• harcM
   link
   11 year ago

   Jeśli miałbym faktycznie moderować to w miarę możliwości proszę o zgłaszanie przy użyciu narzędzi moderacyjnych na szmerze, pewnie szybciej bym zauważył.

   Ale tu… mam mieszane uczucia. PW to PiSowska gadzinówka, atakowała też jeden z innych projektów w który jestem zaangażowany, ale też tutaj ciekawa jest argumentacja miasta i pewnie nikt inny o tym nie napisał, więc rozumiem sens wrzucenia. Wolałbym do nich nie linkować, na stronie publikacji jest opcja generowania kopi archiwalnej na zewnętrznej usłudze, ale też chyba bym tego nie kasował…

    • @lysyOP
     link
     11 year ago

     Jeśli ten tekst będzie zasadny, to byłbym rozczarowany, gdyby ktoś usunął go tylko dlatego, że z jakiegoś konkretnego medium jest. Zabijanie dyskusji to dokładnie to, co korpomedia społecznościowe chciały wpoić i po dużej części wpoiły ludziom. Uczą i nauczyły nawyków wkurwiania się, obrażania się i polaryzowania, eliminując konstruktywną dyskusję. Nie róbmy tego samego tutaj, na faktycznie społecznym medium. Rozmawiajmy, krytykujmy, oceniajmy. Jeśli będzie fejk nowinka, to jasno zasygnalizujmy, że to jest ściema. Jeśli będzie to jakiś hejterski portal, to zasygnalizujmy, że to jest strasze gówno, ale pochylmy się nad samym meritum treści. Przecież zawsze można napisać własny wpis/artykuł podsumowujący artykuł ze złego medium i wrzucić tutaj, czy to w komentarzu, czy jako oddzielny wpis. To my jesteśmy twórcami tej społeczności.

    • harcM
     link
     1
     edit-2
     1 year ago

     edit: bardzo nie chciałbym, żeby te komentarze zabrzmiały konfrontacyjnie, mają wyczerpywać moją indywidualną argumentację i perspektywę i być zaproszeniem do rozwinięcia własnej. To raczej myślenie na głos, niż ogłaszanie jakiejkolwiek prawdy objawionej. Nie wierzę w istnienie jednej ostatecznej racji, zapraszam do przedstawienia innych i wspólnego znalezienia jakiegoś rozwiązania, które pogodzi reprezentowane przez społeczność perspektywy.

     Absolutnie nie chce nikogo do nich kierować ale co mamy robić, jeśli nasze własne media w zasadzie nie istnieją, a liberalne o tym nigdy nie napiszą? Stwierdzić, że sprawa nie istnieje? Ograniczamy w ten sposób naszą perspektywę do tego co poruszą strawne dla nas media i co za tym idzie dalszą możliwość/zdolność merytorycznej krytyki poza tym co nam podsuną. Linkowanie tu o TVN24, Wyborczej, Onetu etc jest niewiele lepsze. Mają bardziej dla nas akceptowalną formę, ale przez to jeszcze niebezpieczniejsza jest ich propaganda oraz fakt, że faktycznie wrogie są prawie wszystkiemu za czym stoimy, z nielicznymi choć wyrazistymi wyjątkami.

     Jak już pisałem wolałbym chociaż mirror, idealnie podsumowanie treści, ale jest to z natury serwis do linkowania. Nie zrobimy tej szujni lepszego SEO niż już ma, możemy być za to jedyną przestrzenią, gdzie ich treści są krytykowane - bo gdzie indziej się taka krytyka ma pojawić? Na ich własnej stronie, czy innym wypoku zniknie od razu. A to wymaga jakiegoś odniesienia, bo wyjątkowo w niektórych fragmentach mają jakąś rację - jakby nie brzydził mnie ten serwis poruszanie i zaznaczanie naszej opinii i perspektywy w takich tematach daje szanse wyjścia poza naszą bańkę.

     Nawiasem mówiąc właśnie od reagowania są głosy - można taką publikację zminusować za źródło. Można wrzucić gdzieś podsumowanie treści, tak żeby nie pomijać tematu a wyciąć siermiężną prawacką propagandę. Jak rozumiem deklarację OPa chętnie skorzystałby z innego źródła. W końcu aktywne osoby stopniowo zapraszane są do moderacji społeczności, które współtworzą - nie chcemy trzymać tu całości moderacji, ja bardzo chętnie wymiksowałbym się z moderacji albo podzielił tą odpowiedzialnością w większości społeczności, gdzie jeszcze jestem modem. Standardy powinna wyznaczać społeczność, ale nieodmiennie “praca czyni własność”.

    • @lysyOP
     link
     21 year ago

     Znajdź lepsze, które o tym samym pisze. Ja nie znalazłem, pisowska niepisowska, ten artykuł dotyka ważnego problemu i dlatego go wrzuciłem.

     • Adam Kaliszewski 🌱
      link
      fedilink
      11 year ago

      @lysy szerujesz szczujnię na prawo od PiSu. Jak administracji Szmeru to nie przeszkadza to spoko, miałem inne zdanie o tym serwisie.

