Dear foreign friends, polish No Borders needs your support: https://www.firefund.net/borderofshame

Homo Faber przygotowało poradnik, o tym co można zrobić aby okazać solidarność, my dokładamy kilka swoich pomysłów poniżej. Nie musisz do tego być na granicy! http://hf.org.pl/ao/index.php?id=2546

KREDA Opcja dla nieśmiałych - całkowicie legalna, prosta i tania. Możesz w drodze do szkoły/pracy napisać na chodniku kilka haseł np. Witajcie! albo Żaden człowiek nie jest nielegalny!

ULOTKI Wydrukuj ulotki i rozdaj w swoim miejscu pracy albo szkole, zostaw po drodze na siedzeniu w komunikacji miejskiej albo, jeśli nie czujesz się dobrze w sytuacjach społecznych, powrzucaj broszurki do skrzynek na listy.

WLEPKI Możesz zamówić większy pakiet naklejek w drukarni, wydrukować je w domu na samoprzylepnym papierze, lub nawet przyklejać je na najzwyklejszy klej w sztyfcie albo skorzystać z taśmy dwustronnej a druk utrwalić lakierem do włosów.

BANERY Możesz na prześcieradle, dużym kawałku materiału, starym banerze wyborczym albo agrowłókninie (do kupienia w marketach budowlanych, sklepach ogrodniczych) napisać promigranckie hasło. Taki baner (np. przy pomocy trytytek) wywieś na swoim balkonie, na moście, wiadukcie, kładce albo w wersji mini - w swoim oknie.

PLAKATY Tutaj przyda się klej, który możesz zrobić z wody i mąki lub kupić najtańszy klej do tapet, rękawiczki, pędzel oraz wiadro lub butelka z otworem w zakrętce. Możesz skorzystać z gotowych wzorów lub działać jak jak Plakaciary przeciw przemocy wobec kobiet - jedna kartka A4 = jedna litera.

NEKROLOGI Uświadamiaj innych o tym, że na polsko-białoruskiej granicy giną ludzie, tutaj lista ofiar (o których wiemy): https://szmer.info/post/11274. Konkretne osoby, które mają twarze, imiona, historie. Wydrukuj nekrolog i powieś w swojej okolicy lub powrzucaj do skrzynek pocztowych. Pobrać możesz stąd: https://zawolnosc.org/do-pobrania/

GRAFFITI Są miejsca wyznaczone do malowania, zaprojektuj i wykonaj promigrancki wrzut. Jeśli obrazek jest dla Ciebie zbyt skomplikowany niech będzie to hasło (przykładowe znajdziesz na końcu wpisu).

BENEFITY Zorganizuj wydarzenie (koncert, kiermasz, wymiankę itp.), z którego dochód zostanie przekazany na pomoc na granicy. Możesz też zrzucić się z grupą znajomych lub zorganizować zbiórkę w pracy i przekazać kasę zaufanemu kolektywowi.

EDUKACJA Zweryfikuj swoją wiedzę np tu: http://uchodzcy.info/ lub czytając np. książkę Hélène Thiollet “Migranci, migracje. O czym warto wiedzieć, by wyrobić sobie własne zdanie”. Jako uczeń/uczennica możesz na godzinie wychowawczej opowiedzieć o migracji, poprosić o to nauczyciela lub zaprosić osobę z doświadczeniem migracji lub taką, która działała na granicy. Jeśli jesteś nauczycielem/nauczycielką porusz temat migracji na swoich zajęciach, możesz skorzystać z gotowych materiałów i przykładowych scenariuszy, znajdziesz je tutaj: https://uczotwartosci.ceo.org.pl/materialy/ https://www.unhcr.org/pl/317-dlanauczycieli.html http://kalejdoskopkultur.pl/wp-content/uploads/2021/02/Czym_sa_stereotypy_i_uprzedzenia_oraz_jak_reagowac_na_dyskryminacje_w_szkole.pdf https://forummigracyjne.org/npub/caly-swiat-w-naszej-klasie-materialy-edukacyjne https://nomada.info.pl/publikacje

SPOTKANIA Zorganizuj spotkanie z prawdziwymi historiami migranckimi albo osobami z takim doświadczeniem czy też osobami działającymi na polsko-białoruskiej granicy np. w formule “żywej biblioteki”. Możesz też przygotować projekcję filmu.

PACZKI Skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem dla uchodźców lub lokalną organizacją pomagającą migrantom i zapytaj czego potrzebują. Często osoby przyjeżdżając do polski zaczynają “od zera” i Twoje wsparcie może okazać się nieocenione. Budżety ośrodków są bardzo ograniczone a migranci w nich mieszkając nie mogą podjąć zatrudnienia. Warto też pomyśleć o jakiejś niespodziance np. voucherze do fryzjera

WSPIERANIE Pomagaj osobom już żyjącym w pl np. poprzez wsparcie w szukaniu/pracy/mieszkania, asystowanie dzieciakom w odrabianiu lekcji. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosków dotyczących pobytu w Polsce jest długi, podczas niego osoby nie mogą podjąć pracy. Może jesteś w stanie zaproponować migrantom barter np. gotowanie lokalnych przysmaków w zamian za wybrane rzeczy.

ZAPRASZANIE Możesz zaoferować pokój lub mieszkanie osobie migranckiej, zgłaszając się do Fundacji Strefa WolnoSłowa (w.chinowska@strefawolnoslowa.pl) lub, jeśli jesteś z Warszawy, tu https://refugeeswelcome.pl/rejestracja-pokoju/.

INFORMOWANIE Rozmawiaj o sytuacji na granicy. W swoich social mediach wrzucaj rzetelne informacje o migracji i o sytuacji na granicy.

Podziel się efektami z akcji pod hasztagiem #MigracjaToNieZbrodnia (pamiętaj o kasowaniu metadanych).