Ecuador: Ola Bini freigesprochen und für unschuldig erklärt
netzpolitik.org
external-link
Der Freispruch des schwedischen Netzaktivisten Ola Bini in Ecuador hat weltweit für Erleichterung gesorgt. Bini war einen Tag nach Julian Assange verhaftet und für mehr als zwei Monate inhaftiert worden. Ihm wurde damals Computerspionage vorgeworfen, das Verfahren dauerte fast vier Jahre.

sorry, żywcem z translatora, bo już dziś nie przetwarzam ani niemieckiego, ani polskiego:

Uniewinnienie szwedzkiego aktywisty sieciowego Ola Biniego w Ekwadorze przyniosło ulgę na całym świecie. Bini został aresztowany dzień po Julianie Assange i uwięziony na ponad dwa miesiące. Został oskarżony o szpiegostwo komputerowe, a proces trwał prawie cztery lata.

Ekwadorski sąd “Tribunal de Garantías Penales de Pichincha” uznał we wtorek szwedzkiego aktywistę sieciowego Ola Biniego za niewinnego i zniósł środki nałożone od czasu jego zwolnienia z więzienia w 2019 roku. Poinformował o tym sam Ola Bini, kanał informacyjny CNN oraz projekt medialny Peoples Dispatch.

Peoples Dispatch donosi, że Carlos Soria, członek zespołu prawnego Biniego, opisał jednogłośny werdykt sądu jako “nieoczekiwany” i “bardzo miłą niespodziankę”, biorąc pod uwagę nieprawidłowości i naruszenia due process. Prokuratura chce się jednak odwołać. Zespół prawny Oli Bini przygotowuje się teraz do tego ruchu - powiedział dalej Soria w rozmowie z Peoples Dispatch.

Centro de Autonomía Digital z siedzibą w Quito, którego dyrektorem technicznym jest Ola Bini, zatweetowało: “To orzeczenie oznacza kamień milowy w obronie bezpieczeństwa cyfrowego i praw człowieka, ponieważ potwierdza, że nasza praca nie powinna być kryminalizowana, a tym bardziej, gdy nie ma solidnych argumentów technicznych.” Amnesty International Sweden opisała wyrok na Twitterze jako “zwycięstwo zarówno dla wymiaru sprawiedliwości, jak i dla wszystkich broniących praw cyfrowych i osobistej integralności”. Pedro Vaca Villarreal, specjalny sprawozdawca ds. wolności słowa przy Organizacji Państw Amerykańskich (OPA), z zadowoleniem przyjął orzeczenie, tweetując, że obrona i promocja prywatności ludzi w internecie odbywa się poprzez gwarancje państwa prawa.

Aresztowany dzień po Julianie Assange Bini został aresztowany 11 kwietnia 2019 roku na lotnisku w Quito, stolicy Ekwadoru, pod zarzutem szpiegostwa komputerowego. Kilka godzin wcześniej ekwadorski minister spraw wewnętrznych zapowiedział na konferencji prasowej rozprawienie się z podejrzanymi hakerami. Dzień wcześniej założyciel Wikileaks Julian Assange został przekazany przez Ekwador władzom brytyjskim w celu aresztowania.

Bini co najmniej dwanaście razy odwiedził działacza na rzecz przejrzystości w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Nie było wówczas formalnych zarzutów wobec Biniego, ale pojawiły się międzynarodowe protesty. Po uwięzieniu Bini przez ponad trzy i pół roku znajdował się w stanie niepewności.

W przeciwieństwie do Biniego, Julian Assange nadal stoi w obliczu ekstradycji do USA, gdzie może zostać skazany na wiele lat więzienia. Ostatnio 45 znanych osobistości wystosowało list otwarty do prezydenta USA Joe Bidena. W liście tym sojusz wzywa prezydenta USA do ułaskawienia Assange’a, który jest obecnie więziony w Wielkiej Brytanii. Assange jest od lat ścigany po tym, jak jego platforma WikiLeaks opublikowała tajne dokumenty dotyczące amerykańskich wojsk w czasie wojny w Afganistanie i Iraku. Akcja przeciwko Assange’owi jest powszechnie postrzegana jako atak na wolność prasy.

Wolny (jak w rewolucji) internet to podstawa współczesnej organizacji ruchów społecznych. Nie możemy pozwolić, żeby kontrola nad tym co i komu mówimy spoczywała w rękach korporacji.

Ta społeczność ma na celu dyskutowanie jasnych i ciemnych stron internetowej wolności. Tak alternatyw, jak i wyciągających się za nami korporacyjnych.

Z zakresu informatyki warto zajrzeć też do społeczności;

Polecamy uwadze też przydatny spis praktycznych Szmerowych techno-porad.

  • 0 users online
  • 9 users / day
  • 15 users / week
  • 29 users / month
  • 90 users / 6 months
  • 273 subscribers
  • 707 Posts
  • 1.43K Comments
  • Modlog