( z walla Grzegorza Janoszki)

Oho, okazuje się, że jaśniepan Radosław Chobielin Sikorski jest utrzymankiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a podczas głosowań w PE zajmuje stanowisko sprzyjające interesom Emiratów i Arabii Saudyjskiej.

Jak podaje holenderskie czasopismo NRC, zgłębiające temat korupcji w Parlamencie Europejskim, otrzymuje on 93 000 euro rocznie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich za doradztwo przy organizacji konferencji w Sir Bani Yas. Ponadto 2 razy w roku Sikorski jeździ do ZEA na wielodniowe darmowe pobyty w luksusowych ośrodkach, w których apartamenty kosztują normalnie pięć tysięcy euro za jedną noc.

Konferencja w Sir Bani Yas została utworzona przez Emiraty około 10 lat temu jako sposób na prowadzenie międzynarodowej dyplomacji za pomocą “miękkiej siły” (twórca tego pojęcia, Joseph Nye, określa “soft power” jako subtelne sprawianie, by inni chcieli tego samego wskutek niewymuszonego wyboru). W konferencji uczestniczy zamknięta grupa około 150 polityków i analityków. Prasa nie jest mile widziana, a wszystko odbywa się w warunkach odosobnienia. Sikorski w radzie doradczej konferencji zasiada od 2017 roku, dzięki czemu otrzymał już prawie pół miliona euro od emirackiego MSZ.

A teraz najlepsze:

Analiza NRC dotycząca głosowań Sikorskiego w Parlamencie Europejskim wykazuje, że zajmuje on stanowiska przychylne Emiratom Arabskim i Arabii Saudyjskiej. Sikorski poparł na przykład sprzeciw wobec wstrzymania dostaw broni do tych krajów, która jest wykorzystywana w wojnie w Jemenie. Poparł również próbę złagodzenia rezolucji w sprawie saudyjskich wyroków śmierci.

Główny wróg Emiratów, Iran, jest regularnie krytykowany przez Sikorskiego za uciskanie przez reżim własnych obywateli. Sikorski prowadzi też kampanię na rzecz ostrzejszych sankcji wobec Iranu. Jednocześnie dla represyjnych reżimów Emiratów i sojusznika Arabii Saudyjskiej Sikorski jest łagodniejszy. Widać to na przykład, gdy Parlament Europejski chce wezwać kraje członkowskie do zaprzestania dostaw broni do Arabii Saudyjskiej po zabójstwie saudyjskiego dziennikarza Jamala Kashoggiego w Stambule w 2020 roku. Sikorski głosuje przeciwko bojkotowi broni.

W 2021 roku sprzeciwia się wezwaniu do działania przeciwko Emiratom Arabskim w związku z zatrzymaniem krytycznego dla EA blogera. W tym samym roku popiera próbę złagodzenia rezolucji w sprawie wyroków śmierci w Arabii Saudyjskiej. Rezolucja ma na celu potępienie faktu, że AS pozwala na wykonywanie egzekucji na dysydentach. Sikorski popiera propozycję, aby tekst zawierał stwierdzenie, że Saudyjczycy w ostatnich latach wydają coraz mniej wyroków śmierci. Wnioskuje też o dodanie, że inne kraje, takie jak Chiny i Iran, są jeszcze gorsze niż Arabia Saudyjska.