Napinanie się gadżetami z symboliką nazistowską grozi w stolicy naszego kraju przykrymi konsekwencjami. Przekonał się o tym dzisiaj kolega ze zdjęcia, który jako prawdziwy bohater odmówił rozmowy w 4 oczy i oddał breloczek zaniepokojonemu o jego zdrowie młodemu mieszkańcowi Warszawy.

Za: 161 Crew on telegram

 • @lemat_87
  link
  14 months ago

  Art. 256 słusznie ściga faszyzm. Szkoda tylko, że zrównuje z nim komunizm - ustrój który dosłownie wyzwolił tę część Europy od faszyzmu.

  • @pbpza@lemmy.dbzer0.com
   link
   fedilink
   34 months ago

   A to marksiści-leniniści kiedykolwiek wprowadzili komunizm? Uważasz, ze Związek Radziecki to nie było państwo? Komunizm to ruch społeczny, którego marksizm-leninizm jest najbardziej autorytarną tendencją (poniekąd dlatego, że oni odrzucają koncept autorytaryzmu jak przystało na fanatyków Engelsa), wielu komunistów to wolnościowcy zatem faktycznie zrównywanie faszyzmu i poprawnie rozumianego komunizmu jako ideologii totalitarnych jest dyletanckim błędem polskich elit rządzących, co należy jak najbardziej piętnować poprzez różnicowanie tendencji autorytarnych i wolnościowych w tymże szeroko rozumianym ruchu komunistycznym.

   • @lemat_87
    link
    04 months ago

    A to marksiści-leniniści kiedykolwiek wprowadzili komunizm?

    Z istniejących i liczących się frakcji są najbliżej.

    Uważasz, ze Związek Radziecki to nie było państwo?

    Nie. Co to ma do rzeczy?

    • @pbpza@lemmy.dbzer0.com
     link
     fedilink
     24 months ago

     Wskaż projekt marksistów-leninistów, gdzie wprowadzono chociaż explicte kontrolę pracowników nad ich miejscami pracy i owocami ich pracy - czyli coś co możnaby określać mianem socializmu. Zapatyści implementują takie rozwiązania od wielu lat.

     Nie. Co to ma do rzeczy?

     No komunizm wymaga przecież braku państwa, toż to jest elementarny aspekt definicji komunizmu.

     • @lemat_87
      link
      04 months ago

      Czy zapatyści znieśli pańszczyznę w ogromnym kraju? Czy wydzwigneli miliony z nędzy? Czy obronili pół kontynentu przed faszyzmem? (Ledwo bronią samych siebie). Czy wysłali człowieka w kosmos? Czy udostępnili powszechną opiekę medyczną i edukację dla setek milionów? Czy wysłali sondy w głęboki kosmos? Czy stoją w awangardzie osiągnięć naukowych i technologicznych?

      Nie będzie komunizmu bez stanu pośredniego w postaci państwa. Jeśli sądzisz, że burżuazja na takie coś pozwoli, to jesteś naiwniejsz* od małego dziecka.

      • @pbpza@lemmy.dbzer0.com
       link
       fedilink
       24 months ago

       Nie, ale Zapatyści wprowadzili wolnościowy socjalizm a nie kapitalizm państwowy. Zmieniasz cel dyskusji, zatem nie dyskutujesz w dobrej wierze - Marksiści-Leniniści nie stworzyli socjalistycznych relacji pracowników do środków produkcji, reszta nie ma tutaj znaczenia. Ich projekt w kontekście walki z kapitalizmem jest totalną porażką i anarchiści/wolnościowy socjaliści osiągnęli tutaj po prostu więcej póki co, bo przynanjmniej tu i teraz implementują wolnościowo socjalistyczne relacje społeczne, zamiast zmieniać władzę i tworzyć alternatywną wersję kapitalizmu w postaci kapitalizmu państwowego, gdzie państwo staje się jedynym kapitalistą.

       • @lemat_87
        link
        04 months ago

        Marksiści-Leniniści nie stworzyli socjalistycznych relacji pracowników do środków produkcji

        Czy w ZSRR korporacje były posiadane przez miliarderów posiadających majątki większe, niż budżety większości krajów, jak ma to miejsce obecnie? Czy były tam nierówności takie, jak w neoliberalnej strefie obecnie? Anarchiści ręka w rękę z liberałami pozwalają na chodowlę kapitalistów i faszystów, i kiedy ci pozwalają anarchistom pobawić się chwilę w «implementację wolnościowo socjalistycznych relacji społecznych», to są z siebie niezwykle dumni. Ale prędzej czy później przyjdzie faszol i rozwali Wam domek. Dopiero, kiedy padnie ostatni kraj kapitalistyczny i faszystowski, będzie można znieść państwo i próbować tego, co na razie jest utopią.

        • @pbpza@lemmy.dbzer0.com
         link
         fedilink
         34 months ago

         Jestem skłonny się z tobą zgodzić, że Wolne Terytorium Ukrainy zostało zniszczone przez faszystów z Armii Czerwonej! A w ZSRR wysoko postawieni biurokracji żyli na poziomie porównywalnym z elitami w “normalnym” kapitalizmie. Marskiści-Leniniści centralizują władzę, przez co ich projekty nie służą pracownikom tylko państwowym biurokratom, którzy mają bardzo dużo władzy i nie ponoszą konsekwencji swojch szkodliwych decyzji, co prowadzi do wielu nadużyć z ich strony pokroju wiezienia politycznych dysydentów, są oni bardzo autorytarni, to jest niekompatybilne z wyzwoleniem. Muszą być spójne cele i środki, jeśli chcesz wyzwolić się z kimś spod opresji to nie możecie “tymczasowo” po drodze stworzyć autorytarnej, zniewalającej struktury. Wtedy zacznasz zniewalać twierdząc, że wyzwalasz. Dostajesz państwo totalitarne, indoktrynację, nowomowę itd.