4
image

Niemal wszystkie większe awarie energetyczne były nagłe i nieprzewidziane, choć wcześniej można było określić warunki, które zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Cecha nieprzewidywalności wystąpienia awarii energetycznej powoduje, że są szczególnie groźne.

💡 Przyczyny dużych awarii energetycznych mogą być na tyle różne i złożone, że nie istnieje jeden pewny sposób zabezpieczenia sieci, ale przestrzeganie standardów technicznych i dobrych praktyk zmniejsza ich ryzyko. W Polsce awarie energetyczne najczęściej występują w okresie zimowym i na terenie słabo zurbanizowanym. W ramach wzmacniania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. podejmują działania inwestycyjne w infrastrukturę przesyłową, a elektrownie dbają o zapewnienie mocy wytwórczych.

💡 Nie ma możliwości magazynowania energii elektrycznej, co oznacza, że w każdym momencie ilości energii wytwarzanej w elektrowniach musi być równa energii zużywanej przez odbiorców. Warto więc pamiętać, że przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą się pojawić w każdym czasie, stąd rolą ekspertów jest budowanie świadomości, że obywatel powinien być przygotowany do samodzielnego przetrwania pierwszych 72h od wystąpienia awarii. Z reguły po tym czasie właściwe służby są w stanie zidentyfikować awarię, usunąć jej przyczyny i przywrócić dostawy energii elektrycznej.

Na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona większą awarią energetyczną. Post ma charakter działań edukacyjnych i prewencyjnych.

Co zrobić jak wystąpi #blackout ?

🔦 Latarkę, świece, apteczkę i dokumenty trzymaj w łatwo dostępnym miejscu.

🔋 Wyposaż się przenośną ładowarkę – tzw. POWERBANK.

🍵 Przygotuj zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu.

8Petros he/him
mod
creator
link
11M

Akcja “72 godziny”. Zaczynamy powolutku (na dodatek do Wszechkryzysowej spiżarni) gromadzić wyposażenie, które pozwoli nam funkcjonować w miarę bezpiecznie (w warunkach blokowych) w razie minimum trzydniowej dysfunkcji infrastruktury:

 • elektrycznej
 • wodnej
 • łączności (internetu)
 • gazowej

Oprócz fizycznego wyposażenia będziemy też opracowywać i testować procedury postępowania na różne okazje. Jak się uda, to powstanie z tego praktyczny przewodnik.

@rysiek
link
22M

pierwsze 72h od wystąpienia awarii

Doskonale, już przygotowują grunt. 🤣

8Petros he/him
mod
creator
link
32M

Dyrektor zawierzył kompleks Turów opiece serca Jezusa i przyjął za patrona Świętego Michała Archanioła. What could possibly go wrong?

@miklo
link
1
edit-2
2M

Jeśli ktoś chce poczuć klimat to polecam powieść “Blackout” (autor:Marc Elsberg). Za kilka lat jak się bardziej upowszechnią “inteligentne” liczniki, to scenariusz tam opisany będzie całkiem prawdopidobny w realu.

Wszechkryzys czyli życie w zapaści
!wszechkryzys

  Wszechkryzys nie jest problemem do rozwiązania. Nie jest też naszą przyszłością. Jest rzeczywistością, w której żyjemy już od dekad, jak żyje się w podpalonym od zewnątrz budynku. Teraz dym i płomienie doszły już na nasze piętro.

  I cóż zrobimy z tak pięknie rozwijającą się katastrofą? Wbrew pozorom, da się całkiem sporo…

  Ta społeczność jest zaplanowana jako miejsce, gdzie możemy razem przygotować się do zmian w naszym życiu, jakie narzuca nam Wszechkryzys. Mamy tuż wokół siebie ludzi – poczynając od nas samych – którzy cierpią i będą umierać z powodu Wszechkryzysu. Możemy im pomóc. Ale, jak mawiała moja buddyjska nauczycielka: nie możesz się podzielić tym, czego nie masz.


  Zajrzyj też tu:

  • 0 users online
  • 3 users / day
  • 2 users / week
  • 3 users / month
  • 11 users / 6 months
  • 22 subscribers
  • 41 Posts
  • 57 Comments
  • Modlog