Producent drukarek 3D regularnie organizuje konkursy w których za opublikowanie ciekawego prototypu w zadanym temacie można wygrać filament i inne nagrody. Tym razem z powodu obaw o bezpieczeństwo nadesłanych prac odwołano konkurs. Organizator nie wymienia co dokładnie było nie tak z modelami, ale w komentarzach są zarzuty głównie o zanieczyszczenie środowiska mikroplastikami z druków wystawionych na działanie promieni UV i możliwość spożycia plastiku przez zamieszkujące modele pszczoły.
We’ve noticed increasing concerns about the safety of most of the submitted models, within our latest flash contest ”Insect Hotels”. While we appreciate the enthusiasm displayed throughout those four days of competition, we believe it’s essential to maintain our original intent: to create functional and sustainable habitats and offer a safe space for our insect friends. As such, we’ve made the decision to cancel the competition at this time. Thanks to all who participated and see you next week!
Ja osobiście jestem przeciwny masowemu stawianiu domków dla murarek (bo najczęściej to, tym pszczołom dedykowane są takie domki). Pominąwszy jakość wykonania komercyjnych domków (w sensie dopasowanie do biologii gatunku), to zwykle nie robi się wcześniejszej ewaluacji, czy w danym terenie taki domek jest potrzebny. Większość gatunków pszczół w Polsce to gatunki ziemne, a im domki na nic. Murarki to powszechne popularne pszczoły. Dodatkowo tak jak pszczoła miodna użytkowane do usługowego zapylania, a więc utrzymywane w chowie przez sadowników. Moda na domki powoduje, ze handlarze i amatorzy przesyłają sobie osobniki po całym kraju. Same domki zwiększają też presję chorób i pasożytów przez nienaturalne stłoczenie gniazd, które normalnie są w rosnących suchych badylach itp. Podsumowując: najlepszą ochroną jest zwykle aktualnie ochrona siedlisk. Można takie domki stawiać po przemyśleniu do celów edukacyjnych i przyrodoznawczych, ale raczej nie dla jednego powszechnego gatunku.