Które czeskie piwa maja butelki bezzwrotne? Pomijając piwa w butelkach plastikowych, ze szklanych mi kojarzy się pilsner urquell (czy jak to się pisze :D).

Swoją droga ciekawym tematem jest to, ze japońska firma Asahi jest właścicielem bardzo wielu znanych piw w Polsce i krajach sąsiednich.

Może istnieje gdzieś jakaś mapka - która firma co tak naprawdę posiada? Podejrzewam, ze kilka ogromnych form ma prawie wszystkie znane marek, a Ty myślisz, ze jak pijesz żubra, to zyski trafiają do kogoś innego niż wtedy, gdy pijesz kozla albo grolscha ;p

  • obywatelle (she/her)
    link
    21 year ago

    Większość sprzedaży na świecie należy obecnie do jednego koncernu piwnego z USA - AnnheiserBush Inbev (firma powstała z fuzji dwóch megakorp). To firma kontrolująca ponad ponad połowę rynku, mająca marki typu Bud, niemieckie Leffe, niektóre czeskie też (jest tego masa). Drugim takim podmiotem do 2016 był SABMiller, do którego należała masa znanych nam marek. Ale po tym, jak SABMiller też został wykupiony przez AB InBev, sprzedano jego europejskie marki właśnie Asahi.

    Do Asahi należy cała Kompania Piwowarska (Tyskie, Lech, Pilsner Urquell itp), a także Grolsch, Peroni i takie tam. Więc tutaj mamy powiedzmy że rozdrobnienie. Ale ono wynikało tylko z tego, że SABMiller musiał się pozbyć tych marek, żeby zachować odpowiednią RENTOWNOŚĆ potrzebną dla fuzji z gigantem.

    Drugim największym światowym koncernem jest teraz Heineken Group, do którego należy w Polsce cala Grupa Żywiec. Heineken kupił sporo starych europejskich browarów “z tradycjami” (chorwacka Karlovačka Pivovara, Royal Brewery z Manchesteru, Browar Ateński czy Browar Zamkowy w Cieszynie) którym pozwalała kiedyś warzyć pod swoimi markami i etykietami, często nawet z użyciem klasycznych receptur, albo przynajmniej w nawiązaniu do nich. Kiedyś, bo na przykładzie browaru w Cieszynie widać, że to był klasyczny heritage washing, jeśli można wymyślić takie określenie. Grupa Żywiec importuje również na krajowy rynek piwa czeskie i niemieckie. Jakiś czas temu kupili też browar w Namysłowie i Braniewie (też znane regionalne marki piwa niepasteryzowanego, obecnie praktycznie wycofane i zastąpione eurolagerem).

    Większość segmentu taniego lagera w Polsce obsługuje (poza KP) Carlsberg Group Polska, spółka-córka duńskiego Carlsberga. Do nich należą Bosman, Harnaś, Kasztelan, Okocim, Piast, Karmi, Sommersby i nie tylko. Do duńskiego Carslberga należy też np. browar w Żatecu w Czechach i piwo Żateckie. Mają mocno rozwinięty segment piw smakowych, od nich pochodzi np. słynne Garage (warzone w browarze Baltika w Petersburgu od 2014 - no comment xD).

  • obywatelle (she/her)
    link
    1
    edit-2
    1 year ago

    A butelki bezzwrotne ma na pewno Staropramen, tylko jest niedobry. xD Można też natknąć się na budwar z Budziejowic, sprzedawany obecnie jako Budweiser Budvar w marketach, on też zawsze był bezzwrotny. Bezzwrotna jest też Holba i niektóre Litovele, ale zabij bo nie pamiętam które.

    Na pewno Bernard, Zlatý Bažant, Primator (wszystkie rodzaje), Kozel itp. mają butelki zwrotne.

    • @dj1936OP
      link
      Polski
      111 months ago

      Skad masz info, ze Holba i niektóre Litovele są bezzwrotne?

      Ja dotychczas wszelkie ww. spotkałem zwrotne.

      • obywatelle (she/her)
        link
        111 months ago

        Widziałam Litovele w litrowych butelkach, ale ostatnio dawno nie. :(

        Co do Holby: to już nieaktualne, sorry. Kiedyś była bezzwrotna, teraz faktycznie już nikt.

  • harc
    link
    Polski
    1
    edit-2
    1 year ago

    Wydaje mi się, że wszystkie czeskie są zwrotne, tylko większość punktów sprzedaży/dystrybutorów w Polsce nie chce tego ogarniać. Czy naliczają kaucję - szczerze nie wiem. Na pewno holba, litovel, budwar, radegasty są przyjmowane w pobliskim monopolu.