cross-postowane z: https://szmer.info/post/257943
cross-postowane z: https://szmer.info/post/257942
sorry, żywcem z translatora, bo już dziś nie przetwarzam ani niemieckiego, ani polskiego:
Uniewinnienie szwedzkiego aktywisty sieciowego Ola Biniego w Ekwadorze przyniosło ulgę na całym świecie. Bini został aresztowany dzień po Julianie Assange i uwięziony na ponad dwa miesiące. Został oskarżony o szpiegostwo komputerowe, a proces trwał prawie cztery lata.
Ekwadorski sąd “Tribunal de Garantías Penales de Pichincha” uznał we wtorek szwedzkiego aktywistę sieciowego Ola Biniego za niewinnego i zniósł środki nałożone od czasu jego zwolnienia z więzienia w 2019 roku. Poinformował o tym sam Ola Bini, kanał informacyjny CNN oraz projekt medialny Peoples Dispatch.
Peoples Dispatch donosi, że Carlos Soria, członek zespołu prawnego Biniego, opisał jednogłośny werdykt sądu jako “nieoczekiwany” i “bardzo miłą niespodziankę”, biorąc pod uwagę nieprawidłowości i naruszenia due process. Prokuratura chce się jednak odwołać. Zespół prawny Oli Bini przygotowuje się teraz do tego ruchu - powiedział dalej Soria w rozmowie z Peoples Dispatch.
Centro de Autonomía Digital z siedzibą w Quito, którego dyrektorem technicznym jest Ola Bini, zatweetowało: “To orzeczenie oznacza kamień milowy w obronie bezpieczeństwa cyfrowego i praw człowieka, ponieważ potwierdza, że nasza praca nie powinna być kryminalizowana, a tym bardziej, gdy nie ma solidnych argumentów technicznych.” Amnesty International Sweden opisała wyrok na Twitterze jako “zwycięstwo zarówno dla wymiaru sprawiedliwości, jak i dla wszystkich broniących praw cyfrowych i osobistej integralności”. Pedro Vaca Villarreal, specjalny sprawozdawca ds. wolności słowa przy Organizacji Państw Amerykańskich (OPA), z zadowoleniem przyjął orzeczenie, tweetując, że obrona i promocja prywatności ludzi w internecie odbywa się poprzez gwarancje państwa prawa.
Aresztowany dzień po Julianie Assange Bini został aresztowany 11 kwietnia 2019 roku na lotnisku w Quito, stolicy Ekwadoru, pod zarzutem szpiegostwa komputerowego. Kilka godzin wcześniej ekwadorski minister spraw wewnętrznych zapowiedział na konferencji prasowej rozprawienie się z podejrzanymi hakerami. Dzień wcześniej założyciel Wikileaks Julian Assange został przekazany przez Ekwador władzom brytyjskim w celu aresztowania.
Bini co najmniej dwanaście razy odwiedził działacza na rzecz przejrzystości w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Nie było wówczas formalnych zarzutów wobec Biniego, ale pojawiły się międzynarodowe protesty. Po uwięzieniu Bini przez ponad trzy i pół roku znajdował się w stanie niepewności.
W przeciwieństwie do Biniego, Julian Assange nadal stoi w obliczu ekstradycji do USA, gdzie może zostać skazany na wiele lat więzienia. Ostatnio 45 znanych osobistości wystosowało list otwarty do prezydenta USA Joe Bidena. W liście tym sojusz wzywa prezydenta USA do ułaskawienia Assange’a, który jest obecnie więziony w Wielkiej Brytanii. Assange jest od lat ścigany po tym, jak jego platforma WikiLeaks opublikowała tajne dokumenty dotyczące amerykańskich wojsk w czasie wojny w Afganistanie i Iraku. Akcja przeciwko Assange’owi jest powszechnie postrzegana jako atak na wolność prasy.