      • link
       fedilink
       1
       edit-2
       1 year ago

       @kalisz79 @lysy która dosłownie obok linkuje do artykuliku o „lewicowym aktywiście” misgenderując i deadname’ując Margot Szutowicz, dalej nie patrzę, bo jadłam
       edit: jest też antysemityzm i trochę więcej homofobii plus samochodocentryzm

       • harcM
        link
        3
        edit-2
        1 year ago

        edit: bardzo nie chciałbym, żeby te komentarze zabrzmiały konfrontacyjnie, mają wyczerpywać moją indywidualną argumentację i perspektywę i być zaproszeniem do rozwinięcia własnej. To raczej myślenie na głos, niż ogłaszanie jakiejkolwiek prawdy objawionej. Nie wierzę,w istnienie jednej ostatecznej racji, zapraszam do przedstawienia innych i wspólnego znalezienia jakiegoś rozwiązania, które pogodzi reprezentowane przez społeczność perspektywy.

        Żeby nie było wątpliwości pojawiały się tu też materiały z TVP czy wprost naziolskich serwisów - zazwyczaj “sanityzowane” przez wykopiowanie treści. Czy nie przeszkadza? Oczywiście, że przeszkadza. Ale z mojej perspektywy zamknięcie oczu, na coś co mi się nie podoba nie zmieni rzeczywistości. Nie do końca chciałbym też decydować o czym może a o czym nie może dowiedzieć się społeczność szmeru, z założenia serwisu to ona ma oceniać wartość materiałów.

        Dla mnie główny wniosek jest tu taki, że potrzebujemy własnych mediów, które mogłyby taką informację przetworzyć i wykorzystać. Nie byłoby potrzeby linkować do tej gadzinówki. Szmer jest elementem takiej układanki, ale to tylko pierwszy krok. Ma służyć zawiązaniu się społeczności parsujących infosferę, publicznie (dostępnie) dyskutujących to co się w niej pojawia. Dużo bym dał, żeby pojawiały się tu wyłącznie linki do dziesiątek postępowych serwisów informacyjnych, publicystycznych etc. Obecnie miałbym problem, żeby z pełnym przekonaniem wymienić dwa, więc albo póki nie rozwinie się alternatywa linkujemy do wrogich nam i czasami ohydnych miejsc w internecie, starając się tego unikać na ile to możliwe, albo zostajemy bezsensownym feedem RSS dla wolnelewo i… no właśnie, czego jeszcze? Czarnej Teorii?

        samochodocentryzm

        Jak odpalam dowolny artykuł z często pojawiającego się tu (bo nie paywallowanego) Onetu to w połowie prawie zawsze wyświetla mi kolejny wywiad kręcony w SUVie jeżdżącym po mieście. To coś innego? Jasne, nie ma tam antysemityzmu, otwartej queer/transfobii (chociaż na takiej wyborczej już bywa), ale za to jedyną obowiązującą perspektywą będzie ta pracodawców i warunkowania konsumentów, amerykańska, albo w najlepszym wypadku zachodnio-europejska propaganda a pomiędzy artykułami jest masa udających je reklam, zabobonu i wszelkich możliwych uwsteczniających ale “klikalnych” treści.

        • Adam Kaliszewski 🌱
         link
         fedilink
         11 year ago

         @harcesz nie, “samochodocentryzm” PW jest czymś innym, to np bezpośrednie ataki na warszawskich aktywistów rowerowych, zastraszanie ludzi, donosy do pracodawców. Serio, to nie jest medium, tylko - nie wiem, jak to określić - patologiczna inicjatywa, a dopuszczanie “portalu” do szerszej przestrzeni publicznej jest wprost szkodliwe.

         No ale co mam zrobić w tej sytuacji… U siebie odpinam obserwowane tą drogą kanały szmeru. Szkoda, bo ceniłem sobie szmerową agregację ciekawych treści ale bezpośredniego linkowania PW (i to nie w ramach analizy krytycznej tylko jako “źródło ciekawego newsa” nie zamierzam tolerować). Strasznie szkoda, duże rozczarowanie.

         @daria

       • Adam Kaliszewski 🌱
        link
        fedilink
        11 year ago

        @daria @lysy tam jest wszystko, od zawsze obrzydliwa linia. I absolutnie okropni ludzie (kojarzę niestety dosyć dobrze, z racji swojego zaangażowania przez lata w tematy warszawskie). Ale @harce dopuszcza, takżeten. Gdyby to nie był szmer to bym zablokował i zapomniał, ale tu mam serio ogromny dysonans.

      • @lysyOP
       link
       11 year ago

       Rozumiem. Niestety lepszego źródła w tym konkretnym temacie nie znalazłem, możesz poszukać i wtedy chętnie podmienię źródło informacji.

       • Adam Kaliszewski 🌱
        link
        fedilink
        11 year ago

        @lysy nie będę naprawiał cudzych błędów, sorx. Zresztą z powodu tej sytuacji i wynikłej z niej dyskusji z Harcem obraziłem się na szmer. Pozdrowienia.

 • @lysyOP
  link
  21 year ago

  Kretyńsko napisany artykuł, ale zachowuje przekaz.