych, w przypadku części rodzin - umożliwienie dzieciom udziału w zajęciach, w których w innej sytuacji nie miałyby szansy wziąć udziału (bo rodziców nie stać, nie mają czasu lub mają za daleko), wczesną diagnostykę różnych problemów czy zaburzeń rozwojowych i terapie na miejscu (jakości niestety różnej)