80 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETTCIE WARSZAWSKIM 19 kwietnia 1943 r. rozpoczęło się powstanie w getcie warszawskim - tragiczny rozdział dziejów narodu żydowskiego i żydowskich mieszkańców naszego kraju. Trwało do 16 maja 1943 r.

Łączy nas pamięć. Zatrzymajmy się na chwilę i oddajmy cześć ofiarom cywilnym i członkom ruchu oporu. Jednym z symboli powstania są żółte żonkile. Dlaczego Żonkile ?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowkiej Organizacji Bojowej. Marek Edelman, 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkile nawiązują do tej tradycji. Nosząc żonkile pokazujemy, że łączy nas pamięć o tych, którzy podczas niemieckiej okupacji Polski zginęli w powstaniu w gettcie warszawskim w walce o godność z niemieckimi faszystami.

Musimy o tych ofiarach pamiętać, żeby piekło nazizmu, faszyzmu, piekło obozów koncentracyjnych nigdy więcej się nie powtórzyło.

  • @trytytka
    link
    31 year ago

    Mała uwaga - w narracji o godności jest pułapka, na co zwracają uwagę sami ocaleńcy - sugestia, że w śmierci bez oporu godności nie ma.